Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Altany ogrodowe cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Nikogo nie dziwi ten fakt - altana ogrodowa jest rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym, oryginalnie poprawiającym estetykę zielonej przestrzeni. Najczęściej tego typu konstrukcje budowane są w dużych ogrodach, jednak to doskonała propozycja także na mniejszą działkę.

Altany spełniają różnorodną funkcję, w zależności od preferencji właścicieli ogrodu. Jednym razem mogą być miejscem rodzinnych spotkań, relaksu po pracy, zabaw i grilli, aby zaraz stać się domowym biurem czy miejscem intensywnie wykorzystywanym przy pracach ogrodniczych. Jak dobrać odpowiednią altanę, jaki koszt wiąże się z takim przedsięwzięciem i co trzeba wiedzieć, żeby kupić idealne rozwiązanie? Podpowiadamy.

Wybierz styl altany idealny do Twojego ogrodu

Altany ogrodowe cechuje różnorodność pozwalająca dopasować budynek do własnych potrzeb, z uwzględnieniem ich stylu, wielkości, kształtu oraz materiałów, z których zostały zbudowane.

Altany mogą być prostym zadaszeniem, idealnym do spotkań rodzinnych czy zabaw plenerowych lub pomieszczeniem osłoniętym okratowaniem, często obsadzonym roślinami pnącymi, tworzącymi wyjątkowy klimat i zapewniającymi prywatność. Bywają również altany oszklone, już całkowicie osłonięte, co stwarza idealne warunki do całosezonowego ich użytkowania, np. przy pracach ogrodniczych.

Jaka altana ogrodowa będzie dla nas najlepsza? Podejmując decyzję o budowie / zakupie altany, z pewnością warto kierować się jej stylem, który powinien być zgodny z charakterem naszego ogrodu oraz architekturą domu. Dzięki takiej zgodności stworzymy idealne przedłużenie koncepcji aranżacji pomieszczeń mieszkalnych, a cała kompozycja będzie sprawiała wrażenie spójnej i harmonijnej.

Określ wymiary swojej altany

Altana ogrodowa nie musi być budowana jedynie w dużych ogrodach. Małe powierzchnie również mogą być uzbrojone w altanę, szczególnie że na pawilony o powierzchni do 35m2 nie trzeba mieć pozwolenia, a jeśli są to pojedyncze budynki, ich budowy nawet nie trzeba zgłaszać w organach nadzorujących.

Małe obiekty nie wymagają projektu architektonicznego i zazwyczaj można je budować w oparciu o dostępne w sklepach gotowe stelaże. Standardowo wysokość altany wynosi ok. 2 m (ściany boczne), a jej wysokość całkowita to ok. 3,2 m.

Odpowiedni materiał to podstawa

Altana murowana, metalowa, czy drewniana? Opcji mamy kilka, jednak która będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem?

Najczęściej wybieranymi altanami są budowle drewniane i to od tych właśnie konstrukcji rozpoczniemy. W związku z tym, że stosunkowo często właściciele ogrodów stawiają także na altany metalowe, murowane oraz powstające z połączenia kilku materiałów jednocześnie i takim rozwiązaniom poświęcimy sporo uwagi. Ciekawym i coraz modniejszym rozwiązaniem są również żywe altany, które pozostawimy sobie "na deser".

Altany drewniane

Wszystkie elementy altany drewnianej są oczywiście drewniane, a zatem lekkie i tanie, choć jednocześnie stosunkowo miękkie i nietrwałe. Jeśli jednak całość będzie dobrze konserwowana, nawet altana świerkowa może posłużyć nam przez wiele lat w znakomitej kondycji, idealnie komponując się z otoczeniem i dając miłą, odprężającą oraz dobrze wpływającą na zdrowie przestrzeń, zarówno do relaksu, jak i zabaw.

Tutaj warto pamiętać, że niektóre elementy, jak podłoga altany, mogą stanowić opcję dodatkową projektu.

Altany metalowe

Przy produkcji altan metalowych najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest aluminium, żelazo i stal. Gwarantuje to niezwykłą wytrzymałość konstrukcji, jej styl, elegancję i ponadczasowość. Altany metalowe, zazwyczaj są bogato kute, a więc tworzą w otoczeniu bogate, ciekawe i pełne uroku miejsca. Idealnie współgrają z pnączami, które tworzą romantyczny styl.

Technologia produkcji altan metalowych pozwala jednak na uzyskanie również prostych, estetycznych i nowoczesnych budowli, które wyjątkowo podkreślają surową formę stylu.

Altany murowane

Ten rodzaj altan nie jest już tak popularny, jak dwa wcześniejsze. Ich budowa jest znacznie trudniejsza i o ile konstrukcje drewniane i metalowe można samodzielnie złożyć, o tyle budynki murowane wymagają zatrudnienia dodatkowych osób, co znacznie zwiększa ich cenę.

Żywe altany - idealne dla dzieci

Altanki żywe to konstrukcje powstałe z ukorzenionych, a następnie specjalnie formowanych gałęzi wierzbowych, które charakteryzują się dużą plastycznością, szybkim wzrostem i odpornością na czynniki atmosferyczne. Żywe altany są szczególnie polecane ze względu na dobre oddziaływanie na otoczenie i przebywające w nich osoby. Są lubiane przez najmłodszych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

W wyborze altany ogrodowej niezwykle ważny jest dach. O ile altany z żywych roślin stanowią jednorodną konstrukcję, a w altanach metalowych zazwyczaj stosowane są stylizowane dachy metalowe, pokrywane dachówkami lub poliwęglanem, o tyle altana ogrodowa z drewna może być pokryta każdym typem dachu. Dlatego często stosowane tu są gonty drewniane i bitumiczne, wióry osikowe, strzechy, a nawet dachówki.

Innym ważnym aspektem w wyborze altany ogrodowej jest oczywiście jej kształt. Tutaj do wyboru mamy m.in. drewniane altany kwadratowe, efektowne sześciokątne i luksusowo prezentujące się altany ośmiokątne. Nie mniejsze znaczenie ma usytuowanie altany w ogrodzie oraz dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb jej wyposażenie (np. półeczki na donice, czy ławki).

Na koniec warto pomyśleć o konserwacji konstrukcji i poszycia, ewentualnym oświetleniu oraz okolicznych nasadzeniach.

Tylko takie podejście do wyboru altany ogrodowej pozwoli maksymalnie wykorzystać jej możliwości!

Zachęcamy do wyboru naszych konstrukcji z drewna. Oprócz altan posiadamy w ofercie domki letniskowe i całoroczne, a także funkcjonalne wiaty garażowe czy domki dla dzieci. Szczegółu znajdziesz w zakładce Oferta.

Data dodania: 27 sierpnia 2018