Aranżacja wokół altany - rośliny i kwiaty w ogrodzie

Aranżacja wokół altany – poznaj nasze pomysły!

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Aranżacja wokół altany ogrodowej

Poznaj tajniki harmonijnego łączenia roślin, oświetlenia i innych elementów, tworząc idealne miejsce do relaksu i spotkań. Podpowiadamy, jak wykorzystać każdy kąt wokół altany, aby nadać mu unikalny charakter. Za pomocą prostych, a jednocześnie efektownych rozwiązań uczynisz otoczenie altany miejscem, gdzie natura spotyka się z designem, tworząc niepowtarzalny klimat.

Aranżacja wokół altany a styl ogrodu

Zanim zabierzesz się za projektowanie aranżacji wokół altany, zastanów się, jakie formacje najbardziej Ci się podobają. Aby ułatwić to zadanie, poniżej przedstawiamy jedne z najpopularniejszych aranżacji ogrodów.

 • Ogród w stylu wiejskim – aranżacja ogrodu zachwyci miłośników nieformalnych kompozycji. Charakterystyczne cechy tego stylu to swoboda nasadzeń, rodzime gatunki roślin i różnorodność kolorów. Piękne kwiaty natomiast powinny tworzyć malowniczy gąszcz.
 • Ogród w stylu nowoczesnym – aranżacja ogrodu nowoczesnego oparta jest o geometryczne kształty, surowe materiały i minimalistyczne rozwiązania. Rośliny przystrzyżone są w wyraziste kształty, alejki przebiegają w liniach prostych, a elementy małej architektury wykonane są z metalu, szkła, betonu i kamienia.
 • Ogród w stylu japońskim – powinien być jednocześnie prosty i elegancki, harmonijny i asymetryczny. Rośliny często mają zaskakujące kształty, a dominują wśród nich gatunki zimozielone. Podczas urządzania ogrodu kluczowy jest kamień – symbolizuje on niezmienność i pojawia się w ściśle określony sposób. Towarzyszy mu woda jako symbol życia i ruchu.

Aranżacja wokół altany – odpowiednie oświetlenie ogrodowe

Najczęściej prace w ogrodzie zaczyna się od oświetlenia elewacji altany, aby podkreślić jej piękno późniejszą porą, ale również doświetlić strefy relaksu w jej bezpośrednim sąsiedztwie (np. tarasy i balkony). Wokół altany warto zastosować kinkiety ogrodowe, reflektory i lampy wpustowe. W ramach zadaszonych przestrzeni (ganki przy drzwiach, werandy, tarasy etc.) można natomiast wykorzystać praktyczne lampy wiszące.

Warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu montowane w gruncie. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie najazdowe (wzdłuż ścieżek, na rabatkach lub podjazdach do garażu) oraz modele na wysokich słupkach. Szczególnie korzystne będzie oświetlenie LED, które zużywa znacznie mniej energii niż klasyczne rozwiązania, przy zachowaniu optymalnego komfortu świetlnego.

Jakie rośliny wokół altany warto posadzić?

Wokół altany warto postawić na byliny wsadzane do ziemi, które doskonale komponują się z wysokimi trawami. Nie można także zapominać o roślinach w donicach – można je postawić zarówno przy wejściu do altany, jak i w środku. W donicach wokół altany można posadzić, chociażby:

 • cyprysy,
 • czystki,
 • strączyniec ostrolistny,
 • cytron.

Żwirowa rabata wokół altany

Aranżacja wokół altany stanie się bardziej nietuzinkowa, dzięki żwirowej rabacie. Wypełnienie żwirem lub grysem przestrzeni pomiędzy roślinami z pewnością ułatwi ich pielęgnację. Kamyki sprawią, że ziemia nie będzie tak szybko wysychała latem, a zimą warstwa kruszywa będzie stanowiła ochronę przed zamarzaniem. Podczas tworzenia żwirowej rabaty należy pamiętać o zastosowaniu agrowłókniny – ułóż ją, żeby ograniczyć wyrastanie chwastów.

Altana otoczona rabatą sprawi, że ogród będzie prostszy w uprawie i efektowny. Z kamykami świetnie skomponuje się posłonek ogrodowy o różowych lub pomarańczowych kwiatach. Altany ogrodowe zostaną również wzbogacone poprzez liliowce, które w jednym miejscu mogą pozostać nawet 20 lat. Łatwe w uprawie rośliny lubią słońce, ale poradzą sobie również w zacienionym miejscu.

Jednoroczne kwiaty wokół altany

Altana ogrodowa w połączeniu z jednorocznymi kwiatami również urozmaici ogród. Warta uwagi jest aksamitka, której zapach odstrasza niektóre owady. Pochodzące z rodziny astrowatych kwiaty w pobliżu altany ograniczają rozwój chwastów. Pochodząca z Brazylii szałwia błyszcząca wyróżnia się natomiast intensywnie czerwonymi kwiatami, które są gęsto ułożone. Warto jednak pamiętać, że roślina potrzebuje światła słonecznego i żyznej, wilgotnej gleby.

Efektowną aranżację altany ogrodowej zapewni również żeniszek meksykański. Roślina o krzewiastym pokroju zachwyca gęstymi kwiatostanami od późnej wiosny aż do jesieni. Żeniszek meksykański występuje w różnych wersjach, na przykład fioletowej.

Aranżacja ogrodu wokół altany – doskonałe miejsce na pnącza

Przy altance doskonale sprawdzą się między innymi pnącza, których długie, ulistnione pędy oplotą konstrukcję, dając dodatkowy cień i osłonę przed wiatrem. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać je odpowiednio do stanowiska. Do zacienionych miejsc sprawdzą się takie pnącza jak:

 • bluszcz pospolity,
 • hortensja pnąca,
 • przywarka.

Natomiast najlepsze pnącza do słońca to m.in.:

 • powojniki,
 • wiciokrzewy,
 • pnące róże.

Ważna jest też wielkości altanki, ponieważ niektóre pnącza, np. wisteria, milin, kokornak, rosną tak silnie, że mogą uszkodzić elementy konstrukcji lub zdominować inne rośliny.

Aranżacje wokół altany – jakich roślin nie sadzić?

Ze względu na to, że w altanie ogrodowej spędza się bardzo dużo czasu, należy uważać na rośliny, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć źle na organizm człowieka. Warto zrezygnować z uprawy kwiatów, na które domownicy mają uczulenie. Istnieją także rośliny, które nie są przeznaczone do hodowli w warunkach domowych. Są one zazwyczaj trujące, parzące i kłujące. Warto się wystrzegać takich roślin jak:

 • wawrzynek wilczełyko,
 • dyptam jesionolistny,
 • róża pomarszczona,
 • ognik.

Uwzględnienie wszystkich wymienionych zasad przyczyni się do powstania pięknego terenu przy altanie ogrodowej. Odpowiednia aranżacja roślinna stworzy wyjątkowe miejsce do spotkań z bliskimi, jak i odpoczynku w samotności.

Aranżacja wokół altany – co jeszcze do ogrodu?

Aranżacja ogrodu wokół altanki może zostać wzbogacona o wiele innych elementów. W zależności od naszego gustu i potrzeb może to być murowany grill, oczko wodne pełne złotych rybek, spektakularne fontanny i wodne kaskady, czy też ogrodowe rzeźby. Jeśli chodzi o dekoracje, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Wcale nie muszą to być nieśmiertelne krasnale. Coraz więcej osób stawia na unikalne, kreatywne rozwiązania do ogrodu, takie jak pomalowane kanki na mleko albo gliniane naczynia przerobione na donice.

FAQ:

 1. O czym warto pamiętać, aranżując ogród z altaną?

W przypadku aranżacji altanki i terenu wokół niej jedną z najważniejszych zasad, którą warto się kierować, jest minimalizm. Zachowanie umiaru pozwala na utrzymanie odpowiedniego porządku w ogrodzie. Przesyt prowadzi do zbędnego chaosu, a to powoduje pogorszenie jakości relaksu i odpoczynku.

 1. Jakie krzewy posadzić przy altanie?

Obok altanki ładnie zaprezentują się nieduże, ale atrakcyjne krzewy np. hortensje ogrodowe i bukietowe, tawuły japońskie, pięciorniki krzewiaste, niskie berberysy, krzewuszki cudowne i bukszpany oraz niewysokie trawy, tworzące piękną ozdobę np. rozplenica japońska i ostnica cieniutka.

 1. Czego nie sadzić wokół altany ogrodowej?

Przy altanie nie powinniśmy decydować się na rośliny trujące, np. wawrzynka wilczełyko, roślin parzących, np. dyptamu jesionolistnego i roślin kłujących, np. róży pomarszczonej.

Data dodania: 17 stycznia 2024