Czy wynajem domku się opłaca? - Drewnolandia

Czy wynajem domku się opłaca?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Czy wynajem domku się opłaca

To, czy wynajem domku letniskowego się opłaca, zależy przede wszystkim od lokalizacji domku letniskowego oraz okresu wynajmu. Wynajem domków letniskowych najbardziej opłaca się nad morzem oraz górach, w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Sama budowa domku nie wymaga większych pozwoleń, jest stosunkowo szybka i niedroga, dlatego koszty przedsięwzięcia mogą się szybko zwrócić, a domki letniskowe w mgnieniu oka zaczną przynosić zyski.

Dlaczego warto inwestować w domki letniskowe?

Coraz częściej turyści szukający odpoczynku w ustronnych miejscach, z dala od ciągłego zgiełku miasta, decydują się na odpoczynek w domku letniskowym. Domki są zatem świetną inwestycją, która pozwoli odwiedzającym doznać prawdziwego relaksu z dala od tłumów w klasycznych hotelach. Z powodu wciąż rosnących kosztów również wiele osób decyduje się na tańszy nocleg wśród natury, zamiast przepłacać pobyt w centrach miasta.

Inwestycja w domki rekreacyjne jest również korzystna pod względem samej budowy. Postawienie domków możemy wykonać samodzielnie, dzięki czemu oszczędzamy na wynajmie firmy budowlanej.

Czy wynajem domku się opłaca po odprowadzeniu podatku?

To, czy wynajem domku letniskowego się opłaca, jest zależne od sposobu wynajmowania domków letniskowych. Jeśli wynajem ma być jedynie działalnością sezonową, a tym samym stanowić dodatkowe źródło dochodu, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. W tym przypadku wystarczy rozliczyć podatek na zasadzie ryczałtu 8,5%, natomiast przy przychodach powyżej 100 tysięcy złotych, 12,5%.

Jeśli domki letniskowe mają stanowić całoroczny dochód, nie tylko sezonowy, jest to równoznaczne z prowadzeniem zarobkowej działalności usługowej w sposób zorganizowany i ciągły. Z tego względu konieczne jest założenie działalności gospodarczej i oznaczenie jej odpowiednim kodem PKD.

Czy wynajem domku się opłaca – kwoty możliwe do uzyskania

Zarobki z inwestycji w domek letniskowy mogą być bardzo zróżnicowane. Za najpopularniejsze okolice wynajmowania domków przez turystów uznaje się przede wszystkim Zakopane, Mazury oraz okolice nadmorskie. W popularnej okolicy wynajem domku letniskowego w okresie letnim wynosi nawet około 300 zł za noc. Jeśli obiekty wypoczynkowe będą przystosowane do korzystania w chłodniejszych temperaturach, wynajem można także kontynuować w sezonie zimowym.

Konkretne kwoty zarobków zależą głównie od ilości obłożenia. Przy korzystnych cenach, zadbanych domkach i ciekawej okolicy z wynajmu domków letniskowych można zyskać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zacząć wynajmować domki letniskowe?

Jeśli jesteś posiadaczem domku letniskowego i planujesz jego wynajem, na początku musisz określić cenę za dobę najmu, wysokość zaliczki oraz kwotę kaucji na pokrycie ewentualnych strat lub uszkodzeń. Przed przystąpieniem do pierwszego wynajmu należy ustalić zasady jego wynajmowania. Najprostszym rozwiązaniem będzie ustalenie regulaminu korzystania z budynków.

Aby zyskać jak najwięcej wynajmujących, należy przypilnować wysokiego standardu wykończenia. W domkach letniskowych powinny znaleźć się niezbędne sprzęty takie jak lodówka, kuchenka, wygodne łóżka oraz pościele i ręczniki. Następnie, aby miejsca pobytu zostały zauważone, właściciel powinien zadbać o odpowiednią reklamę terenu.

Data dodania: 4 sierpnia 2023