Czym zabezpieczyć podłogę drewnianą w domku letniskowym?

Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą w domku letniskowym?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Drewniana podłoga w domku letniskowym

Domki letniskowe, podobnie jak inne konstrukcje, narażone są na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chcąc uniknąć skutków działania wilgoci czy niskich temperatur, należy odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję. Szczególną uwagę warto poświęcić drewnianej podłodze w domku letniskowym. Jak odpowiednio o nią zadbać, aby zapewnić jej trwałość?

Dlaczego należy zabezpieczyć podłogę w domku letniskowym?

Domki letniskowe to, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim konstrukcje, z których korzysta się podczas cieplejszych miesięcy w roku. W związku z tym rzadko są one ogrzewane. Często również nie zapewniają one odpowiedniej izolacji termicznej. To prowadzi do zawilgocenia ścian, a także podłogi w domku letniskowym, co z kolei może skutkować rozwojem grzybów i gniciem drewna. Przez to, że dane lokum zazwyczaj odwiedza się zaledwie kilka razy w roku, tego rodzaju procesy trudniej też zauważyć.

Brak ogrzewania w domku letniskowym często okazuje się problemem szczególnie zimą, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Jeśli podłoga pozostanie wtedy wilgotna, drewno może zacząć się kurczyć, a przez to ulegać deformacji, a nawet zacząć pękać. Warto także zaznaczyć, że podłoga w domku letniskowym powinna być odporna na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Wchodząc do sezonowego lokum, wielu mieszkańców nie zdejmuje bowiem obuwia, a jeśli dana konstrukcja stoi w pobliżu plaży czy lasu, nietrudno o przyniesienie do domu na butach piasku lub błota.

Jeśli drewniana podłoga w domku letniskowym zostanie odpowiednio zabezpieczona, nie będzie trzeba obawiać się o jej niszczenie w okresie jesienno-zimowym, ani w trakcie jej użytkowania latem oraz wiosną, nawet jeżeli będzie ona narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wystarczy zastosować się do kilku rad i wybrać odpowiednie produkty do zabezpieczenia drewnianej podłogi w domu letniskowym, aby wnętrze danego lokum zachowało przez wiele lat swój doskonały wygląd.

Drewniana podłoga w domku letniskowym — przygotowanie terenu przed postawieniem konstrukcji

O tym, jak i czym zabezpieczyć podłogę drewnianą w domku letniskowym należy zacząć myśleć jeszcze przed postawieniem danej konstrukcji. Pozwoli to uniknąć błędów, mogących skutkować problemami, których trudno jest się później pozbyć. Przede wszystkim, szukając odpowiedniej przestrzeni na postawienie danego lokum, warto wybrać miejsce suche. Jeśli teren będzie zbyt wilgotny, może bowiem dojść do gnicia podłogi oraz innych elementów domu.

Na etapie przygotowywania terenu pod domek letniskowy w trosce o drewnianą podłogę, trzeba również pamiętać o wykonaniu izolacji, pomagającej w ochronie konstrukcji przed wilgocią. Pierwszą jej warstwę dobrze zrobić z agrowłókniny, którą układa się między dwoma osłonami z piasku. Dodatkowo w miejscu styku konstrukcji z podłożem należy podłożyć hydroizolację, stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie dla drewnianej podłogi w domku letniskowym.

Przygotowując miejsce na postawienie domku letniskowego, dobrze również zatroszczyć się o dokładne wypoziomowanie terenu. Niewykonanie tej czynności lub zrobienie tego niewłaściwie może bowiem skutkować nieprawidłowym odpływem wody opadowej, a także zaleganiem śniegu, co też często prowadzi do zawilgocenia podłogi w domku letniskowym.

Jak ocieplić podłogę w domku letniskowym?

Chcąc zapewnić podłodze pełną ochronę przed zimnem i wilgocią, warto przemyśleć kwestię ocieplenia domku letniskowego. Co więcej, stosowane powszechnie określenie „ocieplenie” odnosi się do izolacji termicznej. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego domownikom nie tylko zimą, lecz także latem, czyli w okresie, w którym najczęściej są zamieszkiwane domki sezonowe. Należy przy tym pamiętać, że między ścianami konstrukcji powinien znaleźć się jeden z rodzajów wełny, np. wariant mineralny, drzewny lub skalny.

Użycie niewłaściwego materiału takiego jak styropian, który „nie oddycha”, zwiększa gromadzenie się wilgoci między elementami konstrukcji, co z kolei nierzadko prowadzi do gnicia niektórych części. W związku z tym, zastanawiając się, czym zabezpieczyć podłogę drewnianą w domku letniskowym, trzeba przemyśleć wykonanie izolacji termicznej z wełny, którą należy dodatkowo ochronić przed działaniem warunków zewnętrznych foliową wiatroizolacją.

Ocieplona podłoga w drewnianym domku — jak zabezpieczyć?

Czynności wykonywane przed oraz w trakcie budowy danej konstrukcji to nie jedyne działania, mogące pomóc w ochronie podłogi w drewnianym domku. Jak zabezpieczyć posadzkę, aby na długo pozostała estetyczna, a przy tym, mogła spełniać swoje funkcje? Warto w tym celu wykorzystać skuteczny impregnat, który zadba o to, aby podłoga nie niszczała i nie zmieniała swojego koloru. Odpowiedni preparat może nawet skutecznie ożywić barwę desek, co ułatwi dodanie wnętrzu domku pożądanego charakteru.

Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w domku letniskowym? Warto zdecydować się na naturalny sposób ochrony, jakim jest olejowanie. Dzięki niemu surowiec, z którego wykonana została konstrukcja, nadal będzie mógł swobodnie „oddychać”, a przy tym, w deski nie wniknie tak dużo wilgoci. Co więcej, tego rodzaju impregnacja sprawi, że czyszczenie drewnianej podłogi w domku letniskowym stanie się również prostsze, ponieważ posadzka nie będzie się tak szybko brudzić.

Innymi metodami wykorzystywanymi w celu ochrony posadzki są malowanie, dzięki któremu można dodatkowo zmienić jej kolor oraz lakierowanie. Za jego sprawą podłoga w domku letniskowym stanie się bardziej odporna na uszkodzenia i zyska połysk, zapewniający jej niepowtarzalny wygląd. Warto przy tym zaznaczyć, że dostępne są też lakiery matowe oraz takie, który dodatkowo zmieniają kolor posadzki. Stworzona przez te produkty bariera uniemożliwia również wniknięcie do drewna zanieczyszczeń.

O czym jeszcze pamiętać przy zabezpieczaniu drewnianej podłogi w domku letniskowym?

Chcąc odpowiednio zadbać o drewnianą podłogę w domku letniskowym, warto także zainwestować w okna PCV oraz drzwi ocieplane, np. ze stali, takie jak wariant dostępny w ofercie Drewnolandii. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na zyskanie komfortu termicznego, a przy tym, zapobiegnie zawilgoceniu podłogi. Warto też postawić na domek od sprawdzonego dostawcy, który dba o to, aby położona w nim podłoga była nie tylko ładna, lecz także trwała.

FAQ:

Dlaczego konieczne jest zabezpieczenie drewnianej podłogi w domku letniskowym?

Podłoga w domku letniskowym narażona jest na działanie wilgoci, a także na uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Odpowiednie zadbanie o nią, zapewni jej doskonały wygląd na długo, a przy tym, zwiększy jej trwałość.

Jak zatroszczyć się o drewnianą podłogę w domku letniskowym po jego montażu?

Chcąc zabezpieczyć drewnianą podłogę w domku letniskowym, warto wykonać jej olejowanie, malowanie albo lakierowanie.

Czym zabezpieczyć podłogę drewnianą w domku letniskowym przed zimnem?

Wykonując izolację termiczną domku letniskowego najlepiej wykorzystać wełnę mineralną, drzewną lub skalną.

Data dodania: 17 sierpnia 2021