Jak założyć trawnik krok po kroku?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak założyć trawnik krok po kroku?

Zakładanie trawnika, zarówno z siewu, jak i rolki, to czynności umiarkowanie łatwe, którymi warto zająć się samodzielnie i w ten sposób obniżyć koszt tej inwestycji. Aby trawa prawidłowo rozwijała się i nie sprawiała problemów w przyszłości, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i optymalny wybór mieszanki nasion. Jak założyć trawnik krok po kroku?

Prawidłowo założony trawnik może być rzeczywistą wizytówką ogrodu. Konieczne jest jednak zadbanie o detale – dokładne przygotowanie i odchwaszczenie terenu, dobór mieszanki, a także wykończenie obrzeży (ten ostatni element jest często zaniedbywany). Zakładamy trawnik na lata, to inwestycja, na której nie powinno się nadmiernie oszczędzać. O tym ile kosztuje założenie trawnika w dużym stopniu decyduje jego forma - ten z rolki jest nawet dwukrotnie droższy, intensywność prac związanych z dostosowaniem podłoża oraz technologie, np. automatyczny system nawadniania, instalacja siatki przeciw kretom, oświetlenie.

Kiedy zakładać trawnik?

Trawnik można zakładać niemal przez cały sezon wegetacyjny od wiosny do jesieni, niektóre terminy są jednak lepsze od innych. Wpływ na to mają optymalne warunki klimatyczno-glebowe. Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie kwietnia i maja. Zakładanie trawnika wiosną jest szczególnie polecane w chłodniejszych rejonach Polski i na mniej przepuszczalnym terenie. Sianie trawy można wykonywać także pod koniec lata i jesienią - od drugiej dekady września przez cały październik. Sadzenie trawnika w przypadku układania trawy z rolki jest elastyczniejsze. Prace wykonuje się od marca do końca listopada.

Jaka ziemia pod trawnik?

Trawa niezależnie od typu mieszanki ma duże wymagania glebowe, co jest często bagatelizowane. Trzeba wziąć pod uwagę, że rośliny potrzebują substancji pokarmowych i wody nie tylko do naturalnego cyklu rozwoju, ale także do regeneracji po regularnym koszeniu. Optymalne jest żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoże o pH oscylującym w granicach 5,5-6,5. Lżejsze, piaszczyste podłoża warto wcześniej użyźnić mieszając je z kompostem, obornikiem lub torfem. W każdym przypadku wartościowym zabiegiem jest siew nawozów zielonych na kilka miesięcy przed planowanym zakładaniem trawnika. Teren pod trawnik powinien być wyrównany i oczyszczony. Warto przekopać go glebogryzarką i wyrównać grabiami. Po usypaniu żyznej warstwy gleby na wierzch (to częste działanie) trzeba odczekać około dwa tygodnie, aż grunt ustabilizuje się. Chwasty z reguły oczyszcza się dwa razy, ręcznie lub z użyciem herbicydów.

Jaka mieszanka traw?

W sprzedaży dostępne są różnorodne mieszanki traw przystosowane do różnych celów i na zróżnicowany teren. Nie warto wybierać najtańszych nasion, kierując się głównie ceną. W ten sposób co prawda obniży się nieco koszt założenia trawnika, ale później mogą pojawić się problemy przy jego pielęgnacji. Często wybierana trawa uniwersalna w wielu przypadkach nie sprawdza się. Na trawniki, które będą intensywnie użytkowane, zaleca się wybierać trawy sportowe. W miejscach mało wilgotnych najlepiej zasiać mieszankę traw znoszących suszę i silne nasłonecznienie. Pewną opcją może być trawa z mikro-koniczyną. To jednocześnie praktyczne rozwiązanie na działkę, na której znajduje się domek letniskowy - takie miejsce odwiedza się z reguły nieregularnie, sezonowo. Ciekawy efekt można osiągnąć również przez siew trawy wzbogaconej nasionami kwiatów. Na stanowiskach w pełni zacienionych odpowiedniejsze będzie posadzenie roślin okrywowych.

Zakładanie trawnika z siewu

Pierwszym krokiem po oczyszczeniu podłoża jest montaż instalacji elektrycznej oraz automatycznego systemu nawadniania, jeśli są oczywiście planowane. Na tym etapie powinno się także założyć siatkę przeciw kretom. Należy ją przykryć kilkucentymetrową warstwą gleby. Teren powinno się potraktować wałem ogrodniczym, a wcześniej glebę lekko zruszyć. Następnie przystępuje się do siewu roślin. Można to robić ręcznie (potrzeba wprawy) lub z użyciem siewnika (warto nasiona wymieszać z piaskiem). Trawę sieje się dwukrotnie – na krzyż. Średnio na 100 m2 potrzeba 2,5-3,5 kg nasion. Następnie nasiona lekko przykrywa się glebą, np. używając odwrotnej strony grabi. Na koniec trawnik należy ponownie zwałować i nawodnić. Nasiona kiełkują po ok. 10-16 dniach.

Zakładanie trawnika z rolki

Układanie rolek trawy jest banalnie proste. Pracę powinno się wykonać jak najszybciej od zakupu, aby nie wyschła. Na wyrównanym terenie układa się rolki w taki sposób, aby szczeliny mijały się, na wzór muru z cegły. Czasem trzeba dociąć fragmenty trawnika, można to zrobić nawet z użyciem szpadla. Rolki powinny dokładnie przylegać do podłoża, nie wolno pozostawiać pustych przestrzeni. Trawnik po ułożeniu traktuje się wałem ogrodowym i nawadnia. Pierwsze koszenie trawy, w obu powyższych przypadkach, wykonuje się, gdy źdźbła osiągną 10 cm wysokości. Zabieg powinien być mniej intensywny (wysokie koszenie) niż kolejne.

Data dodania: 13 listopada 2019