Przechowywanie auta nie musi być trudne!

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Przechowywanie auta nie musi być trudne!

Dla wielu osób posiadanie samochodu jest koniecznością. Ponieważ coraz częściej kupowane auta są nowe i drogie, dla własnej wygody oraz bezpieczeństwa i utrzymania sprawności pojazdów, wykorzystywane są różnorodne zadaszenia. Chronią one auto głównie przed bezpośrednim działaniem zmiennych warunków pogodowych.

Dostępne rozwiązania

Przechowywanie auta nie jest trudne. Architekci prześcigają się w koncepcjach, ułatwiających efektywne wykorzystanie wszystkich możliwości. Do dyspozycji jest więc kilka rozwiązań.

Rodzaje garaży

Jeśli zdecydujemy się na garaż, możemy wybierać pomiędzy popularnymi rozwiązaniami:

  • Garaż wkomponowany w bryłę domu pozwala zachować spójną estetykę budynku i zabudować przestrzeń nad pomieszczeniem. Garaż wbudowany jest szczególnie praktyczny zimą, kiedy po wyjściu z samochodu nie trzeba przemieszczać się do domu przez zaśnieżoną posesję. To rozwiązanie wymaga jednak założenia dobrej wentylacji, ponieważ do pomieszczeń użytkowych mogą przedostawać się spaliny samochodowe i zapachy chemii. Lokalizacji tego typu garażu raczej nie sposób zmienić, a więc jego usytuowanie także musi być bardzo dobrze przemyślane.
  • Garaż przylegający do budynku można dobudować w każdej chwili. Nie zajmuje metrażu domu, nie pochłania ogrzewania i nie wymaga uzbrojenia w wentylację. To zdecydowanie bezpieczniejsza alternatywa niż garaże wkomponowane w bryłę, aczkolwiek mocno ingeruje w estetykę budynku.
  • Garaż wolnostojący, niezależnie czy przeznaczony do garażowania jednego, czy dwóch aut, trudniej jest estetycznie wkomponować w otoczenie. To z reguły duża budowla, której nie sposób ukryć za zielenią czy pergolami. Poza tym na takie rozwiązanie można zdecydować się jedynie na dużej działce i jest to inwestycja kosztowna. Niewątpliwie jednak garaż wolnostojący, postawiony przy okazji budowy domu, może być początkowo pomieszczeniem gospodarczym czy magazynem materiałów budowlanych.
  • Garaż zagłębiony kojarzy się z nowoczesnym budownictwem wielorodzinnym, jednak można go również projektować przy budynkach jednorodzinnych lub w podpiwniczonej zabudowie szeregowej. Warto w ty wypadku pamiętać, że choć baraż zagłębiony jest dobrym rozwiązaniem na niewielkich działkach, to zjazd o nachyleniu 25% może stanowić nie lada wyzwanie zimą.
  • Garaże blaszane, całe szczęście, odchodzą już do lamusa. Są tanie i szybkie w montażu, jednak latem nadmiernie się nagrzewają, a zimą mocno schładzają. Niewątpliwie nie należą też do najpiękniejszych elementów otoczenia.
  • Garaże z prefabrykatów betonowych również widywane są na posesjach stosunkowo rzadko. To szybka w postawieniu alternatywa, jednak znacznie droższa od „blaszaków”. To rozwiązanie jest też mało estetyczne i trudno je harmonijnie oraz spójnie skomponować z otoczeniem.

Rodzaje wiat garażowych

Wiata garażowa jest niezwykle praktycznym zadaszeniem pod auto. Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2, nie wymaga nawet pozwolenia na budowę. Trzeba jedynie pamiętać, że na każde 500 m działki można postawić dwie takie konstrukcje (art. 29 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego).

Wybierając zadaszenie na samochód, mamy do dyspozycji trzy podstawowe warianty:

  • Wiaty przejazdowe z reguły są konstrukcją uzupełniającą istniejący już garaż. To miejsce tymczasowego postoju, przestrzeń dla drugiego samochodu, który nie mieści się w garażu stałym lub sektor wyznaczony dla gości.
  • Wiaty przyścienne przylegają do budynku. To rozwiązanie idealne na niewielkie działki oraz dobra alternatywa dla garaży stałych. Dzięki wiacie przyściennej znacznie ogranicza się miejsce przeznaczane na budowanie przestronnych garaży. Jednocześnie to konstrukcja stabilna, jednostronnie osłonięta, zachowująca w otoczeniu lekkość i przestrzeń.
  • Wiaty wolnostojące można budować również samodzielnie z prefabrykatów lub innych dostępnych materiałów. Są to rozwiązania ekonomiczne i pozwalające ochronić samochód bez konieczności nadmiernej zabudowy przestrzeni. Ponieważ wiaty nie mają ścianek, mogą być niemal idealnie dopasowane do wielkości garażowanego samochodu.

Lepsza jest wiata czy garaż?

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że wiaty są funkcjonalne, estetyczne i oszczędne oraz pozwalają optymalizować koszty budowy i nie wymagają przejścia licznych formalności. Nie trzeba tu kupować drogiej bramy i odpowiednich okien oraz montować kosztownych instalacji technicznych. Najlepsze rozwiązania mają nawet dobudowane schowki narzędziowe - tak jest w przypadku naszej wiaty samochodowej z drewna Agnieszka - co czyni je niezwykle praktycznymi.

Drudzy, jeśli już skuszą się na postawienie wiaty, traktują ją jak rozwiązanie tymczasowe, sprawdzające się do czasu wybudowania garażu docelowego. Uważają bowiem, że choć garaż jest drogą inwestycją, tylko on ma wszystkie zalety, których poszukują. Jest solidny i komfortowy w użytkowniu, całkowicie izoluje też samochody od niekorzystnych warunków klimatycznych. Garaż zdecydowanie lepiej chroni samochód przed kradzieżą i może być miejscem składowania dodatkowych sprzętów.

Data dodania: 18 czerwca 2019