Wielkość domku na działce rekreacyjnej, ROD - jaka powinna być?

Wielkość domu na działce rekreacyjnej – jaka powinna być?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

wielkość domku na działce

Wielkość domu oraz powierzchnia zabudowy ma ogromny wpływ na nasz komfort życia, a także na wysokość inwestycji oraz dalsze koszty związane z eksploatacją świeżego budynku. Niestety nie wszędzie mamy możliwość postawienia tego wymarzonego, komfortowego i odpowiednio dużego domu. Kwestię wskaźnika zabudowy dokładnie określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się wszystkie informacje istotne dla inwestora, w tym także maksymalna wielkość domku na działce.

Wielkość domku na działce – dlaczego ma znaczenie?

Wielkość domku letniskowego czy całorocznego na działce ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu. Nie bez powodu większość prywatnych inwestorów stara się, nawet kosztem większych kredytów, wybudować dom na miarę swoich przyszłych potrzeb, np. planowanych dzieci. Życie w ciasnych pomieszczeniach szybko staje się niekomfortowe. Oczywiście duży dom to duże wydatki, a duże wydatki to sporo kolejnych poświęceń, wynikających np. z podjęcia kolejnej pracy lub odrzucenia zbędnych wydatków.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się domki letniskowe i całoroczne, wykonane w całości z drewna. Trudno się dziwić, rozwiązanie ma bowiem wiele zalet względem domów murowanych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na mniejsze koszty budowy i minimalną ilość wymaganych formalności. Obecnie 70-metrowy domek letniskowy lub całoroczny można wznieść na podstawie zgłoszenia – wystarczy zgłosić chęć jego zbudowania w starostwie odpowiednim dla wybranej działki. Budowę możemy rozpocząć po 21 dniach, jeśli przez ten czas nie otrzymaliśmy negatywnej odpowiedzi. Jakie są zalety domków do 70 m2? Jest ich całe mnóstwo. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • możliwość postawienia ich w czasie od kilku dni do kilku tygodni,
 • relatywnie niskie koszty inwestycji,
 • małe wymagania formalne
 • łatwość w dostosowaniu do swoich indywidualnych potrzeb
 • niski koszt konserwacji

Warto jednak wiedzieć, że są także pewne wymagania, które musi spełnić każdy, kto chce na swojej działce postawić domek letniskowy lub całoroczny.

 • Maksymalnie jeden domek na każdej 500 m2 działki – w ten sposób ustawodawca chciał zmniejszyć ryzyko omijania przepisów w celu budowania dużych osiedli.
 • Domki nie mogą być większe niż 70 m2 – to, wraz z maksymalną rozpiętością elementów konstrukcyjnych, bardzo istotny wymóg w kwestii konstrukcji domku. Warto, aby jego projekt wykonała renomowana firma, tak jak Drewnolandia, w ofercie której znajdują się między innymi domki spełniające powyższe wymogi.

Jaka wielkość domku letniskowego?

Liczy się przede wszystkim miejsce usytuowania domu oraz jego wielkość, liczona po obrysie ścian zewnętrznych. W przypadku działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD), wynosi ona 35 m2, w przypadku prywatnych posesji - maksymalnie do 70 m2. Warto jednak pamiętać, że w tym pierwszym przypadku można zwiększyć powierzchnię użytkową domku dzięki zastosowaniu antresoli lub poddasza, pamiętając jedynie o ograniczeniu maksymalnej wysokości domu do 5 metrów. W przypadku budynków usytuowanych na prywatnych działkach, maksymalną dopuszczalną wysokość definiuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz Warunki Zabudowy.

MPZP – wskaźnik intensywności w przypadku działki budowlanej

Maksymalną oraz minimalną wielkość domku na działce budowlanej precyzyjnie określa MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziemy wiele parametrów dotyczących danej działki. Każdy ma ogromne znaczenie w kwestii planowanej budowy. MPZP jest odrębny dla każdej miejscowości, a nawet konkretnego obszaru, i ma formę mapy z naniesionymi na nią informacjami dotyczącymi zabudowy. W dokumencie znajdziemy przede wszystkim parametr, który przybliży nam maksymalną wielkość domku na działce. To wskaźnik zabudowy, niezwykle istotny z punktu widzenia inwestora prywatnego lub przedsiębiorcy.

Czym jest wskaźnik intensywności zabudowy? Informuje nas o stosunku metrażu wszystkich kondygnacji stawianego budynku do metrażu danej działki. Co ciekawe, parametr ten tylko z pozoru wydaje się łatwy w zrozumieniu, tak naprawdę jednak na inwestora czyha kilka pułapek. Jedną z nich jest to, że do wskaźnika zabudowy wliczają się także już obecne budynki i ich łączna powierzchnia, a drugą, że nie wszystkie obszary zostały objęte MPZP. Nie oznacza to jednak, że nas nie obowiązuje. Wówczas należy wystąpić o wydanie decyzji nt. warunków zabudowy. W terminie intensywności zabudowy zawiera się:

 • wartość maksymalnej i minimalnej intensywności,
 • minimalny udział terenu biologicznie czynnego, np. trawy, w stosunku do planowanej i obecnej zabudowy,
 • maksymalną wysokość budynku,
 • dopuszczalną powierzchnię zabudowy,
 • kształt.

Aby obliczyć wartość powierzchni zabudowy, należy dodać metraż wszystkich kondygnacji i podzielić otrzymaną wartość przez powierzchnię działki. Dla przykładu teren o powierzchni 1000 m2 sklasyfikowany w dokumencie MPZP jako działka o maksymalnej powierzchni zabudowy 0,2 oznacza, że możemy na niej wybudować dom o maksymalnej wielkości 200 m2. Jeśli na takim terenie działki wybudowano obiekt np. o powierzchni 300 m2, popełniono wykroczenie. Dotyczy to również altany działkowej.

Dwa terminy są szczególnie istotne:

 • Maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy – to parametr określający maksymalny metraż wszystkich kondygnacji danego budynku w stosunku do wielkości działki. Służy przede wszystkim ochronie środowiska naturalnego, lecz także spójności wizualnej z pozostałymi obiektami znajdującymi się w najbliższej okolicy.
 • Minimalny wskaźnik intensywności zabudowy – to termin, z którego zrozumieniem jest najwięcej problemów. Otóż odpowiada za możliwość racjonalnego wykorzystania całej dostępnej przestrzeni na danej działce, zatem pozwala uniknąć zabudowy bardzo dużej i rozległej działki małym obiektem. W rezultacie termin ten obowiązuje przede wszystkim w przypadku działek wykorzystywanych do infrastruktury technicznej danego obszaru.

Jaka wielkość domku na działce rekreacyjnej jest odpowiednia?

Jaka wielkość domku na działce rekreacyjnej stanowi odpowiednią wartość dla większości inwestorów? To zależy zarówno od MPZP, jak i prywatnych oczekiwań danego gospodarstwa domowego. Poza analizą powyższego dokumentu warto także zrewidować swoje oczekiwania i wybrać projekt domku z firmy Drewnolandia o wybranym przez siebie metrażu. Czasami lepszy okaże się ten nieco mniejszy, a innym razem – większy i bardziej przestronny.

FAQ:

Jaka jest maksymalna wielkość domku na działce ogrodniczej?

Maksymalna wielkość domku na działce ogrodniczej jest dokładnie określona w ramach MPZP – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się parametry maksymalnej i minimalnej intensywności zabudowy. Należy je bezwzględnie spełnić, gdyż prawo budowlane jest na tym polu szczególnie surowe.

Jaka jest maksymalna wielkość domku na działce rekreacyjnej na zgłoszenie?

Zgłoszenie to termin, który odnosi się do instytucji, polegającej na zgłoszeniu chęci budowy działki do odpowiedniego starostwa powiatowego. Od początku 2022 roku na zgłoszenie można wznieść budynek rekreacji indywidualnej o maksymalnej powierzchni zabudowy do 70 m2.

Jaka jest maksymalna wielkość domku na ROD (rodzinnych ogrodach działkowych)?

ROD – wielkość domku, podobnie jak w przypadku działek ogrodniczych i rekreacyjnych, określa dokładnie MPZP, z tą jednak różnicą, że dotyczy działek będących własnością skarbu państwa.

Data dodania: 5 października 2022