Czy na domek letniskowy potrzebny jest projekt?

Czy na domek letniskowy potrzebny jest projekt?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Czy na domek letniskowy potrzebny jest projekt?

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie – czy jest to możliwe? Właśnie dziś zajmiemy się tym tematem! Jak się okazuje, nie bez znaczenia pozostaje tutaj powierzchnia zabudowy domku letniskowego oraz jego kondygnacje. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom najbliższy urlop czy też i nawet całe lato spędzisz w swoim wymarzonym domku letniskowym. Zapraszamy do lektury!

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu letniskowego?

Czy na domek letniskowy potrzebny jest projekt? Okazuje się, że istnieje możliwość postawienia go bez tego dokumentu. Budowa domku letniskowego może odbyć się na zgłoszenie. Takie przepisy obowiązują od 3 stycznia 2022 roku. Wszystko za sprawą nowelizacji zapisów w prawie budowlanym. Warto tutaj skupić się na artykule 29., czyli Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę:

[...]

16)

wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy:

a) do 35 m²,

b) powyżej 35 m², ale nie więcej niż 70 m², przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m – przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki;

[...]

Co warto jeszcze zaznaczyć to fakt, że antresoli nie postrzega się jako piętra domku letniskowego. Dlatego też, kiedy zabudowa pod rekreację nie przekracza 70 m² i pragniesz dodać antresolę, nie jest konieczny projekt architekta oraz pozwolenie na budowę.

Zgłoszenie budowy domku letniskowego

Budynek rekreacji indywidualnej spełniający wymogi, zwalniające z pozwolenia, zgłasza się w Starostwie Powiatowym. By zgłosić budowę domku letniskowego, należy przygotować specjalny formularz, który z pewnością będzie dostępny na stronie internetowej tego urzęd. Poza tym przygotuj oświadczenie, mówiące o Twoim prawie do nieruchomości przeznaczonej na cele budowlane.

By postawić dom letniskowy bez pozwolenia na budowę potrzebna będzie również mapa ewidencyjna oraz szkice lub rysunki konstrukcji. Koniecznie zweryfikuj również te informacje w swoim Starostwie.

Budowa domku letniskowego – milcząca zgoda

Zgłoszenie budowy domku letniskowego jest zazwyczaj rozpatrywane w ciągu 21 dni. Jeśli w tym okresie Starostwo Powiatowe nie zgłosi żadnych sprzeciwów, oznacza to, że została wydana tzw. milcząca zgoda. Po tym czasie możesz zacząć działać, ponieważ Twoje zgłoszenie jest traktowane jako zaakceptowane. Jeszcze tylko chwila a Twój wymarzony domek letniskowy stanie na działce!

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Gotowe projekty domków letniskowych mogą się znacznie różnić pod względem kosztów. Ceny wahają się od około 15 do nawet 170 tysięcy złotych. Wszystko to zależy od różnych czynników, w tym przede wszystkim od metrażu i specyfiki budowy domku. Tak więc ceny będą zdecydowanie inne w zależności od tego, czy wybierasz mniejsze, skromniejsze domki letniskowe, czy też decydujesz się na bardziej rozbudowany, większy projekt.

Data dodania: 8 sierpnia 2023