Ile kosztuje domek drewniany na działkę? Cena budowy domku drewnianego

Ile kosztuje budowa drewnianego domku na działce?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

cena domku letniskowego na działce

Drewniany domek na działce to marzenie wielu osób. Spędzenie weekendu, ferii czy letnich wakacji we własnym obiekcie rekreacyjnym to doskonały sposób na wyciszenie się, zrelaksowanie i odzyskanie sił. Przed rozpoczęciem budowy, warto jednak przemyśleć, jaka jest cena tego rodzaju konstrukcji. Ile kosztuje budowa domku na działce? Czy to się opłaca?

Budowa domku letniskowego na działce — dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje postawienie domku z drewna na działce, trzeba zastanowić się, dlaczego w ogóle warto zainwestować w montaż tego rodzaju konstrukcji. Wspomniane obiekty zyskują popularność szczególnie teraz, gdy wiele osób na co dzień zajętych pracą pragnie spędzać wolne chwile poza miastem, korzystając z tego, co daje im przyroda. Chcąc stworzyć własne miejsce do odpoczynku, ludzie kupują działki, na których można postawić domki. Przy wyborze działki szczególną uwagę należy zwrócić na warunki zabudowy oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Powszechnym błędem jest myślenie, że działka o charakterze budowlanym (czyli taka umożliwiająca budowę domu mieszkalnego) dopuszcza również zabudowę każdej innej, mniejszej konstrukcji, w tym domku rekreacyjnego. Tymczasem najczęściej nie jest to prawdą i aby legalnie postawić u siebie domek rekreacyjny, należy zakupić działką dopuszczającą także zabudowę stricte rekreacyjną.

Konstrukcja stworzona zgodnie z własnymi potrzebami sprosta wszelkim oczekiwaniom jej przyszłych mieszkańców i zagwarantuje komfort. Własny domek letniskowy eliminuje również problem związany z koniecznością szukania i płacenia za wynajem miejsca noclegowego w miejscu spędzania wakacji. Choć tego typu inwestycja kosztuje, w przypadku osób często spędzających weekendy lub inne dni w hotelach czy pensjonatach, które mają być zamienione na własne lokum, pieniądze te mogą się zwrócić.

Budowę domku letniskowego powinny przemyśleć również osoby, którym zależy na odpoczynku bez konieczności dostosowywania się do zasad panujących np. w ośrodkach wypoczynkowych. Stawiając na opisywaną inwestycję, zyskuje się możliwość dysponowania nieruchomością. Do domku letniskowego wybudowanego na prywatnej działce zabierzemy ze sobą dowolną liczbę gości oraz swoje zwierzęta bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.

W zależności od rozmiarów gotowej konstrukcji można tam nie tylko spędzić leniwy weekend na łonie natury, lecz także wyprawić urodziny, sylwestra czy też zaprosić tam rodzinę i wspólnie zorganizować święta. Gdy w okresie letnim oraz czasie ferii ośrodki wypoczynkowe są zazwyczaj pełne turystów, posiadając własne lokum w wybranej miejscowości, można w spokoju odpocząć.

Ile kosztuje budowa domku na działce? Na to trzeba zwrócić uwagę!

Zazwyczaj pierwszym pytaniem, które pojawia się w głowie osób chcących postawić obiekt rekreacyjny na swojej posesji, jest: „ile kosztuje domek z drewna na działkę?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena domu zależy m.in. od:

  • przeznaczenia — obiekty sezonowe są zazwyczaj tańsze od całorocznych,
  • wielkości,
  • liczby pięter,
  • układu pomieszczeń,
  • tego, czy ma mieć altanę, taras i/lub balkon,
  • wykończenia oraz instalacji, które mają się w nim znaleźć.

Warto przy tym zaznaczyć, że planując postawienie konstrukcji do 35 m2, a od nowego roku — do 70 m2, wystarczy jedynie zgłoszenie budowy domku letniskowego, a nie staranie się o pozwolenie na to. Dzięki temu ograniczone zostają formalności, co jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że zasada nie dotyczy konstrukcji z poddaszem użytkowym.

Koszt domku letniskowego dla dwóch osób zaczyna się od 17 tysięcy złotych. Z kolei dla rodzin z dziećmi polecane są warianty nieco większe — ich cena zazwyczaj zamyka się w przedziale od 25 do 55 tysięcy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dla czterech osób zazwyczaj wystarczający jest dom rekreacyjny 35 m2. Odpowiednio przygotowany projekt konstrukcji obejmie sypialnię, salon z kuchnią i łazienkę, a także zadaszony taras.

Z kolei planując postawienie jeszcze większej konstrukcji, trzeba liczyć się z tym, że koszty budowy domu również wzrosną. W ofercie Drewnolandii obiekty mieszczące do ośmiu osób można znaleźć w cenie od około 36 do 80 tysięcy złotych.

Koszt fundamentów pod domek sezonowy i konstrukcję całoroczną

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje domek drewniany na działkę, nie można też zapomnieć, że w cenę budowy należy wliczyć także wybrane fundamenty. Po zdecydowaniu się na montaż zabudowanej altany lub niewielkiej konstrukcji sezonowej można wybrać najtańszą z opcji i do przygotowania podłoża wykorzystać betonowych bloczków.

W tym przypadku cena powinna zamknąć się w granicach od 30 do 60 zł za m2. Jeśli do położenia fundamentów zostanie zatrudniona ekipa, do kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na budowę domu letniskowego, należy również doliczyć robociznę. Warto jednak zaznaczyć, że samodzielne ułożenie betonowych bloczków nie powinno być trudne.

Drugi rodzaj fundamentów stosowanych przez osoby stawiające domki letniskowe to wariant punktowy wykonany z rur szalunkowych i ramy drewnianej. Choć w tym przypadku same materiały zazwyczaj nie są drogie, trzeba liczyć się z ceną położenia tego rodzaju fundamentów przez fachowców, ponieważ jest to nieco skomplikowane. Więcej kosztuje budowa domku letniskowego, pod którym ma być płyta fundamentowa. Polecamy każdemu rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje najbardziej stabilne posadowienie konstrukcji. Pełna płyta nie poddaje się naciskowi ze strony domku, stoi on więc stabilnie i pracuje jedynie w minimalnym stopniu. W tym przypadku również trzeba wziąć pod uwagę koszt robocizny.

Ile kosztuje montaż domku z drewna?

W koszt budowy domu trzeba wliczyć cenę jego montażu. Ta zależy, podobnie jak to, ile trzeba zapłacić za samą konstrukcję, od wielkości wymarzonego obiektu, liczby pięter oraz odległości, jaką musi pokonać ekipa, aby dotrzeć do określonej działki. Warto jednak pamiętać o tym, żeby niezależnie od tego, czy ma być to jedynie dom letniskowy sezonowy czy inwestuje się w postawienie domu jednorodzinnego, zawsze wybierać usługi fachowców. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd konstrukcji, lecz także bezpieczeństwo wszystkich, którzy mają z niej korzystać.

Dodatkowe koszty budowy domku drewnianego na działce

Ile kosztuje budowa domku na działce? Wydatek zależy też od tego, jakie udogodnienia mają być w nim zastosowane, a to z kolei wiąże się ze wcześniej wspomnianym przeznaczeniem konstrukcji. W przypadku wariantów całorocznych konieczne jest wykonanie ocieplenia ścian oraz podłogi, a także wszystkich niezbędnych instalacji. Nierzadko również osoby chcące przebywać w domku letniskowym tylko sezonowo decydują się na dodatkowe rozwiązania, chcąc zapewnić sobie jak największy komfort.

FAQ:

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego?

Cena każdej konstrukcji ustalana jest indywidualnie i zależy od wybranego projektu, ceny za montaż, fundamenty oraz wybrania dodatkowych udogodnień, które mają znaleźć się w obiekcie.

Czy budowa domku letniskowego z drewna jest opłacalna?

Na budowę domku letniskowego powinny postawić przede wszystkim osoby, które często wyjeżdżają na wakacje w konkretne miejsce — zamieniając hotel na własne lokum, cena jego postawienia prawdopodobnie się zwróci.

Od czego zależy koszt budowy domku na działce?

Oprócz ceny projektu, materiałów oraz montażu domku trzeba wziąć pod uwagę również wybrane fundamenty oraz dodatkowe udogodnienia jak montaż określonych instalacji.

Data dodania: 17 grudnia 2021