Branża małej budowlanki – czym różni się od klasycznej branży budowlanej?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Branża małej budowlanki – czym różni się od klasycznej branży budowlanej?

Na przestrzeni dekad w branży budowlanej przyjęło się wiele terminów i zasad, z którymi prędzej czy później zderzy się każdy inwestor marzący o budowie domu mieszkalnego. O ile jednak proces uzyskania pozwolenia na budowę oraz pozostałe procedury stopniowo wdrażają inwestora w te zagadnienia, tak w przypadku domków rekreacji indywidualnej do 35 m2 droga od decyzji do budowy jest zdecydowanie krótsza. Nie każdy więc będzie miał szansę dokształcić się na czas. Na co zwracać uwagę przy wyborze domku letniskowego? Jakie standardy oferuje się w cenie podstawowej? I jakie naleciałości z branży budowlanej stosowane są również tutaj?

Cena prawie końcowa

Różnice pomiędzy ceną netto (jeszcze bez naliczonego podatku VAT) a brutto (już z VAT-em) rozumie każdy, nie wszyscy jednak wiedzą, że w przypadku klasycznej branży budowlanej zwyczajowo w rozmowach na temat cen operuje się tą pierwszą wartością, choć faktycznie do zapłaty będzie ta druga. Niestety rozwiązanie to zostało szeroko zaadaptowane także do branży małej budowlanki, o czym zwykle nie informuje się inwestora wprost, aż do ostatniego etapu realizacji, czyli rozliczenia. O tę kwestię zawsze warto dopytywać już na samym początku, ponieważ wysokość koniecznego do zapłaty podatku może sięgać nawet kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych, co będzie nie tylko przykrą niespodzianką, ale też może finalnie przekroczyć maksymalny budżet przewidziany na inwestycję.

W przypadku naszej firmy wszystkie ceny, zarówno samych produktów, jak i ich opcjonalnych dodatków, podawane są w wartościach brutto. Są to więc faktycznie kwoty do zapłaty, bez żadnych ukrytych kosztów dodatkowych.

Domek prawie kompletny

Kolejnymi naleciałościami z branży budowlanej są standardy wykończenia domku. O „stanie surowym otwartym”, „surowym zamkniętym” czy „deweloperskim” słyszał pewnie każdy. Przeciętna osoba niemająca wcześniej do czynienia z budową domu ma jednak prawo czuć się zagubiona w branżowej terminologii. Także i tutaj należy więc zachować czujność, zwracając uwagę na to, co wchodzi w skład podstawowej ceny. Nierzadko elementami, które trzeba dokupić za dodatkową opłatą, są te traktowane przez inwestora jako podstawowe – drzwi, okna, schody, a także malowanie czy krycie dachu. Bywa też, że są one zastępowane ekonomicznymi zamiennikami, wciąż wymagającymi dodatkowej pracy ze strony nabywcy, np. są malowane wyłącznie bezbarwnym podkładem lub kryte papą.

Oczywiście i z tym problemem nie spotkasz się u nas, bo nawet podstawowa wersja danego domku oferuje wszystkie elementy niezbędne do jego natychmiastowego użytkowania – drzwi, okna, okiennice, impregnację, malowanie na jeden lub kilka kolorów, membranę dachową, gont bitumiczny, a także folię wiatroizolacyjną na wewnętrznej stronie ścian, stanowiącą podkład pod ewentualną izolację (ocieplenie).

Kto pyta, nie błądzi

Wniosek? Tylko jeden – kto pyta, nie błądzi. W trakcie rozmów z potencjalnymi wykonawcami oraz porównywaniu ofert warto zadawać jak najwięcej pytań, gdyż wiele ważnych kwestii nie zawsze jest jasno rozstrzygniętych w samym opisie produktu. W naszym przypadku jednak przejrzystość oferty jest równie ważna, co jakość samych realizacji, dlatego możesz być pewny, że nie adaptujemy bezmyślnie dyskusyjnych standardów z klasycznej branży budowlanej. Zamiast tego wyznaczamy swoje własne.

Data dodania: 26 marca 2019