Mokre drewno konstrukcyjne – czy można go używać?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

mokre drzewo konstrukcyjne

Drewniane domy cieszą się popularnością – są niezwykle efektowne, ekologiczne, panuje w nich przytulna atmosfera. Żeby jednak obiekty służyły latami, ich konstrukcja powinna być stabilna i odporna na działanie zmiennej aury oraz wielu czynników mechanicznych. Czy mokre drewno nadaje się do wykorzystania podczas budowy?

To pytanie często przewija się na forach społecznościowych. Warto podkreślić, że użycie nieodpowiednich surowców przekłada się na wytrzymałość domów oraz komfort użytkowania. Stąd też fachowcy z Drewnolandii zawsze sięgają po materiały o optymalnej wilgotności.

Mokre drewno konstrukcyjne – normy i wymagania techniczne

Kwestie dotyczące parametrów materiałów drewnianych regulują stosowne zalecenia i przepisy, m.in.:

  • Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót Budowlanych (WTWiORB)

Seria wydawnicza Instytutu Techniki Budowlanej zawiera wytyczne dotyczące konstrukcji z drewna (1). Zgodnie z przedstawionymi danymi wyrób użyty do budowy powinien spełniać normy PN-EN 14081-1. Jego wilgotność musi wynosić maksymalnie do 18% (dot. struktur chronionych przed zawilgoceniem) lub 23% (dla konstrukcji narażonych na działanie czynników atmosferycznych). Ponadto inwestor ma obowiązek sprawdzenia klasy wytrzymałości. Wybierając drewno na dach, należy także zwrócić uwagę, czy jest ono suche, czy mokre.

  • Norma projektowa PN-EN 1995-1-1

Dokument „Projektowanie konstrukcji drewnianych. Część 1-1: Postanowienia ogólne. Reguły ogólne i reguły dotyczące budynków” precyzuje zagadnienia dotyczące obiektów z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Są w nim opisane m.in. zalecenia na temat wilgotności artykułów. Dodatkowo znajdują się tam szablony obliczeń konstrukcyjno-budowlanych.

  • Norma CE

Dostawca drewna ma obowiązek oznakowania go zgodnie z europejskim standardem CE (Conformité Européenne). W praktyce symbol ten stanowi potwierdzenie, że oferowane produkty są dobre jakościowo, posiadają właściwe klasy sortownicze oraz wytrzymałościowe. Za brak tej sygnatury grozi grzywna w wysokości do 100 tys. zł (kwestie te reguluje Ustawa o wyrobach budowlanych, art. 34).

Drewno na więźbę – mokre czy suche?

Więźba dachowa to istotny element, dlatego materiały do jej montażu należy starannie dobierać. Nie można stosować drewna tuż po ścięciu, ponieważ jego wilgotność wynosi wówczas powyżej 50%. Trzeba wiedzieć, że podczas suszenia z surowca uwalnia się woda, co powoduje kurczenie się jego włókien. Różnice widać zwłaszcza w elementach o przekroju poprzecznym, które po wysuszeniu zmniejszają się o kilka, a nawet kilkanaście mm. To generuje ogromne problemy już na etapie realizacji prac. Nierzadko zdarza się, że zakupione materiały są zwichrowane i zaczynają się paczyć (wyginać się pod wpływem wilgoci). Jeśli nawet udałoby się je zamontować, to w niedługim czasie dostrzeże się luzy w miejscach łączenia, co spowoduje m.in. zmiany w układzie statycznym czy lokalnie występujące naprężenia. W efekcie więźba dachowa będzie mniej wytrzymała. Stąd też na pytanie o drewno suche czy mokre odpowiedź wydaje się jednoznaczna.

Dlaczego warto postawić na suszone drewno?

Wybierając drzewo na dach lub na pozostałe elementy obiektu, zwróć uwagę, czy jest ono suche, czy mokre. Materiał o odpowiedniej wilgotności wiąże się z wieloma korzyściami, np.:

  • Łatwa obróbka

Źle wysuszony surowiec powoduje trudności w trakcie montażu, co wynika ze zwiększonego tarcia, a także podwyższonej wagi. To z kolei przekłada się na szybszą eksploatację sprzętu.

  • Lepsza impregnacja

Mokrego drewna nie da się dobrze zaimpregnować. Aby skutecznie zabezpieczyć strukturę domu, należy używać wysuszonego materiału, a dodatkowo zastosować odpowiedni preparat ochronny.

  • Mniejsza podatność na szkodniki i grzyby

Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych oraz różnego typu insektów. Warto więc inwestować w jakościowe materiały. Dobrze sprawdza się drewno suszone komorowo, które wyjaławia się pod wpływem wysokiej temperatury.

Postaw na solidne domki drewniane!

Domki letniskowe lub całoroczne produkowane przez naszą firmę odznaczają się wytrzymałością. Do ich produkcji wykorzystujemy wyroby od sprawdzonych dostawców. Stosujemy różne rodzaje materiałów, w tym drewno konstrukcyjne C24 w klasie wizualnej, drewno KVH cechujące się doskonałą izolacją oraz drewno BSH, które jest przemysłowo uszlachetnione. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszej oferty? Skontaktuj się z nami.

[1] Instytut Techniki Budowlanej, Część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne, Zeszyt 4: Konstrukcje drewniane, 2020.

Data dodania: 13 marca 2020