Jak założyć przydomowy warzywniak na tarasie?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak założyć przydomowy warzywniak na tarasie?

Uprawa warzyw wcale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy działek i ogrodów. Odpowiednio dobrane pojemniki i gatunki roślin dopasowane do panujących warunków pozwalają prowadzić niewielkie, ale wydajne warzywniki, nawet na balkonach i tarasach.

Zalety warzywniaków na tarasie

Domowe ogródki pozwalają każdemu na uprawę ulubionych warzyw. Dzięki temu można mieć zawsze dostęp do świeżych ziół, liści sałaty czy pomidorów. Prowadząc ekologiczny warzywnik, zawsze ma się też pewność, że zjadane warzywa są zdrowe i mają wszystkie wartości odżywcze.

Ponadto walory edukacyjne i rekreacyjne takich upraw są niezastąpione. Warzywniak przy domu umożliwia bowiem rozwijanie hobby ogrodniczego i sprzyja miłemu spędzaniu czasu na pracy wśród zieleni.

 

Warzywniak powinien mieć wystawę południową

Zakładając przydomowy ogródek warzywny, pojemniki z roślinami trzeba ustawić w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. Idealnie nadają się do tego tarasy południowe, choć również na wystawie wschodniej i zachodniej rośliny dobrze radzą sobie z czasowym dostępem do światła.

Pamiętać przy tym należy, że zbyt duże nasłonecznienie upraw w doniczkach również nie jest wskazane. W takim przypadku zdecydowanie radzimy zastosować żagle, markizy czy pergole tarasowe.

Zdecydowanie odradzamy też prowadzenie upraw na tarasach wychodzących na północ. Rośliny tu uprawiane będą wybiegnięte i anemicznie, ich kwitnienie okaże się niewielkie, a dojrzewanie mocno ograniczone.

Wybierz najlepsze pojemniki do niewielkich upraw

Decydując się na uprawę warzyw na tarasie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre pojemniki. Idealna donica, w której będzie prowadzony warzywniak przydomowy, powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Musi być stosunkowo ciężka i stabilna. Konieczny jest też odpływ wody i jej odpowiednie wymiary.

Bogata oferta pojemników i donic do upraw ułatwia prowadzenie warzywniaka w każdej lokalizacji. Przy dobrym rozplanowaniu powierzchni niewielkich tarasów i precyzyjnej organizacji miejsca balkony można obsadzać nawet roślinami kapustnymi, dyniowatymi czy pnącymi odmianami ogórków.

Dla maksymalnego wykorzystania posiadanego miejsca można wybrać:

 • doniczki wiszące – sprawdzające się przy uprawach truskawek
 • doniczki montowane piętrowo – do uprawy ziół
 • pojemniki do upraw wertykalnych – sprawdzające się przy produkcji sałaty
 • korytka
 • duże donice do warzyw głęboko korzeniących się

Wybierając pojemniki, oprócz walorów estetycznych, trzeba wziąć pod uwagę możliwość ich praktycznego wykorzystania. Warzywa płytko korzeniące się można sadzić w niewielkich misach, które dodatkowo będą się dobrze nagrzewały. W niewielkich korytkach najlepiej będą się czuły odmiany sałaty, szczypioru czy szpinaku. W wyższych donicach najlepiej sadzić pomidory, fasolę czy odmiany głęboko korzeniące się.

Postaw na sprawdzone gatunki warzyw do upraw domowych

Na tarasie można uprawiać praktycznie wszystkie warzywa. Najlepszymi i sprawdzonymi roślinami są jednak:

 • zioła i rośliny przyprawowe: czosnek, cebula, szczypiorek, pietruszka, koper, majeranek, cząber itd.
 • warzywa liściowe: sałata, szpinak, burak liściowy, szczaw
 • rośliny korzeniowe: rzodkiewka, kalarepa, marchewka, seler
 • pomidory i papryki
 • dynie o mniejszych owocach, patisony, kabaczki
 • pnące fasole i ogórki

Nie zapomnij o pielęgnacji

Wysianie czy wysadzenie do donic balkonowych warzywa to tylko początek pracy. Znacznie ważniejsza jest stała pielęgnacja upraw. Bo o ile warzywniaki tarasowe nie zarastają tak chwastami, jak uprawy tradycyjne w ogrodach, o tyle donice mają znacznie mniejszą pojemność wodną, a więc narażają rośliny na szybkie przesuszanie.

Ponieważ na tarasach panuje specyficzny mikroklimat, a w uprawach zauważa się duże zagęszczenie, zakładając warzywnik, trzeba liczyć się również z dużym nasileniem występowania chorób i szkodników. Na tarasach prowadzi się zazwyczaj ekologiczny warzywnik, warto więc już na początku zaopatrzyć się w ekologiczne czy naturalne środki ochrony roślin lub samodzielnie przygotować gnojówki i wyciągi roślinne.

Data dodania: 31 maja 2019