Jak wybrać kwiaty pnące na pergolę ogrodową?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak wybrać kwiaty pnące na pergolę ogrodową?

Decydując się na pergole ogrodowe lub tarasowe z drewna, zapewnisz sobie niezwykłą metamorfozę balkonu, tarasu lub ogrodu. Ta urokliwa mała architektura wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Należą do niej rośliny pnące, które korzystają z przestrzeni, jaką oferuje im pergola drewniana. Wybór kwiatów pnących nie jest jednak łatwy z powodu szerokich możliwości. Początkowo trudności może sprawiać również ich prawidłowa pielęgnacja. Jakie kwiaty wybrać? I w jaki sposób pielęgnować rośliny na pergoli z drewna? Sprawdź praktyczne porady i zaczerpnij garstkę inspiracji.

Kwiaty pnące – które wybrać?

Kwiaty pnące tworzą niesamowity klimat, bez względu na to, które wybierzesz. Istnieje jednak wiele możliwości, a Twoja decyzja o odpowiednim gatunku powinna być podyktowana własnym gustem i możliwościami pielęgnacyjnymi.

Wyjątkowymi kwiatami pnącymi są glicynie, które posiadają długie kwiatostany, najczęściej w odcieniach fioletu. Niezwykle efektownie prezentuje się również milin amerykański, kwitnący w postaci pomarańczowych lub czerwonych kwiatów. Na pergole ogrodowe sprawdza się wiciokrzew, który charakteryzuje się drobnymi listkami i niewielkimi kwiatami w różnych wariantach kolorystycznych. Powojniki to kolejna ciekawa propozycja kwiatów pnących na pergolę ogrodową. Pnącza powojników kwitną dużą ilością drobnych kwiatów, tworząc razem piękną całość. Klasyczną, choć wcale nie banalną propozycją, są również róże pnące. Z nimi stworzysz romantyczny klimat zarówno na tarasie, jak i w ogródku.

Jak pielęgnować kwiaty pnące?

W przypadku gleby większość roślin pnących nie ma zbyt wygórowanych potrzeb. Jest to świetna wiadomość, dla tych, którzy nie chcą poświęcać zbyt dużej ilości czasu na pielęgnację kwiatów. Wyjątkiem są róże pnące, które potrzebują bardziej żyznej i wilgotnej ziemi. Nieco inaczej wygląda kwestia nasłonecznienia – niektóre z roślin pnących potrzebują miejsc słonecznych, inne lepiej rosną w przestrzeniach zacienionych. Słońca domagają się niektóre kwiaty pnące, z kolei bluszcz pospolity najlepiej rośnie w miejscu zacienionym.

Kwiaty pnące nie przysparzają pielęgnacyjnych trudności. Wystarczy zapewnić im odpowiednie nawodnienie oraz nawożenie w okresie wegetacyjnym. Warto je również przycinać. W ten sposób nadasz im pożądany kształt, a przy tym zahamujesz bardzo szybkie tempo wzrostu.

Pergole – inspiracje

Rośliny pnące nie tylko świetnie prezentują się na pergolach, ale też z powodzeniem mogą ozdabiać nowoczesne tarasy z drewna. Jeśli więc decydujesz się na drewniany taras, nie zapomnij o pnących się kwiatach! W ten sposób zyskasz wyjątkową estetykę, która będzie sprzyjać błogim chwilom spędzanym na tarasie. A przy tym zapewnisz sobie odrobinę prywatności, skrywając się przed wścibskimi spojrzeniami.

Wybór kwiatów pnących powinien być podyktowany nie tylko wyglądem roślin, ale też cechami, jakie posiadają drewniane pergole tarasowe. Jeśli ich konstrukcja jest solidna i masywna, zdecyduj się na rośliny o dużej ilości liści. W takim przypadku dobrym wyborem może być winobluszcz, posiadający piękne, gęste i duże liście. Mniejsze i drobniejsze pergole drewniane wymagają nieco delikatniejszej oprawy. Świetnym wyborem dla nich będą powojniki i wiciokrzewy.

Jeśli zależy Ci na szybkim ukwieceniu pergoli, wybierz rośliny, które charakteryzują się szybkim tempem wzrostu. Będą to przede wszystkim takie gatunki jak wiciokrzewy, róże pnące czy powojniki.

Jeśli zależy Ci na drewnianej pergoli, ale boisz się, że na Twoim niewielkim balkonie zabraknie miejsca, możesz zamówić konstrukcję na miarę swoich potrzeb. Spersonalizowana pergola drewniana będzie dopasowana do Twojej przestrzeni. A Ty ukwiecisz ją tak, aby spełniała Twoje oczekiwania i cieszyła oczy za każdym razem, gdy wyjdziesz na balkon.

Data dodania: 2 kwietnia 2019