Rolnicy chętnie inwestują w domki letniskowe do agroturystyki, ponieważ pozwalają przyciągnąć dużą ilość klientów, którzy chcą zaznać w czasie urlopu sielskiego życia na wsi. Żeby możliwe było prowadzenie agroturystyki oraz wynajmowanie domków letniskowych, trzeba robić to na zasadach określonych przepisami prawnymi. Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jeżeli chcesz wynajmować domki letniskowe w agroturystyce.
Domki letniskowe, agroturystyka – definicje
Domki letniskowe nie wymagają pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia ich zabudowy nie przekracza 70 metrów kwadratowych. Żeby korzystać z konstrukcji tego rodzaju, konieczne jest tylko zgłoszenie obiektu.
Agroturystyka definiowana jest jako rodzaj obiektów świadczących usługi hotelarskie, jak również inne usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Prowadzi się ją w czynnych gospodarstwach rolnych. Zakwaterowanie turystów może odbywać się w pokojach, domkach mieszkalnych oraz przystosowanych do noclegu budynkach gospodarczych. Zwyczajowo w agroturystyce gospodarz zapewnia także wyżywienie oraz dodatkowe rozrywki.
Domki, agroturystyka – korzystne rozwiązania uwielbiane przez odwiedzających
Domki letniskowe i agroturystyka to rozwiązanie uwielbiane przez turystów. Coraz częściej odchodzi się od wynajmowania mieszkań czy apartamentów na urlop, na rzecz spokojniejszych okolic na łonie natury. Usługi agroturystyczne i wynajem domków letniskowych cieszą się tak dużą popularnością głównie z uwagi na możliwość wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku i szansę cieszenia się świeżym powietrzem. Poza tym stwarza to okazję do obcowania ze zwierzętami w gospodarstwie rolnym czy spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w pięknej okolicy.
Świadczenie usług turystycznych w gospodarstwach rolnych może polegać nie tylko na wynajmie pokoi czy domków, ale także oferowaniu dodatkowych usług takich jak kuligi, kursy jazdy konnej, połów ryb czy mini zoo.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku niektórych form działalności mają zastosowanie dodatkowo przepisy o kulturze fizycznej. Zgodnie z nimi do prowadzenia zajęć sportowych konieczny jest tytuł instruktora sportu, a w niektórych przypadkach również uprawnienia nauczycielskie. Czasami łatwiej zatem oddać do dyspozycji turystów np. deskę surfingową, rezygnując z prowadzenia warsztatów, kursów czy zajęć organizowanych z zakresu surfingu.
Z czym się wiąże inwestycja w domki letniskowe?
Domki letniskowe stanowią alternatywę dla innych form wynajmu w gospodarstwach rolnych. Można wynajmować je w okresie krótkoterminowym zgodnie z przepisami, które omówione zostaną w dalszych częściach tekstu. Możliwe jest prowadzenie sprzedaży posiłków domowych, a rolnik może zarabiać na świadczeniu usług dodatkowych (jeżeli nie korzysta ze zwolnień, które wymagają, żeby usługi rekreacyjne były nieodpłatne).
Inwestycja w domki letniskowe daje możliwość:
- ustawienia ich w praktycznie dowolnym miejscu na działce,
- szybkiego udostępnienia przestrzeni turystom po zamontowaniu domku i wykonaniu zaledwie kilku prac – ze względu na duży stopień prefabrykacji konstrukcji,
- personalizacji przestrzeni – np. opcji montażu ogrzewania podłogowego czy dołożenia piecyka wolnostojącego.
Agroturystyka, domki letniskowe – obowiązek zgłoszenia obiektu
Jeżeli chcesz prowadzić gospodarstwo agroturystyczne, powinieneś zgłosić go do ewidencji „innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie”. Potrzeba takiego zgłoszenia dotyczy wszystkich obiektów, niebędących hotelami. Nie jest konieczne otrzymanie żadnej decyzji, jednak żeby w razie kontroli udowodnić, że zgłoszenia się dokonało, trzeba zachować potwierdzenie nadania pisma zgłaszającego lub jego zgłoszenia.
Działalność nierejestrowana czy konieczność prowadzenia działalności gospodarczej?
Agroturystykę można prowadzić w ramach działalności nierejestrowanej, jeżeli wysokość przychodów osiąganych w jej ramach nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli w którymkolwiek miesiącu dochody będą wyższe, konieczne jest zarejestrowanie i dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 7 dni od przekroczenia wyznaczonego progu dochodów.
Przepis umożliwia jednak „przetestowanie” czy dana forma działalności w gospodarstwie rolnym Ci odpowiada. Prowadząc działalność nierejestrowaną, trzeba jednak pamiętać o tym, że ma się obowiązek prowadzenia dokumentacji – uproszczonej ewidencji sprzedaży oraz wystawiania faktur lub rachunków.
Żeby przyjmowanie gości było możliwe, należy spełnić szereg innych obwarowań prawnych. Konieczne jest przestrzeganie wymagań sanitarnych i przeciwpożarowych. Trzeba spełnić także minimalne wymagania dotyczące wyposażenia, jednak w większości przypadków nie nastręcza to problemów. Organizując wynajem domków, trzeba prowadzić książki zameldowań. To z kolei wymaga tego, by przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
Domki letniskowe, agroturystyka – przepisy
Jeśli chodzi o domki letniskowe a agroturystykę, zgodnie z prawem nie dotyczą ich przepisy o swobodzie działalności gospodarczej. Wynajmowanie domków letniskowych wiąże się ze świadczeniem usług hotelarskich. Trzeba zatem prowadzić „wynajem innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie”. W przypadku domku letniskowego położonego w gospodarstwie rolnym konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.
Domki letniskowe w agroturystyce i podatki – o czym pamiętać? Domki letniskowe a agroturystyka
Jeżeli nie spełnia się warunków związanych z KRUS, konieczne jest zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rolnicy, prowadząc wynajem domków letniskowych, są obciążeni podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego. Mogą jednak wybrać jeden z kilku wariantów odprowadzania podatku dochodowego:
- na zasadach ogólnych – pozwala na opodatkowanie od faktycznie osiąganego dochodu.
- kartą podatkową – co w rozumieniu przepisów wymaga płacenia stałej kwoty miesięcznej, wyliczanej na podstawie wielkości miejscowości, w której prowadzi się działalność gospodarczą.
- poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W przypadku przebywania na zryczałtowanym podatku dochodowym, dopóki przychód roczny nie przekroczy 50 000 złotych, korzysta się ze zwolnienia podatkowego od towarów i usług. Trzeba jednak prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży. W zależności od wybranego sposobu rozliczenia można liczyć na różne możliwe odliczenia – np. w zakresie ubezpieczeń społecznych, składek na ubezpieczenie zdrowotne czy chorobowe.
FAQ:
- Czy warto zainwestować w domki letniskowe?
Domki letniskowe są świetnym pomysłem, który ma duży potencjał ku temu, by przyciągnąć sporą grupę turystów. Ich montaż w miejscu docelowym jest szybki i prosty, a koszty utrzymania relatywnie niskie.
Czy trzeba zgłosić domek letniskowy?
Domek letniskowy trzeba zgłosić, jednak jeśli powierzchnia jego zabudowy nie przekracza 70 metrów kwadratowych, nie ma konieczności uzyskiwania na niego pozwolenia.