Parterowe domy drewniane całoroczne ⇒ Czy warto w nie zainwestować?

Parterowe domy drewniane - czy warto je kupić?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Parterowy domek drewniany

Szkieletowe domki z drewna to popularna alternatywa dla budynków murowanych, na którą decyduje się coraz więcej osób. Jeśli przyszłym właścicielom zależy na prostej, ale wytrzymałej konstrukcji szkieletowej, a ponadto chcą jak najszybciej odebrać klucze do nowo powstałego obiektu, najlepszym rozwiązaniem są domy drewniane parterowe. Przedstawiamy zalety jednokondygnacyjnych domków letniskowych oraz całorocznych.

Domy drewniane parterowe bez pozwolenia

Decyzja została podjęta - stawiamy drewniany domek. Przed wyborem wykonawcy i opracowaniem projektu należy jednak dowiedzieć się wszystkiego o formalnościach związanych z budową nowego obiektu. Na szczęście, jeśli będzie to dom drewniany parterowy, prawo nie przewiduje skomplikowanych procedur związanych z otrzymaniem pozwolenia na budowę, jeśli projekt spełni kilka niżej wymienionych warunków.

Niezależnie od tego, czy dom stanie na prywatnej działce inwestora czy na terenie ROD, konieczne jest zadbanie o formalną dokumentację. W przypadku domów z drewna można to załatwić szybko, łatwo i tanio, jeśli zostaną spełnione cztery warunki:

 • Domek musi być jednokondygnacyjny i wolnostojący. Nie może więc posiadać poddasza użytkowego, czyli podzielonego na pomieszczenia. Może natomiast mieć poddasze nieużytkowe, czyli strych. Domy drewniane z antresolą wpisują się w tę definicję, ponieważ jest ona uznawana za poddasze nieużytkowe.
 • Powierzchnia zabudowy parterowego domu drewnianego nie może być większa niż 35 m2.
 • Na każde 500 m2 działki może stać jeden dom drewniany parterowy.
 • Wysokość konstrukcji musi być zgodna z normami zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku ROD jest to 5 metrów.

  Jeśli wszystkie cztery warunki zostaną spełnione, można zbudować domek drewniany na zgłoszenie, czyli skorzystać z prostej procedury złożenia odpowiednich dokumentów do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. W przypadku ROD osobą decyzyjną jest natomiast najczęściej prezes konkretnych ogródków działkowych. Domy drewniane parterowe do 35 m2 są więc atrakcyjnym wyborem dla każdego, kto chce uniknąć skomplikowanego i kosztownego procesu związanego z otrzymaniem pozwolenia na budowę.

Zalety parterowych domów drewnianych

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na dom drewniany parterowy z antresolą czy bez niej, na letniskowy czy całoroczny, domki z drewna mają wspólny zasób atutów. Wiele z nich wynika z aspektów praktycznych konstrukcji szkieletowej, ale nie tylko. Parterowe domy drewniane są niezwykle atrakcyjne pod względem estetycznym.

Po pierwsze naturalny surowiec cieszy oko wewnątrz domku, gdzie sprawia wrażenie swojskości i nadaje pomieszczeniom przytulny, relaksujący klimat. Po drugie drewno doskonale komponuje się z otoczeniem i wpasowuje w naturalne środowisko. Domek z tego surowca jest więc doskonałym pomysłem na działkę lub inny teren, który ma zapewniać odpoczynek z dala od dźwięku silników i brył wieżowców.

Nie tylko wygląd powinien jednak przesądzać o wyborze surowca na obiekt letniskowy lub całoroczny. Na szczęścia szkieletowe domki mają szereg praktycznych zalet, które przekonają nawet najbardziej sceptycznego czytelnika.

 1. 1. Domy drewniane parterowe buduje się w ekspresowym tempie. Jednokondygnacyjne konstrukcje z oferty Drewnolandii mogą powstać na przestrzeni tygodnia.
 2. 2. Prace budowlane można rozpocząć o każdej porze roku. Ma to ogromne znaczenie w przypadku domków rekreacyjnych, ponieważ można je postawić zimą i pierwsze ciepłe wiosenne weekendy spędzać już we własnej oazie spokoju i relaksu.
 3. 3. Inwestor nie musi być na miejscu budowy. Stawianie domków szkieletowych nie wymaga codziennego sprzątania, ponieważ w przeciwieństwie do obiektów murowanych nie obejmuje prac mokrych.
 4. 4. Dom drewniany parterowy jest ekologiczny dzięki naturalnie pozyskiwanemu i odnawialnemu surowcowi.
 5. 5. Konstrukcja szkieletowa jest stosunkowo lekka, dlatego nie wymaga masywnych fundamentów. Pod jednokondygnacyjną wersję letniskową wystarczą betonowe bloczki, które można położyć w ciągu kilku godzin.
 6. 6. Decydując się na wersję całoroczną, warto wiedzieć, że ogrzanie domku zajmuje tylko niecałą godzinę. Z kolei w upalne dni wewnątrz panuje przyjemna temperatura dzięki temu, że w drewnianych domach tworzy się specyficzny mikroklimat.
 7. 7. Parterowe domy drewniane są wytrzymałe - nie trzeba obawiać się wpływu silnych wiatrów.

Jeśli chodzi o samą specyfikę konstrukcji parterowej bez strychu czy antresoli, cenioną zaletą jest brak schodów. Sprzyja to zwłaszcza wypoczynkowi z małymi dziećmi, a także wygodzie. Antresola jest także często nieprzydatna dla osób starszych lub mających problem z poruszaniem się. Parter na powierzchni 35 m2 pozwala na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni, na której może przebywać nawet do 6 osób, tak jak w przypadku domku parterowego Ariel.

Projekty domów drewnianych parterowych

Żeby zbudować parterowy dom drewniany, po pierwsze trzeba wybrać wykonawcę. Pierwszym ważnym kryterium jest jego doświadczenie, czyli dotychczasowe realizacje, a drugim dostosowanie swojej oferty do indywidualnych wymagań i potrzeb Inwestora. Stawka jest bardzo wysoka - chodzi o przyszły dom, czyli miejsce stuprocentowo dopasowane do jego mieszkańców.

Projekty domów drewnianych są tworzone wraz z protokołem technicznym, który zawiera wszystkie ustalenia techniczne oraz rysunek wybranego modelu domku. Inwestor może nanosić na projekt indywidualne poprawki, czyli zmienić np. lokalizację okien i drzwi, wykończenie, zdobienia, kolorystykę elewacji lub gontu na dachu, a nawet układ pomieszczeń. Można także zmodyfikować wymiary obiektu. W przypadku Drewnolandii projekty domów drewnianych są tworzone w bardzo przystępnej postaci, więc do zasugerowania zmian nie potrzeba żadnej fachowej wiedzy architektonicznej. Ponadto każde zamówienie ma swojego opiekuna, którego zadaniem jest doradzanie i proponowanie najlepszych rozwiązań.

Letniskowe domy z drewna parterowe

Domy drewniane parterowe to popularny rodzaj zabudowy rekreacyjnej, który można spotkać na działkach prywatnych lub należących do ogródków ROD. Z drewna mogą powstać nie tylko minimalistyczne altany ogrodowe, ale także zaawansowane konstrukcje, w których są wydzielone pokoje oraz łazienka. We własnym domku parterowym można więc z powodzeniem spędzić cały urlop czy zorganizować weekendowy wypad z nocowaniem dla znajomych lub rodziny.

Wśród domów drewnianych parterowych na wyróżnienie zasługują obiekty posiadające pełne wyposażenie potrzebne do komfortowego pobytu rekreacyjnego, czyli salon, kuchnię, łazienkę oraz taras. Ponadto domki w wersji letniskowej mają wliczoną w cenę stolarkę okienną, impregnację drewnochronem i dwoma warstwami podkładu w wybranym kolorze, pokrycie dachu gontem bitumicznym, deskę elewacyjną oraz folię wiatroizolacyjną.

Do popularnych modeli parterowych domów drewnianych bez antresoli należy Konrad II, Norbert IV oraz Marek. Z kolei wśród projektów z antresolą znajdują się m.in. serie Wiktor, Paweł, Leon, Amadeusz, Bartek czy Mieszko.

Domy drewniane parterowe całoroczne

Czy w parterowym domu drewnianym można przebywać cały rok? Jak najbardziej - na dodatek, jeśli nie przekroczy 35 m2, nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Taki jest właśnie model CRA5. Powierzchnia domu obejmuje przestrzeń wspólną, czyli przestronny salon z aneksem kuchennym, który bezpośrednio sąsiaduje z kompleksowo wyposażoną łazienką. Oprócz tego obiekt ma dwie sypialnie i taras z pergolą. Domy drewniane całoroczne są projektowane w taki sposób, żeby zawierały wszystko, co niezbędne do komfortowego wypoczynku niezależnie od pory roku - ocieplenie, okna PCV, instalację hydrauliczną i elektryczną oraz rynny.

FAQ:

1. Czy warto kupić dom drewniany parterowy?

Tak - jest to bardzo korzystna i długofalowa inwestycja, tańsza od obiektu murowanego. Domy drewniane doskonale sprawdzają się zarówno jako domki letniskowe, jak i całoroczne. Można je komfortowo i bezpieczne użytkować przez kilka pokoleń.

2. Ile czasu buduje się parterowe domy drewniane?

Postawienie domku na gotowych fundamentach trwa tylko kilka dni. Inwestor nie musi być na terenie budowy - może zjawić się dopiero po odbiór kluczy. Ponadto prace można rozpocząć nawet zimą, nie zważając na pogodę.

3. Jakie formalności obejmują domy drewniane parterowe?

Domy drewniane parterowe do 35 m2 to obszerna grupa konstrukcji od Drewnolandii, które można zbudować na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę.

Data dodania: 13 maja 2021