Z czego zrobić podłogę w domku letniskowym? Jak ją wykończyć? | Drewnolandia

Jak wykończyć podłogę w domku letniskowym?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

jak zrobić podłogę w domku letniskowym

Domek letniskowy to marzenie wielu osób. Po kupieniu ziemi, zrobieniu fundamentów i postawieniu ścian przychodzi czas na wykończenie konstrukcji. Istotnym pytaniem w tym momencie jest: jak zrobić podłogę w domku letniskowym? W końcu to od niej w dużej mierze zależy komfort osób spędzających czas w danym miejscu oraz estetyka wnętrza obiektu. Co zrobić, aby cieszyć się ładną i funkcjonalną konstrukcją?

Jak zrobić podłogę w domku letniskowym? O tym warto pamiętać!

Dlaczego kwestia dotycząca tego, co położyć na podłogę w domku letniskowym jest tak istotna? Przede wszystkim, tak jak zostało wspomniane, to właśnie ten wybór ma wpływ na wygodę domowników. Warto pamiętać o tym, że podczas wakacji, gdy tego rodzaju konstrukcje są najczęściej użytkowane, rzadziej zwraca się uwagę na dokładne wycieranie butów. Przez to wnosi się do obiektu piasek oraz inne zanieczyszczenia. Dobrze więc zadbać o to, aby wybrany rodzaj podłogi można było bez trudu utrzymać w czystości.

Oprócz tego wybrany materiał powinien być też odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie, co także związane jest z chodzeniem po podłodze w butach. Warto zastanowić się nad jej ociepleniem. Ze względu na to, że tego rodzaju konstrukcje są użytkowane zazwyczaj w ciepłych miesiącach, często rezygnuje się z tego rozwiązania. W takim przypadku należy pamiętać, że wybrany materiał do wykonania podłoża powinien być odporny na wilgoć, która może gromadzić się w obiekcie jesienią czy zimą.

Wiele osób, które zastanawiają się, z czego zrobić podłogę w domku letniskowym, chce postawić na materiały tańsze, ze względu na to, że dany obiekt będzie używany maksymalnie kilka miesięcy w roku. Trzeba jednak w tym przypadku pamiętać, że nawet w tym czasie podłoga powinna cechować się wytrzymałością. Znaczenie ma również jej wygląd — dopasowana do stylu, w jakim utrzymany jest domek letniskowy będzie się prezentować modnie. Co więcej, sprawi to również, że przebywanie w danym miejscu stanie się przyjemniejsze.

Położenie paneli podłogowych w domku letniskowym — czy warto?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończenia podłogi w domku letniskowym są panele. To rozwiązanie dużą liczbę swoich zwolenników zawdzięcza przede wszystkim korzystnej cenie oraz wielu zaletom. W sklepach można znaleźć tego rodzaju produkty w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na ich dopasowanie do aranżacji całego domku oraz upodobań osób, które spędzają w nim swój wolny czas. Panele podłogowe mogą mieć również różne rodzaje ścieralności i wytrzymałości, co także umożliwia dostosowanie ich do częstotliwości odwiedzania danej konstrukcji.

Panele w domu letniskowym stanowią dobry wybór również ze względu na to, że stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości — bez problemu możemy je zamieść, odkurzyć czy umyć. Wyróżniają się także łatwym montażem, dlatego nawet jeśli ulegną zniszczeniu lub znudzą się domownikom, można je bez problemu wymienić. Alternatywą dla klasycznych paneli jest wariant winylowy, całkowicie odporny na wilgoć. Część osób decyduje się też na drewnianą podłogę, która przy odpowiedniej pielęgnacji także może przez długi czas służyć osobom odwiedzającym dany obiekt.

Kafelki w domku letniskowym — jakie mają zalety?

Szukając odpowiedzi na pytanie, co na podłogę w domku letniskowym można położyć, warto zwrócić uwagę na kafelki. Te również mają znaczną liczbę zwolenników — w końcu bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Nawet jeśli coś się na nie wyleje czy dzieci wejdą do domu prosto z plaży — wilgoć nie wpłynie na wygląd ani funkcjonalność tego rodzaju podłoża. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, szczególnie jeśli robimy łazienkę.

Zaletą płytek jest także dostępność w wielu kolorach oraz wzorach — niezależnie od tego, czy podłoga ma zlewać się z pozostałymi elementami wnętrza oraz farbą, którą zostały pokryte ściany czy wręcz przeciwnie, wyróżniać się na ich tle, w sklepie znajdziemy odpowiednie modele. Dostępne są też produkty pokryte wzorami, co pozwoli ożywić wnętrze domku letniskowego. Warto jednak pamiętać, że ich samodzielne położenie nie jest już tak proste, jak np. w przypadku wykładziny. Jeśli nie ma się w tym doświadczenia, niezbędna może okazać się pomoc fachowców.

Wykładzina — dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Niektóre domki letniskowe mają również na podłodze wykładzinę. Ten wybór będzie odpowiedni dla każdego, komu zależy na tym, aby bez problemu przykryć podłoże, nie inwestując przy tym znacznych pieniędzy w materiały. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że tego rodzaju rozwiązanie jest jednak znacznie mniej trwałe niż wcześniej przedstawione opcje. W związku z tym nie spełni oczekiwań osób, które chcą, aby dana podłoga służyła przez wiele lat. Ponadto wyczyszczenie wykładziny może nie być takie proste, szczególnie jeśli wiele osób zacznie po niej chodzić w butach.

Plusem wykładziny jest to, że w przeciwieństwie np. do kafelków nie wychładza się, nawet jeżeli domek letniskowy nie jest ocieplony. Jeśli osoby spędzające czas w danym miejscu często chodzą boso, bez wątpienia to docenią. Podobną zaletę ma opcja polegająca na wyłożeniu podłoża panelami z drewna lub innych materiałów. Jaka podłoga w domku letniskowym sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od potrzeb oraz oczekiwań osób, które mają w nim spędzać swój wolny czas.

Kupno domku letniskowego a podłoga — co warto wiedzieć?

Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić podłogę w domku letniskowym, powinny również pamiętać, że nawet konstrukcje w stanie surowym mają najczęściej już położone deski podłogowe. W przypadku naszych obiektów są to deski wykonane z drewna, które mogą być użytkowane tak jak klasyczna podłoga.

Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju wykończenie nie jest tak estetyczne, jak wcześniej przedstawione opcje. Jeśli więc chcemy, aby podłoga w domku letniskowym świetnie się prezentowała i była funkcjonalna, warto przemyśleć położenie paneli, kafelek lub ewentualnie wykładziny.

Można też spotkać się z takim rozwiązaniem jak podłoga OSB w domku letniskowym, która jest alternatywą dla drewnianych desek wykorzystywanych w Drewnolandii. Ją również można wykończyć w dowolny sposób. Podczas wykonywania podłogi warto pamiętać o izolacji termicznej, nawet jeśli planuje się korzystać z konstrukcji wyłącznie w sezonie letnim. Dzięki niej wybrana podłoga nie będzie tak narażona na niskie temperatury i działanie wilgoci.

FAQ:

Co najczęściej kładzie się na podłogi w domku letniskowym?

Na podłogę najczęściej kładzie się kafelki, wykładzinę lub panele.

Dlaczego trzeba zwrócić uwagę na wykończenie podłogi w domku letniskowym?

Wykończenie podłogi w domku letniskowym ma znaczący wpływ na jego estetykę, a także na komfort każdego, kto w nim przebywa.

Jaką podłogę ma domek letniskowy w stanie surowym?

Kupując domek letniskowy w stanie surowym, najczęściej otrzymuje się konstrukcję, w której jest drewniana podłoga ułożona z desek.

Data dodania: 18 lutego 2022