Wymiary domku letniskowego ▷ Jaką może mieć powierzchnię?

Rozmiary gotowych domków letniskowych i całorocznych

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Rozmiary domków letniskowych

Prywatny domek letniskowy czy całoroczny to nieduża inwestycja w fantastyczny odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Budowa takiej rekreacyjnej „kwatery” nie musi być czasochłonna i kosztowna. Przy odpowiednim metrażu domek nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co do minimum ogranicza koszty i formalności. Gotowy domek wystarczy zamówić pod wskazany adres, a jego montaż potrwa zaledwie kilka dni. Dostępne w sprzedaży gotowe domki letniskowe i całoroczne mają różne rozmiary – sprawdźmy, jak dobrać odpowiedni metraż domku do indywidualnych potrzeb i wymagań

Małe domki letniskowe a Rodzinne Ogródki Działkowe

Rodzinne Ogródki Działkowe to zielone tereny rekreacyjne zlokalizowane w dużych i średnich miastach, których właścicielem jest Skarb Państwa bądź konkretna jednostka samorządowa. Liczba chętnych na dzierżawę takiej działki z każdym kolejnym rokiem tylko rośnie. Rozmiary działek zlokalizowanych na terenie ROD są różne, zazwyczaj jednak to wyjątkowo nieduży metraż. Jak dobrze zorganizować tę przestrzeń? Na początku warto pomyśleć o niewielkim domku i zaplanować jego dokładną lokalizację na działce.

Po co w ogóle budować domek na działce ROD?

W świetle przepisów polskiego prawa na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych nie wolno mieszkać. Czy warto więc w ogóle budować domek na działce? Oczywiście! Nawet w niewielkim, ale urządzonym z pomysłem domku da się odpocząć przed uciążliwym upałem czy schronić przed niespodziewanym deszczem. Ważna jest też przestrzeń gospodarcza do zabezpieczenia wszelkich narzędzi i sprzętów ogrodowych. Warto od razu pomyśleć też o przestronnym tarasie, na którym będzie można zorganizować grilla czy wypić kawę w towarzystwie ulubionej książki.

Jakiej wielkości domek na działkę ROD wybrać?

Niewielka powierzchnia działki na terenie ROD wymaga rozwiązania skrojonego na miarę. Taki domek letniskowy może np. przyjąć formę rozbudowanej altany działkowej z zadaszonym gankiem i jednym przestronnym pomieszczeniem w środku. Już nawet przy 12 m² powierzchni można wydzielić 9 m² pomieszczenia zamkniętego i 3 m² tarasu. To wystarczy, by w środku zmieścić niewielką kanapę, stolik i zorganizować sporo przestrzeni do przechowywania. Jeśli pozwala na to metraż działki, powierzchnię domku rekreacyjnego na terenie ROD można zwiększyć nawet do 35 m², a nawet pomyśleć o zabudowie z antresolą. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość domku nie może przekroczyć 5 m. U nas – w Drewnolandii – Klienci znajdą zarówno domki mikroskopijne (maksymalnie kilkanaście metrów), jak i te nieco większe, których metraż możemy dostosować do indywidualnych potrzeb.

Domek letniskowy – powierzchnia wystarczająca dla dwojga?

Domek letniskowy na działce prywatnej, własnościowej to niemal brak ograniczeń co do możliwości mieszkaniowych. To świetne rozwiązanie dla par, które znajdą tu prywatną odskocznię od codziennej rutyny i zgiełku miasta. W takim domku komfortowo spędzić można weekend i urlop. Wiele par decyduje się zamieszkać w domku letniskowym nawet na kilka wakacyjnych tygodni, jeśli pozwalają na to obowiązki zawodowe. Aby jednak było to możliwe, w domku letniskowym musi zostać założona instalacja elektryczna i hydrauliczna. Powierzchnia budynku musi też być nieco większa, bo zmieścić trzeba kuchnię i łazienkę.

Jakiej wielkości domek dla pary wybrać?

W Drewnolandii na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby naszych Klientów. Dostępne w naszej ofercie dwuosobowe domki mają powierzchnię od 15 do 35 m². W każdym zmieści się taras, salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. Od całościowych wymiarów domku będzie zależała wielkość poszczególnych pomieszczeń oraz ich konfiguracja. Świetnym pomysłem jest rozwiązanie z antresolą, czyli niewielkim „pięterkiem”. Tu można na przykład zlokalizować klimatyczną sypialnię, a tym samym zaoszczędzić sporo miejsca w centralnej części budynku.

Domek letniskowy – ile metrów dla całej rodziny?

Własny domek letniskowy to miły weekendowy i wakacyjny odpoczynek dla rodziców i dzieci, bez konieczności organizowania miejsc noclegowych, a zatem dodatkowych wydatków. Oczywiście przy dzieciach (zwłaszcza najmłodszych) dostęp do wody i elektryczności jest konieczny. Trzeba pamiętać o tym już na etapie planowania budowy domku i uwzględnić dodatkowe koszty w zakładanym budżecie. Powierzchnię domku letniskowego dla całej rodziny warto też dobrze podzielić, by zarówno rodzice, jak i dzieci dysponowali prywatną przestrzenią do nocnego odpoczynku.

Nieduży, ale funkcjonalny – idealny domek dla całej rodziny!

Im większy, tym lepszy? Oczywiście, jednak trzeba pamiętać o formalnościach związanych z pozwoleniem na budowę. Jeśli chce się uniknąć dodatkowych wizyt w urzędach, czasu oczekiwania i kosztów, trzeba zamknąć powierzchnię domku w 35 m². Nawet na tak niewielkim metrażu jesteśmy w stanie wydzielić kilka pomieszczeń. Osobne sypialnie dla rodziców i dzieci nie są problemem. Wystarczy też miejsca na salon z aneksem kuchennym i spory taras do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Wymiary domku całorocznego – inne niż letniskowego?

A jak wygląda kwestia powierzchni domku całorocznego? W końcu jeśli chce się korzystać z niego także jesienią i zimą, trzeba pomyśleć o porządnym ociepleniu. Z jednej strony to zabierze nieco miejsca. Z drugiej strony istotne jest też to, by nawet niewielkie źródło ciepła ogrzało cały domek. W takim przypadku proponujemy naszym Klientom domki kanadyjskie do 35 m². Ich szkieletową konstrukcję ocieplamy wełną mineralną. Taki domek będzie szybko się nagrzewał, a wychładzał stopniowo i powoli. Domek całoroczny zawsze wyposażamy w szczelną stolarkę okienną i drzwiową oraz w media. Klient może także zdecydować się od razu na zamontowanie bezpiecznego pieca.

35 m² domku całorocznego – czy to wystarczy?

Podobnie jak letniskowy, tak i domek całoroczny bez pozwolenia na budowę może mieć maksymalnie 35 m² powierzchni. To wystarczy, by urządzić jego wnętrze funkcjonalnie i z pomysłem. Niewielkie poddasze warto podzielić na dwie części i zorganizować tu dwie przytulne sypialnie. Na parterze zmieści się przestronny rodzinny salon z częścią kuchenną oraz łazienka. Wystarczy miejsca na zadaszony taras czy werandę.

Dom całoroczny – rozmiar pod wynajem?

O budowie domku całorocznego warto myśleć jak o inwestycji. Nie tylko w miły odpoczynek rodzinny, ale także w dodatkowe fundusze pozyskane z jego wynajmu. Warto jednak pamiętać, że w takim wypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a także zmiana charakteru domku z wypoczynkowego na usługowy. Koszt zakupu i utrzymania domku całorocznego szybko się w ten sposób zwróci – chętnych na okresowy wynajem miejsc noclegowych nie zabraknie. W tym przypadku warto jednak od razu przemyśleć metraż domku oraz możliwości konfiguracyjne jego wnętrza. W naszych gotowych domkach do 35 m² będziemy w stanie zmieścić nawet 8 osób. Na tak niewielkiej przestrzeni wygospodarujemy kilka oddzielnych pokoików, łazienkę i salon z kuchnią.

FAQ:

1. Jakie są rozmiary gotowych domków letniskowych?

Gotowe domki letniskowe mogą mieć metraż od kilkunastu do 35 m², jeśli chce się wybudować je bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, czyli w tzw. procedurze na zgłoszenie.

2. Jakie są rozmiary gotowych domków całorocznych?

Maksymalny metraż domu całorocznego bez pozwolenia na budowę to 35 m². 25-35 m² to minimalna powierzchnia – domek całoroczny musi być ocieplony, wyposażony w kuchnię, łazienkę oraz dodatkowe źródło ciepła, np. piec.

3. Ile osób zmieści się w domku całorocznym o powierzchni 35 m²?

Nawet 8 osób! To wystarczająco dużo miejsca, by urządzić kilka niewielkich, ale jasnych pomieszczeń. Na poddaszu zmieszczą się nawet trzy sypialnie, a na parterze – salon z kuchnią i łazienka. Przestrzeń pod schodami można też zaaranżować jako dodatkowy pokój.

Data dodania: 10 lutego 2021