Badania termowizyjne domu – dlaczego i jak je wykonać?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Badania termowizyjne domu

Eksploatacja domu wiąże się z ogromnymi kosztami. Warto więc poszukać oszczędności. W tym celu doskonale sprawdzają się badania termowizyjne. Za ich pomocą można łatwo zidentyfikować niewłaściwy rozkład temperatury, a także znaleźć wady konstrukcyjne budynków, jak np. mostki termiczne czy nieszczelności. Wykrycie i wyeliminowanie tych nieprawidłowości pozwala na racjonalne gospodarowanie budżetem. Jak to zrobić?

Na czym polega termografia w budownictwie?

Metoda polega na wykonywaniu pomiarów, w których wykorzystuje się – niewidoczne dla ludzkiego oka – promieniowanie podczerwone. Technika sprawdza się szczególnie w już istniejących obiektach, a do jej głównych celów należy zwiększenie komfortu mieszkańców. Do weryfikacji ubytków energii stosuje się dedykowane kamery, które w żaden sposób nie wpływają na konstrukcję budowli. Na badanie termowizyjne decydują się m.in. projektanci, architekci, przedstawiciele firm remontowych oraz prywatni odbiorcy, którym zależy na optymalizacji wydatków. Termowizyjne badanie budynku może odbywać się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz (w zależności od postawionego celu, warunków środowiskowych, a także założeń projektu budowlanego).

Co dają badania termowizyjne w budownictwie?

Kontrola wydzielanego ciepła dostarcza informacji na temat mankamentów domów lub mieszkań, takich jak:

  • Mostki termiczne

Generują one ogromne straty energii. Najczęściej pojawiają się w pobliżu naroży balkonów, przy ramach okiennych, nadprożach oraz sufitach ze wzmocnionego betonu.

  • Zalane przestrzenie

Badania termowizyjne budynku pozwalają na zlokalizowanie punktów, w których gromadzi się wilgoć. Z czasem może ona doprowadzić do powstania pleśni na ścianach i sufitach.

  • Ukryte wady

Metoda umożliwia odszukanie rozmaitych defektów, np. w postaci pęknięć w drewnianych stropach lub w tynku. Tym samym badania termowizyjne w budownictwie stanowią cenną wskazówkę dla inwestorów, którym zależy na optymalizacji wydatków.

  • Uszkodzone instalacje

Termowizja w budownictwie to pomoc przy odnajdywaniu wad systemu ogrzewania podłogowego lub instalacji C.O. (m.in. zapchanych grzejników).

  • Anomalie temperaturowe w obrębie dachu i fasady

Metoda sprzyja identyfikacji nierównomiernego rozkładu temperatury. Na jej podstawie można szybko naprawić lub uzupełnić braki w izolacji.

  • Nieszczelności

Termowizja domu to jeden z kluczowych sposobów na sprawdzenie przepływu powietrza. W tym celu dobrze sprawdza się test BDM (Blower Door Method). Polega on na wyłapywaniu różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem lokalu a otoczeniem zewnętrznym.

  • Zagrożenie zapłonem

Badanie termowizyjne domu to narzędzie pozwalające na zlokalizowanie słabych punktów instalacji elektrycznych, np. przeciążeń lub niskich napięć.

Badanie kamerą termowizyjną – o czym warto pamiętać?

W przypadku, kiedy badanie termowizyjne wykonywane jest w domu, należy:

- utrzymać temperaturę wynoszącą co najmniej 20 st. C przez minimum 12 godzin,

- zamknąć okna,

- wyłączyć ogrzewanie na godzinę przed planowanym pomiarem,

- odsunąć od ścian meble, zasłony i inne elementy (na 12 godzin przed rozpoczęciem analizy).

Jeśli natomiast termografia planowana jest w otoczeniu budynku, badanie powinno realizować się kiedy:

- na zewnątrz panuje niska temperatura,

- elewacja obiektu jest sucha,

- wiatr wieje z prędkością nie większą niż 5 m/s,

- różnica pomiędzy temperaturą w budynku i na dworze wynosi minimum 10 st. C i taka wartość utrzymuje się przez 12 godzin.

Pomiary termowizyjne to przyszłość!

Sprawdzanie poprawnego rozkładu temperatury daje wiele możliwości. To prosta i jednocześnie bezinwazyjna metoda pozwalająca na znalezienie, a następnie wyeliminowanie wad budynków, takich jak np. mostki termiczne, nieszczelności. Czasem wystarczy wdrożyć niewielkie zmiany, by poprawić standard użytkowania. Pomiary kamerą termowizyjną przeprowadza się w wielu miejscach. Do popularnych konstrukcji należą m.in. domki drewniane całoroczne czy domki letniskowe. W ich przypadku dobra izolacja zmniejsza wydatki eksploatacyjne. Firma Drewnolandia troszczy się, by oferowane obiekty nie generowały strat związanych z utratą ciepła.

Data dodania: 18 grudnia 2019