Nietypowe altany ogrodowe drewniane - przegląd rozwiązań

Nietypowe altany ogrodowe – przegląd ciekawych rozwiązań

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Nietypowe altany ogrodowe

W ogrodach, gdzie natura splata się z designem, nietypowe altany stają się symbolem kreatywności. Od minimalistycznych form po ekscentryczne arcydzieła architektury. Wśród klasycznych altan ogrodowych coraz częściej pojawiają się nietypowe projekty, które przekształcają zwykłe przestrzenie w unikalne oazy spokoju.

Dlaczego altana ogrodowa jest taka ważna?

Duża część osób pragnie się wyróżniać, dlatego szuka nowych, ciekawych inspiracji i pomysłów na zaaranżowanie ogrodu. Oczywiście najważniejszym elementem jest altana. To doskonałe miejsce na cieplejsze wieczory, aby wraz z całą rodziną oraz gośćmi urządzić grilla lub delektować się lampką wina. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby altanka ogrodowa była głównym punktem naszego ogrodu.

Ważne jest, aby przynajmniej część altany była zabudowana i chroniła przed deszczem i wiatrem. Dzięki temu będzie można spędzić czas w ogrodzie nawet podczas jesiennych wieczorów. Oczywiście konstrukcja musi być solidna, odporna na warunki atmosferyczne i wytrzymała na silne podmuchy wiatru.

Nietypowe altany ogrodowe — komu mogą przypaść do gustu?

Zainteresowane zakupem altan osoby bardzo często zastanawiają się, czy na pewno nietypowa altana ogrodowa to dobry pomysł. Takie propozycje z pewnością marzą się każdemu, kto lubi imprezy na świeżym powietrzu, a także wszystkim miłośnikom szeroko rozumianej ekstrawagancji!

Do nietypowych altan ogrodowych zaliczają się większe budowle, o niestandardowych kształtach, które mogą posłużyć jako miejsce organizacji grilla, a nawet przyjęcia pod chmurką. Nietypowe altany ogrodowe to zatem świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają sporo wolnego miejsca w swoim ogrodzie.

Nietypowe altany ogrodowe drewniane – co wyróżnia konstrukcję?

Dla miłośników ogrodnictwa i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu tego typu konstrukcje są zdecydowanie niezastąpione. Choćby po to, aby móc w spokoju podziwiać efekty wcześniej wykonanych prac ogrodowych lub odpocząć po ciężkim dniu i wypić długo wyczekiwaną kawę. Altanki drewniane wpłyną korzystnie na całą architekturę otoczenia posesji, czyniąc ją wyjątkową i niepowtarzalną. Altany ogrodowe wyróżniają się takimi aspektami jak:

  • konstrukcje wykonane są przeważnie z najlepszego gatunkowo drewna świerkowego lub sosny,
  • trwałość, która gwarantuje użytkowanie przez wiele lat,
  • poczucie satysfakcji z nowoczesnej aranżacji we własnym ogrodzie, której z pewnością nie będzie miał żaden sąsiad,
  • łatwość montażu i demontażu.

Zatem pytanie o to, co wyróżnia altanę ogrodową, wydaje się retoryczne. Dobierając konstrukcję pod własne upodobania i prosząc o indywidualny projekt, altankę może wyróżniać tak naprawdę wszystko!

Nietypowe altany ogrodowe – pomysły

Często zadawane pytania o altany ogrodowe dotyczą tego, jak zaaranżować takie obiekty, aby robiły odpowiednie wrażenie. Tak naprawdę do uzyskania nietypowej altany są dwie drogi – wybór oryginalnego projektu lub odpowiednia aranżacja wnętrza. Decydując się na nowoczesny projekt wykonany z drewna, bez względu na wyposażenie, zyskujemy pewność, że taka altana będzie wzbudzać zainteresowanie i przyciągać wzrok. Nietypowymi konstrukcjami możemy nazwać nawet altany proste w swej konstrukcji, ale wyróżniające się, chociażby ciekawie zaaranżowanym zadaszeniem, drewnianymi zdobieniami lub chłodną, ciemną barwą.

Nietypowy wygląd altany uzyskać można również poprzez dobranie do obiektu wymyślnych i nietuzinkowych dodatków. Pod tym względem możemy popuścić wodze fantazji i zrealizować najśmielsze swoje pomysły, bo jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Nietypowa altana ogrodowa — najciekawsze rozwiązania

Do nietypowych altan ogrodowych zaliczyć można konstrukcje na planie sześciokąta czy ośmiokąta — nie sposób przejść obojętnie obok takiej budowli, ponieważ od razu przyciąga wzrok niebanalnym kształtem. Niektóre tego typu altanki wręcz przypominają domki z bajek, z tą jednak różnicą, że oczywiście są znacznie większe i spokojnie pomieszczą dorosłych gości.

Inne nietypowe budowle z drewna mają również ciekawe zdobienia na ściankach lub dachy w nietypowych kształtach. Co ciekawe, bardzo często przy dokonywaniu zamówienia klienci otrzymują możliwość doboru koloru altanki, przez co obiekty stają się jeszcze bardziej unikatowe. Takie rozwiązania są możliwe dzięki specjalistycznym impregnatom, które nie tylko chronią altanki przed czynnikami zewnętrznymi, ale także nadają drewnu konkretną barwę.

Dlaczego warto mieć nietypową altanę w ogrodzie?

Przedstawiliśmy już pomysły i ciekawe rozwiązania na nietypowe altany ogrodowe. Warto jednak przedstawić również zalety z kupna altanek ogrodowych. W końcu nikt nie powiedział, że każdy obiekt musi być prosty i nudny, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zmodyfikować projekt pod kątem wizji, jaka zrodziła się w naszej głowie.

Nanoszenie wszelkich zmian na projekt altany ogrodowej sprawi, że obiekt stanie się wręcz skrojony na miarę. Z jednej strony będzie odpowiadać nam pod kątem wizualnym, a z drugiej praktycznym. Na pewno nie będzie przez to banalna i nietuzinkowa, a to często jest zarzucane prostym, niemodyfikowanym przez właścicieli, ogrodowym obiektom. Nietypowy kształt, rozmiar i ogólny wygląd altany sprawiają, że staje się wyjątkowa i oryginalna. Szanse na spotkanie takiej samej lub nawet podobnej w okolicy są niewielkie, przez co obiekt przyciągnie uwagę i wzbudzi zainteresowanie.

Konstrukcja to nie wszystko – ciekawe inspiracje środka altany

Przede wszystkim najważniejsze jest miejsce, gdzie będziemy siedzieć. Jeśli lubimy jednolitą kolorystykę – warto postawić na zestaw mebli, aby każdy z elementów był spójny. Jeżeli czujemy się dobrze w sprawach związanych z aranżacją wnętrz – wtedy możemy nieco zaszaleć i dobrać każdy element wnętrza z zupełnie innego modeli mebli.

Równie ważnym elementem jest lampa owadobójcza oraz inne typy oświetlenia, które wprowadzą odpowiedni klimat. Z pewnością podniesie to komfort przebywania w altance – w szczególności wieczorami. Ważnym elementem jest także grill lub wydzielone miejsce na narzędzia ogrodowe, jednak elementów wystroju jest znacznie więcej i każdy z klientów może umeblować obiekt według własnych upodobań.

FAQ:

  1. Jakie funkcje mogą pełnić altanki ogrodowe?

Drewniane altany ogrodowe będą świetnym rozwiązaniem na zadaszenie jacuzzi, miejsce na grilla i rodzinne imprezy. Nowoczesne altany ogrodowe są również dobrym pomysłem na stworzenie własnej przestrzeni do relaksu blisko natury i miejsce na upalne dni.

  1. Z jakiego drewna są budowane altany ogrodowe?

Tak naprawdę każda drewniana altana dostępna na rynku może różnić się sposobem i materiałem wykonania. Najczęściej jednak przy budowie korzysta się z drewna sosnowego lub świerkowego, natomiast słupki wykonywane są z drewna klejonego KVH.

  1. Co warto umieścić w altanie ogrodowej?

Altana drewniana z założenia ma stać się komfortowym miejscem do odpoczynku i relaksu, dlatego powinniśmy zacząć od wybrania wygodnych mebli. Duża altana w przydomowym ogrodzie z kolei ma świetne predyspozycje do tego, aby umieścić w nich grill i stół mieszczący całą rodzinę.

Data dodania: 12 stycznia 2024