Ile trwa budowa domku letniskowego? ⇒ Budowa ✔️ Montaż ✔️ Ceny

Ile trwa budowa domku letniskowego?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jak długo trwa budowa domku letniskowego

Decydując się na budowę domku letniskowego, wprost nie można się doczekać pierwszych chwil upragnionego relaksu w jego zaciszu. Na klasyczny murowany budynek trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Z kolei domek drewniany postawić można w zaledwie kilka dni, oczywiście po uprzednim przygotowaniu jego elementów! Do tego doliczyć trzeba czas potrzebny na dopełnienie formalności związanych z budową. Od czego to wszystko zależy i na jak długi okres oczekiwania się przygotować?

Budowa domku letniskowego a niezbędne formalności

Samowola budowlana, niezależnie od posiadanych praw do nieruchomości, rodzi poważne zagrożenia i problemy. Dlatego nawet na budowę domku letniskowego wyrazić zgodę musi odpowiedni urząd. W zależności od wielkości domku dopełnić trzeba różnych formalności.

Formalności ograniczone do niezbędnego minimum!

Aby maksymalnie przyspieszyć budowę, warto zdecydować się na wolnostojący domek letniskowy parterowy o powierzchni do 35 m². W tym wypadku trzeba jedynie zgłosić do Starostwa Powiatowego fakt jego budowy (termin rozpoczęcia i zakres prac). Warto również pamiętać, że parterowy niekoniecznie musi oznaczać stricte jednokondygnacyjny, akceptowane są bowiem również domki wyposażone w częściowe poddasze, czyli tzw. antresolę. Jeśli w ciągu 21 dni urzędnicy nie wniosą sprzeciwu, można rozpocząć pracę na podstawie tzw. milczącej zgody urzędu.

W przypadku domku letniskowego większego niż ta ustalona prawnie wartość czy z dodatkową kondygnacją formalności narastają. Konieczne jest bowiem wydanie pozwolenia na budowę, na co trzeba czekać nawet do trzech miesięcy.

Budowa domku letniskowego a jego fundamenty

Drugą kwestią, która ma wpływ na czas oczekiwania na wymarzony letniskowy domek, jest rodzaj fundamentów, które należy wykonać.

Fundament w kilka godzin

Pod lekkie szkieletowe domki letniskowe zazwyczaj wystarczy fundament punktowy z prefabrykowanych bloczków. Te ułożyć można samodzielnie, a całość prac zamknąć nawet w kilka godzin. Ten rodzaj fundamentu mogą wykonać również nasi specjaliści przed montażem domku. Usługa jest bezpłatna, lecz Klient musi wcześniej zadbać o przygotowanie terenu – oczyszczenie i ewentualne wyrównanie gruntu. Kwestia zakupu materiałów pozostaje do uzgodnienia.

Fundament w kilka dni

Jednak już w przypadku terenu nierównego o nieokreślonej nośności warto postawić na nieco bardziej stabilny wariant fundamentu punktowego, czyli rury szalunkowe wypełnione betonem. Ten jednak potrzebuje dobrze wyschnąć i się związać, co może potrwać kilka dni. Podobnie w przypadku zbrojonej płyty fundamentowej, która będzie gotowa dopiero po upływie minimum tygodnia.

Czas potrzebny na realizację zamówienia w Drewnolandii

W Drewnolandii nasi Klienci zamówić mogą wybrany domek z oferty. Oczywiście każdą propozycję jesteśmy w stanie indywidualnie dostosować do potrzeb i preferencji – zmienić rozkład pomieszczeń, pozycję okien czy drzwi, zmodyfikować wymiary, ustalić kolorystykę elewacji, pokrycia dachowego, obecność zdobień. Czas potrzebny na te ustalenia nie powinien przeciągnąć się na dłużej niż kilka dni. Po zatwierdzeniu finalnego protokołu i wyceny ustalamy pierwszy wolny termin realizacji, na który zazwyczaj nie trzeba czekać dłużej niż trzy miesiące, choć wiele zależy tutaj od okresu, w jakim zdecydujemy się na realizację. Dlatego im wcześniej załatwimy wszystkie formalności związane z budową, tym na bardziej dogodny termin realizacji będzie można liczyć.

Jak długo buduje się domek letniskowy?

Termin realizacji zamówienia jest dla nas wiążący – nigdy go nie przesuwamy. Elementy domku są przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem i kiedy nadejdzie termin realizacji zamówienia, pozostanie złożyć je w całość.

To sporo pracy! W różnych działach produkcyjnych powstają poszczególne elementy domku – ściany, podłoga, stolarka okienna, dach, schody, które następnie trzeba pomalować i dobrze wysuszyć. Czas produkcji domku nie należy do najkrótszych, lecz dla nas liczy się przede wszystkim jego jakość i trwałość.

Montaż domku letniskowego – ile trwa?

W wyznaczonym podczas składania zamówienia terminie realizacji nasza ekipa montażowa pojawia się na miejscu wcześnie rano. Jeśli fundament został wcześniej przygotowany, to po krótkiej inspekcji zabiera się do pracy. Zarys domku letniskowego zobaczyć można już po kilku godzinach! W tym czasie montażyści układają podłogę i wnoszą konstrukcje ścian domku.

Domek letniskowy w kilka dni!

Konkretny czas potrzebny na montaż domku letniskowego zależy już od wymiarów i standardu wykończenia budynku. Najmniej skomplikowane bryły wznosimy jeszcze w tym samym dniu! Maksymalny czas potrzebny na montaż domku letniskowego z naszej oferty to pięć dni roboczych. W trakcie całego procesu montażowego Klient może być obecny na miejscu budowy, ale nie musi – może w tym czasie zająć się własnymi sprawami, a swój nowy domek pozostawić w rękach fachowców. Na pewno na miejscu trzeba zjawić się dwukrotnie – na początku budowy i na końcu, by odebrać klucze i potrzebne dokumenty.

Ekspresowe tempo budowy a jakość domku

Domek wybudowany w ciągu jednego dnia? Z jednej strony to cieszy, ale z drugiej może rodzić pewne wątpliwości. Czy na pewno budynek będzie wystarczająco stabilny? Czy nie rozpadnie się przy mocniejszym powiewie wiatru? Czy wszystkie elementy są wystarczająco dobrze zabezpieczone?

Budowa domku w jeden czy w kilka dni nie byłaby możliwa, gdyby nie odpowiednie przygotowanie z naszej strony. Nasze domki letniskowe stawiamy w konstrukcji szkieletowej. Wcześniej, zgodnie z wytycznymi projektu i wskazówkami Klienta, produkujemy wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, użytkowe i dekoracyjne. Tak przygotowane części składamy w całość, nie musimy przeprowadzać żadnych skomplikowanych prac budowlanych. Nasi doświadczeni fachowcy nie są skłonni do celowego przeciągania prac – starają się uporać z montażem w najkrótszym możliwym czasie.

O jakości świadczą materiały budowlane!

O jakości naszych domków w żaden sposób nie świadczy błyskawiczne tempo montażu, a wyłącznie stosowane materiały budowlane, technologie i techniki produkcji.

Drewniany domek letniskowy zamówiony w Drewnolandii może być gotowy do użytku już w ciągu trzech miesięcy od złożenia zamówienia. W przypadku domów klasycznych, murowanych czas też wydłuża się kilkukrotnie. Jeśli zależy więc na jak najkrótszym oczekiwaniu, domek letniskowy drewniany jest świetnym rozwiązaniem.

Nie odbiega on też jakością od domu murowanego, a wszystko za sprawą wykorzystywanego przez nas drewna.

To trzy typy drewna konstrukcyjnego. Znaczna część domku powstaje z drewna litego C24 w tzw. klasie wizualnej – to drewno starannie wyselekcjonowane, bez naturalnych przebarwień, pęknięć czy zagęszczonych sęków. Newralgiczne elementy konstrukcji wzmacniamy drewnem typu KVH i BSH – ten naturalny surowiec ulepszany jest mechanicznie, by m.in. wzmocnić jego odporność na pęknięcia. Drewno suszone jest komorowo i pokrywane ochronnym impregnatem.

FAQ:

1. Ile trwa budowa domku letniskowego?

Wszystko zależy od wykorzystywanych materiałów i sposobu budowy. Tradycyjne murowane domki buduje się kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Drewniane domki skandynawskie o szkieletowej konstrukcji produkuje się na zasadzie prefabrykatów – realny czas obecności ekipy monterskiej na placu budowy to więc od jednego do pięciu dni.

2. Jak wygląda montaż domku letniskowego?

Jeśli zamówiony domek letniskowy powstaje w konstrukcji szkieletowej, to wszystkie jego elementy są dostarczane na miejsce w gotowej formie. Wystarczy je złożyć „część po części”, co doświadczeni fachowcy są w stanie zrobić nawet w ciągu jednego dnia.

3. Czy domek letniskowy z prefabrykatów nie jest gorszy jakościowo?

O jakości domku letniskowego nie świadczy tempo jego montażu, ale wykorzystane materiały budowlane i sposób produkcji. Montaż może zamknąć się w kilku dniach, ale produkcja domku rozłożona jest w czasie, a wszystkie jego elementy przechodzą liczne kontrole jakości.

Data dodania: 16 marca 2021