Odległość domku letniskowego od granicy działki - jaka powinna być?

Odległość domku letniskowego od granicy działki — ile metrów od sąsiada można postawić domek letniskowy?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Domek letniskowy to szansa na to, aby w każdej chwili móc wyjechać za miasto i odpocząć na własnych warunkach. Zanim jednak rozpocznie się budowę konstrukcji, należy poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz zaplanować inwestycję w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Jak to zrobić? Czy dokumenty określają odległość domku letniskowego od granicy sąsiedniej działki?

Budowa domku letniskowego — dlaczego warto?

Mianem domku letniskowego określa się najczęściej budynki przeznaczone do zamieszkania sezonowego — zazwyczaj w ciągu ciepłych, letnich miesięcy, choć istnieje możliwość dostosowania konstrukcji również do odwiedzania jej zimą. Zazwyczaj powierzchnia domku nie przekracza 35 m², ponieważ do końca 2021 roku obiekty o takiej wielkości mogły być stawiane bez starania się o pozwolenie na budowę.

Obecnie natomiast przepisy te uległy zmianie i pozwolenia na budowę nie wymagają obiekty liczące aż 70 m² — z tego faktu bez wątpienia ucieszą się ludzie, którym zależy na montażu dużego domku letniskowego dla większej rodziny.

Na budowę domku letniskowego najczęściej decydują się osoby marzące o własnym miejscu do wypoczynku. Tego rodzaju obiekty zyskują coraz większą popularność, co jest związane z tym, że w ciągu roku wiele osób całkowicie poświęca się pracy oraz innym obowiązkom, a gdy wypoczywa — chce to robić we własnych czterech ścianach w otoczeniu przyrody. Domek letniskowy to również dobry wybór dla osób, które lubią spontanicznie wyjeżdżać poza miasto.

Miejsce w hotelu trzeba zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast do własnego domku letniskowego przyjedziemy o dowolnej porze dnia, bez planowania. Podobnie z wyjazdem. Inwestycja w tego rodzaju konstrukcję to także świetne wyjście dla każdego, kto nie chcą dostosowywać się do odgórnie narzuconych zasad. Posiadanie własnej działki i spędzanie okresowego wypoczynku w domku letniskowym daje przede wszystkim swobodę i zapewnia spokój, co jest niezwykle cenne podczas urlopu.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Jeśli już podejmiemy decyzję dotyczącą budowy domku letniskowego, musimy przemyśleć, jak powinien on wyglądać, a także, czy nasz projekt nie łamie żadnego z obowiązujących praw. Przed postawieniem konstrukcji trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To właśnie z tego dokumentu możemy dowiedzieć się o warunkach zabudowy na danej posesji i sprawdzić, jak powinny wyglądać projekty domków letniskowych.

Ten akt dostarcza również informacji na temat zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji, a więc można się z niego dowiedzieć, czy istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie tam poprowadzona droga oraz czy, że w przyszłości staną tam sklepy, przedszkola lub inne budynki w okolicy. Nierzadko też pojawia się w nim zakaz zabudowy określonego terenu. To może okazać się przydatne szczególnie w przypadku budowy domku letniskowego przez osoby chcące spędzać swoje wolne dni w spokojnej, cichej okolicy.

Po poznaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można rozpocząć planowanie tego, jak dokładnie ma wyglądać domek letniskowy, który chce się postawić na działce.

Jaka powinna być odległość domku letniskowego od granicy działki?

Pozostaje odpowiedź na pytanie, jaka jest wymagana odległość domku letniskowego od granicy działki. Dokładnych informacji na ten temat można szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim między granicą posesji a montowanym obiektem powinien być zachowany odstęp:

  • 4 m, w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami i/lub drzwiami do granicy,
  • 3 m, jeżeli ściana nie ma w nie ma w niej okien ani drzwi.

Oczywiście, od tej zasady istnieją wyjątki. Jeśli więc chce się wybudować domek letniskowy bliżej granic działki, warto sprawdzić we wcześniej wspomnianym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy takie odstępstwa są dopuszczalne. Jeśli tak, będzie można postawić swoją konstrukcję, zachowując odległość 1,5 metra od sąsiada pod warunkiem, że ściana budynku zwrócona w tym kierunku zostanie pozbawiona drzwi i okien.

W innym przypadku wymagane będzie uzyskanie specjalnej zgody. Oprócz tego postawienie domku letniskowego w odległości od granicy wynoszącej 1,5 metra jest możliwe, jeśli szerokość działki nie przekracza 16 metrów, a budynek zostanie zwrócony do działki sąsiada tą częścią budynku, która nie ma drzwi i okien.

Możliwość odstępstwa od przyjętych zasad pojawia się również w momencie, gdy to sąsiad postawił swój dom letniskowy przy granicy działki. W takim wypadku nasz domek letniskowy musi przylegać ścianą do obiektu znajdującego się na terenie obok. Oprócz tego należy pamiętać, że jego długość i wysokość nie mogą być większe niż te, jakie ma konstrukcja sąsiada. Wymagana odległość od granicy działki będzie też prawdopodobnie inna, jeśli budynek ma stanąć blisko lasu. Co więcej, warto pamiętać, że balkon czy taras nie muszą być już oddalone od drugiej działki tak jak ściany obiektu.

Budowa domku letniskowego a kierunki świata

Wiemy już, jaka odległość domku letniskowego od granicy działki jest wymagana. O czym jeszcze pamiętać podczas budowy własnego sezonowego obiektu? Przed rozpoczęciem robót budowlanych dobrze wziąć pod uwagę również, w jaki sposób konstrukcja ma być ustawiona względem kierunków świata. Pokój dzienny dobrze zwrócić w kierunku zachodu lub południa. Dzięki temu do późnych godzin będą tam docierać promienie słoneczne. Pozwoli to na mniejsze zużycie energii elektrycznej, a tym samym — oszczędności. 

Sypialnię warto umieścić od strony zachodniej lub wschodniej — w drugim przypadku to promienie słońca będą budzić domowników. Z kolei inne pomieszczenia, w tym kuchnia, mogą znajdować się z mniej oświetlonych stron. Dzięki temu miejsce, w którym są przygotowywane posiłki, nie będzie nagrzewać się w ciągu dnia, co wpłynie na komfort mieszkańców.

Położenie domku letniskowego względem drogi

Warto zwrócić również uwagę na to, jak ustawiony ma być domek letniskowy względem drogi. Większość osób stara się zaplanować rozmieszczenie konstrukcji na działce w taki sposób, aby wjazd na nią był umieszczony od strony północnej lub wschodniej. Dzięki temu te najbardziej nasłonecznione części terenu pozostaną do dyspozycji wypoczywających osób, co pozwoli na długie zabawy i relaks w promieniach słońca w ogrodzie.

FAQ:

Jaka jest minimalna odległość domku letniskowego od granicy działki?

Domki powinny być stawiane w odległości 3 metrów, jeśli obiekt jest zwrócony do granicy działki sąsiedniej ścianą bez okien i drzwi i 4 metrów, jeżeli będzie to część budynku z drzwiami i oknami.

Czy zawsze trzeba zgłosić budowę domku letniskowego?

Domek letniskowy można postawić na zgłoszenie, jeśli wymiary powierzchni zabudowy nie przekroczą 70 m2 i będzie to budynek parterowy.

O czym pamiętać wybierając najlepsze miejsce do postawienia domku letniskowego na działce?

Domki letniskowe wymagają zachowania odpowiednich odległości od granicy działki. Ważne jest również zadbanie o odpowiedni odstęp od drogi.

Data dodania: 15 marca 2022