Ocieplenie drewnianego domu może być dość czasochłonne, jeśli chcemy ocieplić domek letniskowy nieprzystosowany do całorocznego użytkowania. Jednak ocieplenie domku drewnianego ma ogromne znaczenie, jeśli ma on być komfortowym miejscem wypoczynku. Właściwa izolacja wpływa bowiem na przyjemność przebywania w domu, samopoczucie mieszkańców i minimalizuje koszty związane z ogrzaniem obiektu. Czym kierować się przy wyborze optymalnego rozwiązania? Jak ocieplić domek drewniany od wewnątrz i od zewnątrz? Dowiesz się dzięki temu artykułowi!
Ocieplenie drewnianego domu – czym ocieplić domek letniskowy?
W Polsce przyjęło się, że podstawowymi budulcami wykorzystywanymi przy stawianiu domów są cegła lub beton. Wiele osób obawia się konstrukcji wykonanych z drewna. Tymczasem ten materiał ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim stanowi doskonały izolator, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na właściwości higroskopijne (czyli związane z pochłanianiem wilgoci), należy starannie dobierać rozwiązania dotyczące izolacji. Nie każdy produkt nadaje się bowiem do ocieplenia domu drewnianego.
Do najczęściej wybieranych artykułów do izolacji należą wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. Przed rozpoczęciem inwestycji warto się zastanowić, co wykorzystać do ocieplenia drewnianego domu. Poniżej prezentujemy zalety i wady poszczególnych artykułów.
Przygotowanie na chłodne dni – wełna mineralna
Wykorzystanie wełny mineralnej to jeden z najlepszych sposobów na ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz. Wełna mineralna bardzo dobrze przepuszcza parę wodną, zapobiegając powstawaniu pleśni. Jej wykorzystanie w domku drewnianym skutkuje również wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, a ponadto jest ona materiałem niepalnym. Do atutów wełny mineralnej zalicza się też sprężystość, co ułatwia montaż nawet na nierównych powierzchniach. Produkt jest też bardzo wytrzymały i odporny na rozciąganie, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.
Jeśli zabieramy się za ocieplenie dachu, wystarczy nam 10 cm wełny mineralnej. Ocieplenie ścian domu wymaga podobnej ilości + wyłożenia powierzchni wewnątrz płytą kartonowo-gipsową oraz niezbędne jest wykończenie elewacji. Ocieplenie podłogi również można wykonać wełną mineralną o warstwie 10 cm.
Drugie rozwiązanie – styropian
Nad wyborem tego surowca warto się dobrze zastanowić. Niektórzy specjaliści uważają, że ocieplanie domu drewnianego styropianem nie jest dobrym pomysłem ze względu na ograniczenia dotyczące przepuszczalności pary wodnej. Rzeczywiście, jeśli planujemy ocieplić drewniany dom styropianem, nieodpowiednio dopasowane i przymocowane płyty mogą przyczynić się do zawilgocenia ścian.
Stąd też należy stworzyć konstrukcję pozwalającą na odprowadzenie wilgoci spod styropianowej warstwy. W przypadku ocieplenia tą metodą należy w tym celu wykonać szereg czynności, m.in. stworzyć szczeliny wentylacyjne, zamocować specjalną folię usprawniającą wentylację. Aby ocieplić dom drewniany za pomocą styropianu, trzeba bardzo uważać na to, by płyty były równo ułożone i dokładnie przycięte.
Pianka poliuretanowa – przyjemne ciepło i tanie ogrzewanie
Wielu inwestorów myśli o ociepleniu domu drewnianego pianką poliuretanową. W tym przypadku koszt ocieplenia będzie najwyższy. To z uwagi na fakt, że produkt najlepiej nakładać przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zaleca się więc skorzystać z usług profesjonalnej ekipy remontowej.
Ocieplenie ścian w tym wariancie ma kilka zalet, jest to między innymi wysoka wydajność – do uszczelnienia wystarczy cienka warstwa, co nie wpływa na obciążenie konstrukcji, a ponadto maksymalizuje przestrzeń użytkową. Ze względu na aplikację w postaci natrysku, produkt umożliwia dokładne ocieplenie domu szkieletowego. Materiał sprawdza się nawet wtedy, gdy np. ocieplenie podłogi wymaga prac w trudno dostępnych miejscach. Warto dodać, że komponent charakteryzuje się wytrzymałością. Jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci.
Ocieplenie domu drewnianego – od wewnątrz czy od zewnątrz?
Ocieplenie domu drewnianego w technologii szkieletowej za pomocą omówionych materiałów wykonuje się wyłącznie od wewnątrz. Izolatory umieszcza się pomiędzy rusztowaniem z drewna a warstwą wykończeniową w postaci desek. Konstrukcję domu drewnianego uzupełnia się dodatkowo o folię paroizolacyjną oraz folię wiatroizolacyjną. Ocieplenie domku wełną mineralną nie wymaga tworzenia przestrzeni dylatacyjnej. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku zastosowania styropianu.
Podczas ocieplania domu drewnianego należy szczególnie skupić się na newralgicznych miejscach, m.in. łączeniach ścian z pozostałymi elementami konstrukcji. Muszą być one zrealizowane precyzyjnie. W przeciwnym razie mogą powstać mostki termiczne, a izolacja termiczna nie będzie się odznaczała tak wysoką skutecznością.
Jak dobrze ocieplić domki drewniane na chłodniejsze dni?
Ocieplenie drewnianego domu to skomplikowany proces. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jeśli już wiemy, co położymy wewnątrz – na ściany, podłogi i dach – warto zadbać o pozostałe miejsca, przez które może być przepuszczane zimne powietrze. Niezwykle istotne jest zadbanie o drzwi i okna.
W Drewnolandii zapewnimy solidne okna PCV w formie komorowej, dwuszybowej. Domki letniskowe w naszej ofercie mają też bezpieczne, termoizolacyjne drzwi zewnętrze. Ponadto są one też dodatkowo wyposażone w dwa zamki z trzema bolcami i trzy bolce antywyważeniowe. Dzięki temu zadbamy zarówno o ciepło, jak i bezpieczeństwo każdego domownika!
Jeśli chcemy samodzielnie przechodzić przez cały proces ocieplania domów drewnianych – nie zapominajmy o drzwiach i oknach. Bez tego nie uzyskamy całkowitej skuteczności zastosowanych rozwiązań, a koszty ogrzewania wzrosną.
Ocieplenie domu drewnianego od zewnątrz – koszty
Koszt ocieplenia domu drewnianego od zewnątrz zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj użytego materiału, skomplikowanie prac oraz wybór ekipy remontowej. Ocieplenie wełną mineralną jest popularnym wyborem, jednak wymaga precyzyjnego montażu i dodatkowych warstw wykończeniowych. Pianka poliuretanowa, choć bardziej kosztowna ze względu na specjalistyczny sprzęt, zapewnia doskonałą izolację nawet w trudno dostępnych miejscach. Ocieplenie styropianem wymaga dodatkowej uwagi w zakresie wentylacji. Starannie dobrane rozwiązania mogą znacznie obniżyć przyszłe koszty ogrzewania.
FAQ:
1. Czym warto ocieplić domek letniskowy?
Ocieplenie domku, w przypadku ścian, podłóg i dachu, najczęściej wykonuje się przy użyciu wełny mineralnej. To sprawdzone rozwiązanie, które występuje w prawie wszystkich całorocznych domach drewnianych. Pokrycie ścian możliwe jest też z wykorzystaniem pianki poliuretanowej lub styropianu (co jednak mniej polecane).
2. Czym wyróżnia się ocieplenie domku wełną mineralną?
Wykorzystanie wełny mineralnej do ocieplenia konstrukcji szkieletowej zapobiega pleśni, łatwemu podpalaniu, a w dodatku świetnie izoluje, jest sprężysta, wytrzymała i pozostaje w bardzo dobrym stanie przez długi czas. Takie ocieplenie domku jest też sprawdzone i bardzo dobrze znane fachowcom w tej dziedzinie. To najbezpieczniejsza forma izolacji.
3. Czym wyróżnia się ocieplenie domku pianką poliuretanową?
Ta forma izolacji w domach całorocznych wiąże się głównie z jedną wadą – koszt ocieplenia tym sposobem jest dość wysoki. Jeśli nie jest to przeszkodą – termomodernizacja budynków pianką ma same zalety. Takie domy drewniane są bardzo dokładnie ocieplone i odporne na wilgoć czy wysoką temperaturę.