Kiedy wybudować dom letniskowy? Kiedy zacząć budowę domku?

Kiedy najlepiej wybudować dom letniskowy z drewna?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

kiedy wybudować domek letniskowy

Urokliwa działka czeka, decyzja o budowie domku letniskowego dawno zapadła, nawet projekt został już wybrany i… pozostaje umówić termin rozpoczęcia prac. Czy trzeba czekać do wiosny, lata? Czy późną jesienią lub zimą nie może ruszyć budowa domku letniskowego z drewna? Kiedy zacząć prace, aby przebiegły sprawnie i bez przeszkód? Wyjaśniamy!

Jaka jest najlepsza pora na budowę domku letniskowego z drewna?

Nie odkryjemy Ameryki, stwierdzając, że najlepszą porą na budowę domku są ciepłe i słoneczne miesiące – późna wiosna, lato i wczesna jesień. I to w zasadzie niezależnie od tego, czy jest to dom mieszkalny, czy letniskowy, drewniany, czy też murowany. Nie oznacza to jednak, że gdy aura już przestaje sprzyjać, place budowy muszą opustoszeć. Dom letniskowy z drewna jest też szczególną konstrukcją, która – poza fundamentem – nie wymaga w zasadzie żadnych prac „mokrych”.

Z perspektywy producenta i wykonawcy drewnianych domków letniskowych możemy wypowiedzieć się w tej kwestii na podstawie wielu lat doświadczenia. W naszej firmie Drewnolandii tworzymy przede wszystkim małe domki kanadyjskie. Całą konstrukcję przygotowujemy w naszej fabryce (razem z odpowiednim zabezpieczeniem drewna) i kolejno – już błyskawicznie, bo w maksymalnie kilka dni – montujemy domek na działce i wykańczamy go według projektu (ocieplamy, podłączamy instalacje itd.).

Zawsze najlepszą porą na prace budowlane są ciepłe miesiące, ale jeśli wcześniej został już przygotowany fundament oraz dojazd do miejsca montażu, to wysoka temperatura nie jest nam potrzebna, aby ukończyć prace w terminie.

Czy późną jesienią, zimą i wczesną wiosną da się wybudować domek letniskowy?

Oczywiście! Domki z naszej oferty wykonane są wyłącznie z elementów drewnianych, a w produkcji i montażu nie stosujemy żadnych materiałów wymagających wiązania w dodatniej temperaturze. Domek wybudowany nawet zimową porą zachowuje zatem pełnię swoich właściwości i pod kątem jakości budowy czy żywotności niczym nie różni się od tych wybudowanych latem. Jest też dodatkowa zaleta realizacji w tym okresie - wtedy zdecydowanie łatwiej wynegocjować korzystniejszą cenę zakupu.

Wszystko zależy od fundamentów domu letniskowego!

Są jednak takie prace, których nie powinno przeprowadzać się zimą. To wylewanie fundamentów, przygotowywanie betonowych stropów oraz murowanie ścian. W przypadku letniskowego domku z drewna dwie ostatnie oczywiście odpadają, ale nawet niewielki domek o powierzchni do 35 m² musi zostać ustabilizowany na fundamencie. W Drewnolandii możemy wyłącznie zamontować domek kanadyjski na przygotowanym przez inwestora fundamencie.

W zależności od wielkości i ciężaru domku zwykle wykorzystuje się jeden z czterech rodzajów fundamentów.

  • Fundament tradycyjny – czyli standardowe zbrojone ławy fundamentowe i oparta na nich podmurówka, a wypełnienie w postaci piasku, zbrojeń, betonu oraz hydroizolacji.
  • Fundament z bloczków betonowych – raczej płytki wykop, wypełniony pospółką, oraz rozmieszczone zgodnie z projektem bloczki betonowe, pokryte następnie papą i agrotkaniną.
  • Płyta fundamentowa – wykop wypełniony piaskiem i siatką zbrojeniową, a następnie w całości zalany betonem oraz pokryty papą termozgrzewalną lub dysperbitem.
  • Fundament z rur szalunkowych – wbite w grunt rury (zalane betonem) i przytwierdzone do nich (kotwami czy śrubami) belki drewniane.

Fundament domku i tradycyjne materiały a temperatura poniżej +5°C

Przygotowywanie fundamentu z wykorzystaniem betonu – czyli w każdym wypadku poza fundamentem punktowym z bloczków – powinno zostać zakończone przed rozpoczęciem się okresu, w którym średnia temperatura dobowa spada poniżej +5°C. Mówiąc „zakończone”, mamy na myśli pełne wyschnięcie i związanie się betonu. Ze względu na konieczność wykopów również i wariant punktowy dobrze skończyć przed nastaniem zimy.

  • Gdy temperatura zacznie spadać, pojawią się przymrozki i ziemia zamarznie. Stanie się więc bardzo twarda, co utrudni przygotowanie terenu i będzie to też więcej kosztować oraz dłużej trwać.
  • W świeżej wylewce betonowej obecna jest woda – jeśli zamarznie, beton się nie zwiąże. Montaż domku letniskowego będzie niemożliwy.
  • Przy bardzo niskiej temperaturze nowo wymurowane ściany mogą pękać.
  • W temperaturze poniżej +5°C wszystkie masy i kleje trudniej i dłużej się wiążą, a przy skrajnych temperaturach – zamarzają, twardnieją i nie mogą spełniać swoich funkcji.

Fundament domku letniskowego zimą? To… nie jest niemożliwe!

Na upartego również i gdy temperatura spadnie poniżej +5°C, da się wykonać solidny i stabilny fundament. Trzeba tylko wyposażyć się w odporniejsze na zimno materiały budowlane np. cement ze składnikami, które przyspieszają wiązanie się betonu, czy zaprawy murarskie odporne nawet na temperaturę do -10°C. Warto również zaopatrzyć się w specjalne nagrzewnice, które będą mogły ogrzać przynajmniej pewien obszar prac budowlanych i przyspieszyć schnięcie materiałów.

Oczywiście budowa fundamentów pod domek letniskowy zimą jest nieco ryzykowna – nawet pomimo łagodnych ostatnio zim temperatury lubią zaskoczyć i drastycznie spaść, zwłaszcza nocami. Dlatego najlepiej skończyć wszystkie „mokre” prace jeszcze przed pierwszymi mrozami, czyli wczesną jesienią.

Jeśli fundament jest gotowy, to kanadyjski domek letniskowy z drewna zamontujemy niezależnie od pory roku i temperatury. Budowa może oczywiście trwać nieco dłużej niż wiosną czy latem.

Odporność konstrukcji drewnianego domku letniskowego na mróz

Dlaczego nie obawiamy się montowania domków letniskowych z drewna zimą? Bo to bardzo wdzięczny materiał, który nie wymusza stosowania „mokrych” technologii, czyli zapraw, klejów, mas bitumicznych itp.

Konstrukcje naszych domów są wcześniej dobrze przygotowane, w tym odpowiednio zaimpregnowane. Obicia domków łączymy za pomocą metody pióro-wpust – pióro (wypust) jednej deski wchodzi we wpust drugiej. To jednocześnie zapewnia szczelność i pozostawia nieco przestrzeni, aby drewno mogło bez przeszkód zmieniać swoją objętość pod wpływem temperatury i nie dochodziło do uszkodzeń.

Zimą jesteśmy w stanie również w pełni ocieplić konstrukcję, podłączyć wszystkie instalacje w domku letniskowym oraz wykończyć jego wnętrze. Na dobrą sprawę jeśli tylko nasz Klient postawi na domek zaizolowany, ocieplony i wyposaży go w źródło ciepła, tuż po montażu będzie mógł spędzić w nim pierwszą noc!

FAQ:

Kiedy wybudować dom letniskowy z drewna?

Jeśli są już gotowe fundamenty, to domki letniskowe drewniane można budować niezależnie od pory roku, także zimą. Drewnianą konstrukcję wystarczy zamontować, nie są potrzebne już żadne prace „mokre”. Sam fundament najlepiej skończyć, zanim średnia dobowa temperatura zacznie spadać poniżej +5°C.

Jakich formalności trzeba dopełnić przed budową domku letniskowego?

Jeśli domek nie będzie większy niż 35 m², będzie budynkiem parterowym (lub z małą antresolą) i wolno stojącym oraz na działce będzie tylko jeden na 500 m², to fakt jego budowy wystarczy zgłosić urzędnikom. Działka musi też spełniać warunki zabudowy rekreacyjnej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Za budowę domu letniskowego z drewna trzeba zapłacić od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Koszt jest uzależniony m.in. od powierzchni zabudowy, materiałów oraz formalności. Np. zgłoszenie budowy domku letniskowego (budynek rekreacji indywidualnej zgodny z warunkami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) jest znacznie tańsze niż ubieganie się o pozwolenie na budowę. Wpływ na koszt ma także sam projekt domu oraz sposób zagospodarowania terenu.

Data dodania: 15 października 2021