Ile można zarobić na domku letniskowym? Opłacalność wynajmu

Ile można zarobić na domku letniskowym w przypadku jego wynajmu turystom?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Ile można zarobić na domku letniskowym?

Przychody z domków letniskowych różnią się między sobą, ponieważ są uzależnione od kilku czynników. Stawka jest uwarunkowana od pobytu gości w okresie sezonowym i poza sezonowym, ilości osób zdecydowanych na pobyt, a także lokalizacji domku, jego powierzchni i standardu wykończenia. Najbardziej opłacalny wynajem domków letniskowych odbywa się na takich terenach jak: Mazury, morze oraz Zakopane.

Czy domki letniskowe to dobra inwestycja?

Oprócz kupowania mieszkań pod wynajem coraz więcej osób decyduje się również wynająć domek letniskowy gościom. Turyści szukający odpoczynku od zgiełku miasta oraz chcący poczuć bliższy kontakt z naturą znacznie chętniej wybierają domki letniskowe jako formę noclegową i wypoczynkową.

Patrząc na fakt, że z każdym rokiem rośnie liczba obcokrajowców, jak i rodaków, wybierających nasz kraj na wczasy, inwestycja w domki rekreacyjne pod wynajem może być dobrym rozwiązaniem, w szczególności w obleganych turystycznie regionach. Dodatkowo inwestycja w domki letniskowe nie wymaga specjalnych pozwoleń, a przy tym możliwe jest zredukowanie kosztów przedsięwzięcia, ponieważ domki nadają się do samodzielnego montażu.

Czy opłaca się wynajmować domki letniskowe?

W przypadku wynajmu domku letniskowego w sezonie ceny rozpoczynają się od około 50 zł za osobę, jednak niektóre kwoty dochodzą nawet do 100 zł. Jeśli strategia wynajmu i działania marketingowe zostaną odpowiednio zaplanowane, wygenerowany dochód może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych tylko w okresie wakacyjnym.

Przy takich zyskach inwestycja domków letniskowych zwróci się już po kilku sezonach. Równie opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup ocieplanych budynków, dzięki czemu wynajem domku letniskowego będzie mógł się odbywać przez cały rok.

Jak zacząć wynajmować domki letniskowe?

Na domkach letniskowych można zarobić niemałe pieniądze, jeśli inwestycja i rozpoczęcie wynajmu będą dobrze przemyślanymi działaniami. Jeśli jesteś posiadaczem domku letniskowego i chcesz zarobić na wynajmie, warto rozpocząć od kilku kwestii:

  • Wybór odpowiedniego miejsca – przed inwestycją warto sprawdzić okolicę pod względem widoków, lokali usługowych, dostępności sklepów oraz komunikacji.
  • Wybór domków letniskowych – postawienie domków murowanych wiąże się z koniecznością wynajęcia ekipy budowlanej i uzyskaniem stosownych pozwoleń. Domki drewniane nie wymagają pozwolenia na budowę i generują mniej kosztów.
  • Przygotowanie odpowiedniego standardu wykończenia – odpowiednio urządzone i wyposażone domki letniskowe w m.in. media, kanalizę i wodociągi, będą skutkować zwiększonym zainteresowaniem gości.
  • Reklama i pozyskanie klientów – do najważniejszych działań reklamowych należy założenie własnej strony internetowej, umieszczenie reklam na portalach noclegowych, kampanie Google Ads oraz prowadzenie social mediów.

Czy domek letniskowy podlega opodatkowaniu?

Wiele osób rezygnuje z wynajmu domków letniskowych w obawie o konieczność prowadzenia działalności gospodarczej. W 2020 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował, że nie jest to konieczne.

Jeśli wynajem domków letniskowych nie przekracza 100 tysięcy złotych, mogą być one opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%. W przypadku przekroczenia sumy, konieczne będzie odprowadzenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5%.

Przed rozpoczęciem działalności warto jednak zasięgnąć języka u odpowiedniego specjalisty znającego lokalny teren.

Data dodania: 4 maja 2023