Drewniany domek na działkę rekreacyjną ⇒ Ile kosztuje? ▷ Rodzaje

Małe domki na działkę rekreacyjną – czym kierować się przy wyborze?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Mały domek na działke rekreacyjną

Zapotrzebowanie na działki rekreacyjne rośnie w ciągu ostatnich lat. Zielona okolica, cisza i spokój, czyste powietrze oraz możliwość organizacji wypadów czy wycieczek sprawia, że coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na takie rozwiązanie. Najchętniej kupujemy działki rekreacyjne własnościowe, niezabudowane, które możemy urządzić według własnego pomysłu. Inną popularną opcją jest dzierżawa działki na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych.

W obu przypadkach chcielibyśmy wygospodarować miejsce na ogródek, przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu i przytulny drewniany domek. Tu jednak pojawia się sporo wątpliwości. Jaki domek na działkę rekreacyjną wybrać – czy powinien być całoroczny, czy sezonowy? Na jaki metraż możemy sobie pozwolić bez konieczności załatwiania uciążliwych formalności? Czy może warto postawić na altanę ogrodową? I w końcu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru, zakupu i realizacji projektu? Podpowiadamy!

Małe domki na działkę bez pozwolenia na budowę – jakie muszą spełnić wymagania?

Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu to mnóstwo formalności i kosztów, a cały proces może ciągnąć się miesiącami. Czy budowa domków letniskowych lub całorocznych na działce rekreacyjnej jest tak skomplikowana, jak budowa domu jednorodzinnego? Nie, ale trzeba spełnić określone wymagania.

Mały domek na działce rekreacyjnej wybudujemy w tzw. procedurze na zgłoszenie. Nie musimy ubiegać się o pozwolenie, a jedynie zgłosić budowę obiektu we właściwym urzędzie. Jest tylko jeden warunek – jego powierzchnia nie może przekroczyć 35 m². Wzór zgłoszenia budowy takiego domku otrzymamy w każdym starostwie. Powinien określać oraz zawierać:

  • rodzaj zabudowy, czyli w tym przypadku „budynek rekreacji indywidualnej”,
  • zakres i sposób przeprowadzania prac budowlanych,
  • termin rozpoczęcia prac,
  • dokument potwierdzający prawo do nieruchomości,
  • projekt budynku (rzuty, wymiary, lokalizację na działce).

Zdecydowana większość dostępnych w naszej ofercie drewnianych domków spełnia te wymagania, a niezbędne rysunki oraz informacje dotyczące zakresu prac są wliczone w cenę. Ponadto służymy radą w obrębie przeprowadzenia całej procedury.

Mały domek na działkę – na jaki metraż się zdecydować?

Ważną kwestią podczas wyboru domku jest jego metraż, który powinniśmy uzależnić od powierzchni i rodzaju działki, a także od liczby osób, które będą z niego korzystać.

Gotowe, małe domki na działkę ROD

Działki na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych zazwyczaj nie przekraczają 200 – 300 m² powierzchni. Przy organizacji ogródka działkowego powinniśmy więc dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów (np. ogródka warzywnego, altany, miejsca na grilla, piaskownicy dla dzieci) oraz lokalizację małego domku na działce. Musimy pamiętać, że na terenie ROD nie wolno mieszkać. Jednak aby na działce spędzić miło weekend czy świąteczny dzień, warto dysponować choćby niewielkim domkiem, w którym schronimy się przed deszczem i zabezpieczymy niezbędne narzędzia czy sprzęty.

Mały domek na działce ROD zazwyczaj musi być możliwie jak najmniejszy, standardowo jego powierzchnia nie przekracza kilkunastu metrów kwadratowych. Oczywiście w przypadku odpowiednio dużej działki z powodzeniem wybudować możemy domek o maksymalnej powierzchni, czyli 35 m². Musimy jedynie pamiętać o tym, aby jego całkowita wysokość (razem z fundamentem) nie przekroczyła 5 m. Pomimo małego metrażu, przestrzeń możemy urządzić wyjątkowo funkcjonalnie, np. łącząc domek z altaną ogrodową czy zadaszonym tarasem. Domek letniskowy na działce ROD wykorzystamy do odpoczynku czy organizacji przyjęcia, ale także jako składzik na narzędzia i pomieszczenie gospodarcze.

Małe domki na działkach rekreacyjnych własnościowych

Budując niewielki domek na działce niezależnej od innych podmiotów (Skarbu Państwa, samorządu, konkretnej instytucji), możemy pozwolić sobie na nieco większy metraż. W takim domku będziemy mogli zamieszkać np. podczas urlopu, letnich wakacji, weekendów czy świąt. Aby jednak był to komfortowy pobyt, domek musi spełnić odpowiednie warunki.

Także w tym przypadku, jeśli nie zamierzamy ubiegać się o pozwolenie na budowę, powierzchnia domku nie może przekroczyć 35 m². Może wydawać się, że to niewiele, jednak odpowiednio zagospodarowana przestrzeń z powodzeniem pomieści kilkuosobową rodzinę lub grupę przyjaciół. W Drewnolandii budujemy domki nawet dla 8 osób. Jak to możliwe? W zależności od konkretnego projektu proponujemy budynek parterowy lub z antresolą. W obu konfiguracjach w domku zmieszczą się sypialnie (dwie lub trzy), salon, aneks kuchenny oraz łazienka. Jeśli przewidujemy większą liczbę domowników, możemy zrezygnować z opcji zadaszonego tarasu na rzecz zwiększenia przestrzeni mieszkalnej.

Ponadto mały domek na działce rekreacyjnej warto od razu wyposażyć w instalacje – elektryczną i hydrauliczną, które zamontujemy już podczas jego budowy.

Mały domek na działkę – całoroczny czy sezonowy?

Kolejnym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze niewielkiego domku na działkę rekreacyjną, są jego możliwości mieszkalne w ciągu całego roku. Czy będzie to wyłącznie domek letniskowy, czy może całoroczny, w którym będziemy mogli zamieszkać także jesienią i zimą?

Jeśli z domku zamierzamy korzystać niezależnie od pory roku, warto zdecydować się na domek kanadyjski, którego podstawą konstrukcji jest drewniany szkielet. Przestrzenie pomiędzy słupkami konstrukcji musimy w tym wypadku ocieplić, na przykład za pomocą wełny mineralnej. Dostępne w naszej ofercie domki całoroczne budujemy z certyfikowanego drewna oraz najlepszych materiałów izolacyjnych. Na życzenie Klienta ocieplamy dodatkowo drzwi i wyposażamy domek w wydajny piec.

Solidny drewniany domek, czyli jaki powinien być materiał?

Jako przyszli właściciele domku rekreacyjnego musimy także zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego zostanie wybudowany. Domek powinien być solidny i służyć przez długie lata bez konieczności napraw czy renowacji. W Drewnolandii budujemy wyłącznie domy drewniane. Wykorzystujemy drewno lite i suszone komorowo, co redukuje możliwość pojawienia się pleśni oraz zwiększa wytrzymałość materiału na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nasze drewno konstrukcyjne C24 z tzw. klasy wizualnej pochodzi z polskich i skandynawskich lasów, jest precyzyjnie strugane i frezowane. Materiał jest uważnie selekcjonowany, pozbawiony przebarwień i naturalnych ubytków. Poza drewnem C24 wykorzystujemy jeszcze drewno KVH (łączone na złączach klinowych) o doskonałej szczelności oraz drewno typu BSH, odporne na pęknięcia i odkształcenia. Stosujemy je w newralgicznych, wyjątkowo narażonych na pękanie miejscach.

Te trzy rodzaje drewna powinny być standardem w budowie domków drewnianych na działkę rekreacyjną, więc zawsze warto dopytać danego producenta, czy dysponuje takim materiałem.

Profesjonalna realizacja, czyli przejrzyste warunki współpracy

Decydując się na budowę domku drewnianego na działce rekreacyjnej – niezależnie od tego, czy jest to minidomek na działce ROD, domek letniskowy czy całoroczny, zorientujmy się (jeszcze przed zakupem) w warunkach realizacji zamówienia u konkretnego producenta. Najistotniejszy jest oczywiście koszt – określony na początku współpracy i niezmienny. Ważną kwestią jest też czas montażu. Powinniśmy ustalić z producentem konkretny termin prac montażowych oraz czas potrzebny na realizację zlecenia. Wiele zależy od rozmiaru i typu domku, ale z reguły jest to zaledwie kilka dni – budowa nie powinna ciągnąć się miesiącami.

Data dodania: 20 stycznia 2021