Jak przygotowywane są wyceny?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jak przygotowywane są wyceny?

Proces przygotowania wyceny w branży budowlanej nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pokutuje powszechne przekonanie o zasadności stosowania przelicznika „od metra kwadratowego”, gdzie przecież różne elementy domku skonstruowane są z materiałów o odmiennych przekrojach czy właściwościach. My robimy to inaczej, stąd nasze oferty cenowe nie są najdroższe na rynku, nie są też jednak najtańsze. Dlaczego? Ponieważ są po prostu dobrze skalkulowane. Oto jak wygląda proces obliczeń.

Czemu nie „za metr kwadratowy”?

Stosowana powszechnie kalkulacja „od metra kwadratowego” jest mało precyzyjnym narzędziem, dlatego w takim wypadku stosuje się uśrednienie sumy łącznej, zwyczajowo zawyżonej na korzyść producenta. To jednak nijak w praktyce ma się do materiału rzeczywiście zużytego na potrzeby danej realizacji. Bywa, że w przypadku konstrukcji o małej powierzchni, taka uproszczona matematyka działa na korzyść inwestora, w przeciwieństwie do większych domków do 35 m2. Skąd jednak bierze się takie orientacyjne działanie? Powód jest prozaiczny – wielu producentów zwyczajnie nie potrafi dokładnie sprecyzować łącznej wartości zużytego surowca oraz robocizny. Trudno więc w takim układzie poprawnie obliczyć marżę. Niepoprawnie skalkulowana wartość zamówienia ciągnie niestety za sobą niekorzystne konsekwencje nie tylko dla producenta, który potencjalnie zarobi mniej, niż pierwotnie zakładał, ale przede wszystkim dla inwestora. Tutaj zresztą swoje źródło mają negatywne cechy, które przylgnęły do branży budowlanej – nieterminowość oraz niska jakość wykonania. Jest w tym stereotypie niestety sporo prawdy, bo nierzadko producent starający się uniknąć realizacji niewłaściwie wycenionej konstrukcji celowo gra na zwłokę, a kiedy do samej budowy jednak dojdzie – stosuje materiały niższej jakości, niż zostały ujęte w wycenie.

Jak wyceniamy w Drewnolandii?

Przede wszystkim – indywidualnie. W zależności od wybranego modelu domku letniskowego czy altany, opcji dodatkowych, czy wreszcie zmian, jakie inwestor pragnie nanieść na wyjściowy projekt. Absolutnie każdy produkt z oferty ma przygotowany dla siebie arkusz wyceny, zdolny do dynamicznego przeliczania łącznej sumy w odpowiedzi na wprowadzane ręcznie przez handlowca zmiany. O możliwości pomyłki nie może być mowy, ponieważ arkusze automatycznie pobierają z wewnętrznej bazy danych bieżące ceny zakupu materiałów, co daje nam również szybką możliwość reakcji na zmiany cen surowca na rynku. Stworzenie i odpowiednie dopracowanie tego systemu kosztowało nas kilka lat obliczeń oraz testów. To jednak właśnie dzięki niemu wiemy z całą pewnością:

  • jaka ilość materiału zostanie zużyta w trakcie produkcji,
  • jak dużo pozostawi po sobie niemożliwego do powtórnego wykorzystania odpadu,
  • ile czasu poszczególnym działom zakładu produkcyjnego zajmie przygotowanie elementów zamówionej konstrukcji.

Innymi słowy – dzięki tym kalkulatorom zyskujesz pewność, że otrzymana od nas wycena nie jest zaniżona bądź zawyżona, a po prostu właściwa i nienaruszalna na okres 30 dni od daty jej przygotowania. Na decyzję o rozpoczęciu procesu realizacji masz więc miesiąc, z gwarancją podtrzymania cen niezależnie od sytuacji na rynku. Jako producent domków letniskowych, to coś, z czego jesteśmy dumni i co z pewnością docenisz przy porównywaniu ofert.

Data dodania: 18 marca 2019