Pokrycie dachu altany - jaki materiał najlepszy?

Pokrycie dachu altany – jaki materiał najlepszy?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Pokrycie dachu altany

Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu altany to kluczowy krok w procesie tworzenia funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni rekreacyjnej. Decyzja ta będzie miała wpływ nie tylko na wygląd, ale także na trwałość i funkcjonalność konstrukcji. Poniżej przedstawiamy, najczęściej wykorzystywane materiały używane do pokrycia dachów altan.

Przed pokryciem dachu altany – wybór rodzaju zadaszenia

Altana ogrodowa może pełnić w ogrodzie wiele funkcji. Stanowi miejsce, w którym odpoczywa cała rodzina, a także umożliwia organizowanie przyjęć na świeżym powietrzu. Aby związane z nią oczekiwania zostały spełnione, altana powinna mieć zadaszenie. Zapewnia ono osłonę przed słońcem, deszczem, śniegiem oraz innymi warunkami atmosferycznymi.

W przypadku postawienia altany ogrodowej ważne jest właściwe zaprojektowanie całej konstrukcji. Na początkowym etapie powinna zapaść decyzja o wybraniu rodzaju pokrycia dachu altany. Do konstrukcji o najprostszej budowie zastosować można dach jednospadowy bądź dach płaski, który powinien zostać lekko pochylony. Jest to konieczne, aby zapewnić spływ wody deszczowej oraz uniemożliwić zaleganie na dachu śniegu. Z tych względów przy budowie najczęściej wybierany jest dach dwuspadowy.

Dlaczego pokrycie dachu altany jest ważne?

Altanę w ogrodzie stawia się przede wszystkim dla wygody użytkowników. To świetne miejsce na zjedzenie posiłku, drzemkę na świeżym powietrzu, czy spotkanie w gronie bliskich osób. A wszystko to może odbyć się bez względu na kapryśną pogodę i pory roku. O ile oczywiście altana ma zadaszenie.

Konstrukcja altan jest zazwyczaj lekka. Buduje się je najczęściej na planie prostokąta, chociaż na rynku znaleźć można również inne modele. Dach altany ogrodowej ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, powinien być mocny i dawać faktyczne zabezpieczenie przed opadami deszczu, słońcem oraz wiatrem. Liczy się więc zarówno sam materiał, z jakiego wykonane są poszycia dachu pawilonu ogrodowego, jak i ich odpowiednie dopasowanie do wielkości altany oraz sposób montażu, który zagwarantuje, że cała konstrukcja będzie stabilna. Przy wyborze poszycia warto także wziąć pod uwagę względy estetyczne.

Jaki materiał na dach altany wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj materiału będzie najlepszym wyborem na dach altany ogrodowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które świetnie sprawdzą się do pokrycia dachu. Do najpopularniejszych surowców wykorzystywanych przez firmy zajmujące się budową altan ogrodowych, można zaliczyć takie materiały jak:

  • papa – tani i prosty sposób na wykończenie dachu,
  • blacha – najczęściej stosuje się blachy wykonane z aluminium lub ocynkowanej stali,
  • gont bitumiczny – bitumy powstają z oksydowanych lub modyfikowanych asfaltów i są jednym z najpopularniejszych materiałów,
  • blachodachówka – jest dużo tańsza i lżejsza niż dachówka ceramiczna,
  • strzecha – materiał jest łatwopalny i wymaga dość częstej wymiany, dlatego jest to bardziej tymczasowe rozwiązanie.

Czym pokryć dach altanki – czynniki, którymi warto się kierować przy wyborze materiału

W dużej mierze to, które pokrycie wybierzemy, jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić formę i kształt dachu. Poza tym warto zwrócić uwagę na styl, w jakim został albo dopiero zostanie zaaranżowany ogród. Poszczególne elementy tworzące spójną całość to zdecydowany atut aranżacyjny terenów zielonych.

Kolejną kwestią są także względy ekonomiczne. Nie każdy bowiem dysponuje wielkimi nakładami finansowymi. Jednak to wcale nie przekreśla marzeń o pięknej i funkcjonalnej altanie ogrodowej. Są materiały na dach altany, które nie nadwyrężą naszego portfela. Ostatnim, ale niemniej ważnym czynnikiem jest zakres prac budowlanych przy altanie i nasze indywidualne umiejętności. Należy pamiętać, że część materiałów, takich jak blacha czy dachówka, wymagają sporych umiejętności, aby je odpowiednio ułożyć. Właśnie dlatego w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców lub zakup gotowej altany ogrodowej.

Co na dach altanki, aby było tanio?

Dla osób, które szukają najtańszych rozwiązań, optymalnym rozwiązaniem może okazać się papa. Zaletą jest korzystna cena, a także prosty montaż. Niestety, papa nie jest zbyt trwała i odporna na czynniki zewnętrzne. Pod wpływem długotrwałego kontaktu z wilgocią, wodą, czy też promieniami słonecznymi może pękać, odklejać się, a nawet kruszyć. Najczęściej papa spełnia swoją funkcję jedynie przez rok. Może się zatem okazać, że konieczne będzie odświeżanie dachu przed każdym sezonem.

Pokrycie dachu altanki – gont bitumiczny sposobem na szczelność i trwałość

Kolejnym ze sposobów pokrycia dachu jest dachówka bądź blacha. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej estetyczne, trwalsze, ale i droższe. Ogromnym plusem jest jednak trwałość materiału. Dach pokryty dachówką bądź blachą jest szczelny i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Jednak czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Tańszym materiałem, a równie trwałym i odpornym na uszkodzenia, jak dachówka, jest gont bitumiczny. Do jego produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno z drzewa iglastego. Jest to deseczka o przekroju klina, która wzdłuż długiej krawędzi ma wpust. Gont dzieli się na dwie grupy: gont łupany i gont cięty. Ten pierwszy produkowany jest ręcznie, natomiast gont cięty powstaje przy pomocy piły.

W przypadku płyt bitumicznych, pokrycie dachu jest zawsze litej powierzchni. Przed jego położeniem należy zadbać o to, aby dach altany ogrodowej został odeskowany. W ofercie naszego sklepu deskowanie oraz pokrycie gontem w wybranym kolorze wliczone jest w cenę montażu!

Pokrycie dachu dla kreatywnych, czyli resztki z budowy domu

Zastanawiając się, czym pokryć dach altany, niekiedy warto wziąć pod uwagę materiały, które pozostały po budowie domu. Jednak jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób konstruujących altanę niedługo po tym, jak zakończyli budowę. Takie pokrycie dachowe to z pewnością oszczędność. Pozwoli nadać drugie życie temu, co i tak trafiłoby do kosza, ewentualnie do garażu.

Możemy również zdecydować się między innymi na wykończenie dachu altany resztkami blachodachówki. Jest dość lekka, co znacząco zmniejsza problemy z samodzielnym montażem. Wykorzystanie resztek materiału z budowy domu ma jeszcze jedną dużą zaletę – pozwala uzyskać spójną aranżację posesji.

FAQ:

  1. Co na dach altany?

Najczęściej do pokrycia dachu altany stosuje się gonty bitumiczne, papę, blachodachówkę lub trzcinę, jednak jednym z najmocniejszych surowców jest gont.

  1. Czym najtaniej pokryć dach altany ogrodowej?

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie pokrycie dachu papą lub gontem bitumicznym. Z tą jednak różnicą, że druga z opcji jest znacznie bardziej wytrzymała.

  1. Czy gont bitumiczny to dobre rozwiązanie na pokrycie dachu altany?

Gont bitumiczny jest bardzo trwałym i szczelnym materiałem, dlatego świetnie sprawdzi się na dachu altany. Warto go wykorzystać np. w przypadku altanki o stromym dachu, gdzie nachylenie wynosi minimum 12۫۫۫۫ stopni.

Data dodania: 9 kwietnia 2024