Trawy ozdobne – wszystko o sadzeniu i pielęgnacji

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Trawy ozdobne – wszystko o sadzeniu i pielęgnacji

Wieloletnie trawy ozdobne, niskie i wysokie, pozwalają uzyskać w ogrodzie efekty dzikości i naturalności. Mają wszechstronne zastosowanie: dekorują rabaty, skalniaki, obrzeża nawierzchni, brzegi oczek wodnych, małą architekturę, a także wydzielone miejsca na trawniku. Kolorowe trawy ozdobne atrakcyjnie kontrastują z krzewami i bylinami o ozdobnych liściach. Faktycznie pasują do ogrodu każdego typu. Jak uprawiać i wykorzystywać poszczególne gatunki?

Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne kupowane w pojemnikach z uformowaną bryłą korzeniową można sadzić przez cały sezon. Optymalny jest jednak termin jesienny (w przypadku gatunków w pełni mrozoodpornych) oraz wiosenny (dla bardziej wrażliwych gatunków). Rozstawa sadzenia zależy od siły wzrostu i pokroju – warto sprawdzić jej finalną szerokość. Traw nie powinno się sadzić zbyt gęsto. To zepsuje efekt aranżacyjny, a przy okazji może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. O tym, jaka ziemia jest odpowiednia do traw ozdobnych, decydują wymagania gatunku. Z reguły trawy powinno się uprawiać w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Na glebach piaszczystych radzą sobie m.in. kostrzewy, wiele gatunków turzyc, dmuszek jajowaty, ostnica olbrzymia, perłówka wyniosła i wydmuchrzyce piaskowe. Polecane gatunki na podłoża gliniaste to miskant chiński i arundo trzcinowate.

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawa ozdobna to element, który wprowadza do ogrodu pewną dzikość i naturalną swobodę. Można go łączyć z wieloma grupami roślin. Świetnie sprawdzają się jako dekoracja działki, urozmaicając domki letniskowe i inne budynki. Podstawowa zasada – dobiera się gatunki o podobnych wymaganiach. Trawa ozdobna ogrodowa wysoka (np. miskant chiński, miskant olbrzymi) to dobre tło dla mniejszych roślin – od piwonii po jeżówki i dzielżany. Wiele traw ozdobnych szczególnie atrakcyjnie prezentuje się pod koniec lata i jesienią, w fazie kwitnienia i przebarwiania liści. Dlatego tworzą ciekawe kompozycje z bylinami późno kwitnącymi, np. astrami, chryzantemami, sadźcem plamistym, rdestem wężownikiem i kłosowcem. Niskie trawy odporne na suszę, np. kostrzewy sine, dobrze poradzą sobie na skalniaku w towarzystwie takich roślin jak skalnica, rozchodnik, słonecznica, ubiorek, smagliczka, gęsiówka czy starzec. Gatunki o atrakcyjnie wybarwionych liściach (np. imperata cylindryczna Red Baron) warto uprawiać przy roślinach jednolitych kolorystycznie. Trawy o ciemnozielonych liściach dobrze sprawdzą się posadzone pomiędzy barwnymi bylinami i krzewami. Wysokie trawy wraz z wysokimi bylinami (ostróżki, języczki, malwy) można posadzić przy elementach małej architektury, np. obok domku narzędziowego.

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Najistotniejsze z perspektywy pielęgnacji jest podlewanie roślin w czasie susz. W szczególności dotyczy to traw wysokich, u których niedobór wody może znacznie zahamować wzrost. Częstego nawadniania wymagają też egzemplarze uprawiane w pojemnikach. Nawożenie na żyznym podłożu wykonuje się rzadko. Najbezpieczniejsze są nawozy organiczne. Stosuje się je od wiosny do lata. Wiosną rośliny warto zasilić azotem, później odpowiedniejszy będzie potas, fosfor i mikroelementy. Odmiany wysokie mogą potrzebować podpór. Trawy ozdobne raczej są mało podatne na choroby i szkodniki, jednakże warto raz na jakiś sprawdzić ich kondycję. Czynniki, które powodują występowanie problemów to nadmierna wilgotność podłoża, duże zacienienie, a także przenawożenie azotem.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Wiele osób decyduje się na cięcie suchych fragmentów traw już jesienią, aby zaoszczędzić sobie pracy w intensywnym okresie wiosennym. I to jest jedyny plus przedwczesnego cięcia. Dużo odpowiedniejsze jest przycinanie traw wiosną. Warto poczekać z zabiegiem. Dlaczego?

1. Wiele gatunków traw jest rzeczywistą ozdobą w czasie zimy.

2. Ziarniaki znajdujące się w owocostanach traw stanowią zimowy pokarm dla ptaków.

3. Poprzez przycięcie zmniejsza się nieco mrozoodporność traw, co może mieć znaczenie u bardziej wrażliwych gatunków.

Kiedy przesadzać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najlepiej przesadzać pod koniec lata lub na początku jesieni. Termin powinien być na tyle wczesny, by rośliny zdążyły się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Przy okazji przesadzania, trawy można rozmnożyć przez podział. W ten sposób uzyska się dodatkowe sadzonki, jak również odmłodzi cenne egzemplarze.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Trawy często wymagają zabezpieczenia w pierwszych kilku latach uprawy. Działania sprowadzają się do osłony bryły korzeniowej. Przy roślinie warto usypać kilkucentymetrową warstwę ściółki organicznej (liście, trociny, igliwie). Zabieg wykonuje się po nadejściu przymrozków. Nie powinno się wykładać ściółki zbyt wcześnie. Ponadto liście można związać sznurem i dodatkowo okryć, np. chochołami ze słomy.

Data dodania: 5 listopada 2019