Od czego zacząć wynajmowanie domów letniskowych?

Od czego zacząć wynajmowanie domów letniskowych?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Na wynajem domku letniskowego każdego roku decyduje się wiele osób. Spędzanie urlopu właśnie w taki sposób jest popularne – pozwala przecież zrelaksować się oraz odpocząć od męczącego zgiełku miasta. Dlatego też niektórzy właściciele tego typu konstrukcji zastanawiają się nad ich wynajmem na okres wakacji. Jeśli więc jesteś posiadaczem domku letniskowego i szukasz informacji na ten temat, to trafiłeś w świetne miejsce. Dziś bowiem zastanowimy się, od czego zacząć wynajmować domki letniskowe.

Jak wynająć domek letniskowy – krok po kroku

Od czego zacząć wynajmowanie domów letniskowych? Przede wszystkim całe to przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego planowania. Konieczne jest wybranie odpowiedniego gruntu, na którym będą znajdować się domki letniskowe.

Ważne jest również określenie oczekiwanej powierzchni tych domków. Warto wiedzieć, że domki letniskowe o powierzchni do 70 m² mogą być budowane bez projektu ani pozwolenia na budowę. W takim przypadku wystarczy jedynie zgłoszenie budowy, które rozpatrywane jest w ciągu 21 dni. Jest to uproszczenie procedur, które ułatwia proces budowy domku letniskowego. Należy jednak pamiętać, że domek letniskowy nie może mieć kondygnacji. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby był wyposażony w antresolę. Nie jest ona traktowana jako odrębne piętro.

Wynajem domków letniskowych – przychody uzyskane

Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, kiedy właściciel dokonuje wynajmu domku letniskowego okazjonalnie, nie jest od niego wymagane prowadzenie ewidencji przychodów. Sezonowy najem domków letniskowych, który nie stanowi głównego źródła dochodu, nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej.

Poza tym,jeśli właściciel nie przekroczy przychodu w wysokości 100 tysięcy złotych, może liczyć się z tym, że przychody zostaną opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%. Jednakże, kiedy próg 100 tysięcy złotych zostaje przekroczony, podatek wzrasta do 12,5%.

Jak dbać o domki letniskowe?

By jednak wynajmować domki letniskowe z drewna, muszą być one w dobrym stanie technicznym. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo odwiedzających oraz zachęcisz ich do powrotu. Dlatego też przygotowaliśmy specjalną listę, która pomoże Ci utrzymać domki w świetnej kondycji!

  • Ochrona przed wilgocią. Wilgoć jest głównym wrogiem drewna, dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed jej działaniem. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma wycieków dachowych lub uszkodzeń, które mogą powodować zawilgocenie drewna.
  • Konserwacja powierzchni. Drewniane domki letniskowe powinny być regularnie konserwowane, aby zachować ich piękno i trwałość. Najlepiej ten zabieg wykonywać raz na kilka lat. Odpowiednie środki skutecznie chronią drewno przed promieniowaniem UV, szkodliwymi owadami i pleśnią.
  • Zapewnij także odpowiednią wentylację wewnątrz domków drewnianych. Wszystko po to, aby uniknąć zgromadzenia wilgoci. Regularnie sprawdzaj i konserwuj elementy, takie jak kratki wentylacyjne czy wywietrzniki.

Data dodania: 8 sierpnia 2023