Czy warto posiadać własny domek letniskowy?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Czy warto posiadać własny domek letniskowy?

Wielu z nas marzy o niczym nieskrępowanym odpoczynku w pięknym otoczeniu. Ceniona jest wygoda, namiastka domowych warunków i wakacyjny klimat. Dla wielu osób liczy się możliwość wypoczynku spontanicznego, bez konieczności wyszukiwania polecanych miejsc i rezerwacji lokum.

Takie oczekiwania zdają się najlepiej spełniać własne domki letniskowe, stawiane nawet na niewielkich działkach. Jako producent domków letniskowych, pragniemy odpowiedzieć na kila kluczowych pytań.

Po co nam domek letniskowy?

Domek letniskowy daje nam mnóstwo korzyści i ma praktycznie same zalety. Przede wszystkim to miejsce, w którym zawsze możemy odpocząć w ulubiony sposób, bez konieczności przystosowania się do oferty firmy wynajmującej domki.

We własnym domku letniskowym nie trzeba też płacić za każdy dzień pobytu. Można zabrać ze sobą zwierzę i przyjąć jednocześnie dowolną ilość osób. Ponieważ własne domki letniskowe są przystosowane do indywidualnych potrzeb, każdy wypoczywający ma nieograniczony dostęp do znajdujących się na działce rozrywek. Domki letniskowe to też świetna baza wypadowa do okolicznych atrakcji.

Poza tym na swojej działce można mieszkać w domku letniskowym nawet poza sezonem letnim. Takie rozwiązanie niweluje praktycznie jedyną wadę domku, kiedy to w sezonie zimowym budynek z wyposażeniem stoi bez nadzoru i jest narażony na włamania.

Ile może nas to kosztować?

Do dyspozycji mamy kilka typów domów letniskowych. Po pierwsze zawsze można kupić zwykły dom mieszkalny, zlokalizowany np. na wsi lub w okolicy ulubionego kurortu wakacyjnego. Rolę domku letniskowego świetnie spełniają też siedliska usytuowane na obrzeżach miast i wsi. Ponieważ takie zabudowania zazwyczaj otoczone są malowniczymi łąkami, sadami i polami, nawet weekendowy pobyt w nich umożliwia intensywny wypoczynek. Zawsze można też zakupić niewielką działkę nad jeziorem czy przy lesie i zbudować na niej przytulny domek letniskowy z drewna. Jest to nie tylko rozwiązanie praktyczne i modne, ale również ekologiczne i ekonomiczne.

O ile zatem, korzystając z zakupu domu mieszkalnego lub siedliska, musimy po prostu zapłacić za jego zakup i przystosowanie do naszych wymagań, o tyle własny, drewniany domek letniskowy trudno dokładnie wycenić. Ile zatem, choć w przybliżeniu, kosztuje domek letniskowy? Na koszt budowy domku letniskowego wpływa czas trwania budowy, koszt wynajęcia firmy budowlanej, cena projektu oraz rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych.

Proste i niewielkie domki o konstrukcji bryłowej, przeznaczone wyłącznie do użytkowania w sezonie wakacyjnym, mogą kosztować już od 15 tys. zł za powierzchnię 20 m2. Bardziej rozbudowane warianty z kilkoma pomieszczeniami, zagospodarowanym poddaszem, tarasem i balkonem, to koszt nieco ponad 50 tys. zł. Dodatkowo płaci się za przyłącze instalacji elektrycznej i wodociągowej oraz inne udogodnienia, takie jak wykończenie wewnętrznych ścian boazerią czy malowanie domku lakierobejcą.

Domek letniskowy – czy warto?

Jeśli próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto mieć domek letniskowy, trzeba zastanowić się, jaki rodzaj odpoczynku uważamy za najlepszy. Jeśli bowiem co roku lubimy jeździć w inne miejsce i poznawać nowe zakątki świata, własny domek wypoczynkowy nie będzie dla nas najlepszy rozwiązaniem.

Domek letniskowy jest idealny dla osób ceniących stałość oraz możliwość wypoczynku w miejscu przystosowanym do ich preferencji (np. umeblowanym we wskazanym wystroju) i w określonej lokalizacji (np. ulubionej, górskiej czy nadmorskiej miejscowości). W takim wypadku zdecydowanie sprawdzają się własne działki wypoczynkowe z domkami. Szczególnie, że mając do dyspozycji takie miejsce, po prostu oszczędzamy, przez wiele lat korzystając z jednorazowego nakładu finansowego i dokonując jedynie drobnych opłat eksploatacyjnych w sezonie wypoczynkowym.

Data dodania: 30 sierpnia 2019