Jakie ogrzewanie do domu 70m2 wybrać? Jaka moc pieca?

Jakie ogrzewanie do domu 70 m2 wybrać?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

jakie ogrzewanie do domu 70m2

Stawiając na wybranej działce dom, każdy dba o to, aby osoby, które mają go zamieszkiwać, mogły czuć się w nim dobrze. Trudno wyobrazić sobie obiekt całoroczny bez wody, prądu, a także – odpowiedniego źródła ciepła. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na zadbanie o właściwą temperaturę we wnętrzach. Jakie ogrzewanie do domu 70 m2 będzie najlepsze?

Instalacja grzejników czy ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, zastanawiając się, jak ogrzać dom 70 m2 to: czy lepszym wyborem w danym miejscu będzie instalacja grzejników, czy jednak warto postawić na ogrzewanie podłogowe? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy. Klasyczne grzejniki możemy bez trudu zamontować i w razie potrzeby wymienić. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że stosunkowo szybko się nagrzewają, co pozwala w krótkim czasie zapewnić ciepło.

Z kolei ogrzewanie podłogowe to doskonała opcja dla osób, które zwracają szczególną uwagę na estetykę wnętrz. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach. Wiele osób docenia je szczególnie za to, że w takich miejscach jak łazienka czy sypialnia, gdzie zdarza się nam chodzić boso, zapewnia przyjemne ciepło.

Ogrzewanie elektryczne – sposób na ciepło w domu

Pierwsze, co przychodzi do głowy wielu osobom zastanawiającym się, jakie ogrzewanie do domu 70 m2 wybrać, to rozwiązanie korzystające z energii elektrycznej. Główną jego zaletę stanowi fakt, że jest samoobsługowe. Warto podkreślić, że tego rodzaju ogrzewanie poleca się każdemu, komu zależy na optymalizacji jego kosztów. Nowoczesne systemy umożliwiają ustawienie, do jakiej temperatury mają zostać ogrzane określone pomieszczenia oraz po jakim czasie sprzęt ma się wyłączyć.

Ogrzewanie elektryczne w domku do 70 m2 możemy wykorzystać zarówno jako główne źródło ciepła, jak i dodatkowe. Warto pamiętać, że to rozwiązanie jest także bezpieczne, co też zaznacza wiele osób. Sama jego instalacja nie wiąże się z wysokimi kosztami w porównaniu z jego alternatywami. Drewnolandia oferuje elektryczne instalacje grzewcze do montowanych domków drewnianych. Zazwyczaj składają się one z grzejników pokojowych, a także wariantu łazienkowego, co umożliwia zapewnienie pożądanej temperatury w całym obiekcie.

Jakie ogrzewanie do domu 70 m2? Pompa ciepła!

W domkach całorocznych doskonale sprawdzi się też pompa ciepła – to rozwiązanie, które cały czas zyskuje nowych zwolenników. Wszystko za sprawą jego licznych zalet. Przede wszystkim ten rodzaj ogrzewania domu jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Często wykorzystują go osoby, które chcą stworzyć domy energooszczędne.

Porównanie kosztów ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła oraz alternatywnych rozwiązań wskazuje, że ta opcja jest również opłacalna finansowo. Choć koszt instalacji samej pompy nie należy do niskich, pieniądze te w trakcie korzystania z tej formy ogrzewania bez wątpienia się zwrócą. Ponadto z pomocą tego urządzenia nie tylko ogrzejemy mieszkanie, lecz także uzyskamy ciepłą wodę użytkową.

Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie zapewniało jak największą wydajność, powinniśmy postawić na gruntową pompę ciepła, choć w tym przypadku trzeba pamiętać, że jest ona najdroższa z dostępnych typów urządzeń.

Ogrzewanie gazem – czy warto decydować się na to rozwiązanie?

Sposobem na ogrzanie domu jest również instalacja pieca gazowego. Nowoczesne urządzenia, podobnie jak grzejniki elektryczne, nie wymagają skomplikowanej obsługi i odpowiednio zaprogramowane mogą utrzymywać w wybranych pomieszczeniach stałą temperaturę. Ten rodzaj instalacji grzewczych jest niezwykle efektywny. Jaki piec do domu 70 m2 będzie najlepszy? Warto sprawdzić jego moc, ponieważ jeśli ta będzie zbyt duża, możemy narazić się na wysokie rachunki.

Podczas wyboru odpowiedniego pieca dobrze pamiętać, że ważną kwestię stanowi nie tylko to, jak duży jest obiekt, który ma zostać ogrzany, lecz także wykonane termoizolacje. Dlatego trudno wskazać, jaka moc pieca na 70 m2 będzie odpowiednia. Może być to 4,2 lub 6 kW, w zależności od grubości ocieplenia. Należy więc pamiętać, że jeśli wybieramy urządzenie, czytamy specyfikację i zastanawiamy się – ile kW? Piec na 70 m2 nie zawsze będzie urządzeniem o dokładnie takich samych parametrach.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dopasowanie sprzętu do pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć – obecnie na rynku jest wiele różnych wariantów, co sprawia, że ten system ogrzewania bez trudu dopasujemy do naszych potrzeb.

Kominek na paliwo stałe w domu 70 m2 – czy to dobry wybór?

Osoby, które nie mają dostępu do gazu ziemnego i nie chcą decydować się na rozwiązanie z pompą ciepła, mogą również wybrać kominek pozwalający na ogrzewanie domu z wykorzystaniem paliwa takiego jak drewno, pellet czy węgiel. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie wymaga regularnego czyszczenia kotła. Ponadto należy przygotować miejsce, w którym będziemy przechowywać wybrane paliwa stałe.

Zaleta tego rozwiązania to bez wątpienia niski koszt ogrzewania. Na oszczędności mogą szczególnie liczyć osoby kupujące paliwo wiosną albo latem, gdy zapotrzebowanie na nie jest najmniejsze. Warto także zwrócić uwagę na walory estetyczne mają te elementy grzewcze. Jaki kominek na 70 m2? Znów wiele zależy od innych czynników, jednak warto pamiętać, że do ogrzewania domu najlepiej sprawdzają się warianty z płaszczem wodnym, ponieważ te zapewniają ciepło w więcej niż jednym pomieszczeniu.

Jak zadbać o efektywność ogrzewania w domku letniskowym?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaki piec CO na 70 m2 lub który kominek będzie odpowiedni do domu i zapewni oczekiwany komfort użytkowania, warto zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja została zaplanowana w taki sposób, aby jak najwięcej ciepła pozostawało wewnątrz niej. Ważny jest w tym przypadku dobór odpowiednich okien oraz drzwi. Drewnolandia oferuje domki letniskowe i całoroczne wyposażone w okna PCV oraz drzwi zewnętrzne ocieplane. Istotną kwestię stanowi także właściwe ocieplenie obiektu. Takie rozwiązania pozwolą skutecznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem niezależnie od wybranego sposobu na zapewnienie w obiekcie ciepła.

FAQ:

Jaki system ogrzewania wybrać?
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu zależy głównie od potrzeb jego mieszkańców oraz od tego, co jest dla nich najważniejsze. Warto przed dokonaniem ostatecznej decyzji przeanalizować plusy i minusy dostępnych rozwiązań.

Czy tylko wielkość domu jest ważna przy doborze mocy pieca?
Powierzchnia domu to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas doboru pieca. Ważne jest też to, jak dużo ciepła tracimy, a także np. wysokość pomieszczeń.

Jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne jest wygodne w użyciu i wydajne. Sprawdzi się zarówno w domkach, w których mają być grzejniki, jak i obiektach z ogrzewaniem podłogowym. Charakteryzuje się także niską ceną zakupu i łatwą dostępnością, dzięki czemu do montażu systemu można przystąpić szybciej niż w przypadku pozostałych opcji.

Data dodania: 30 lipca 2022