Jaka działka pod dom 70m2? | Drewnolandia

Jaka działka pod dom 70 m2? Poznaj nasze porady!

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

dom do 70m2 jaka działka

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają na budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia. To sprawia, że na taki krok decyduje się coraz więcej osób. Zanim jednak rozpoczniemy pracę, konieczny jest zakup terenu, na którym wymarzony obiekt ma stanąć. Czy obowiązują jakieś zasady dotyczące tego, gdzie może znaleźć się dom do 70 m2? Jaka działka będzie w tym przypadku najlepsza?

Lokalizacja działki pod budowę domu

Jeśli planujemy postawienie domu, trzeba zastanowić się nad tym, gdzie ma powstać planowana inwestycja. Do wyboru są zarówno tereny w mieście, jak i te na obrzeżach. Coraz więcej osób chce wybudować wymarzony obiekt na wsi. Każda z dostępnych opcji ma swoje plusy oraz minusy. Wiele zależy w tym przypadku od preferencji domowników. Decydując się na postawienie domu w mieście, zyskujemy łatwy dostęp do sklepów, a także miejsc kulturalno-rozrywkowych, co dla wielu osób jest ważne.

Jeśli zależy nam na kontakcie z naturą, jednak nie chcemy również mieszkać daleko od miasta, możemy postawić na działkę budowlaną na obrzeżach wybranej miejscowości. To pozwoli cieszyć się spokojem, a jednocześnie zapewni, że korzystając z komunikacji miejskiej, bez problemu dojedziemy do sklepu, szkoły czy pracy. Z kolei rodziny, którym szczególnie zależy na spokoju, ciszy oraz miejscu do relaksu powinny zainwestować w działkę na wsi. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto spisać plusy oraz minusy każdej opcji i przemyśleć, które z nich są dla nas najważniejsze.

Podczas poszukiwania odpowiedniej lokalizacji, trzeba również zwrócić uwagę na to, jakie informacje odnośnie do wybranego terenu znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka jest przeznaczona pod budowę domu, nie powinno być z tym żadnych problemów. W przypadku innego zapisu konieczne może być uzyskanie dodatkowej zgody, jednak trzeba pamiętać, że wymaga to czasu. Ponadto we wspomnianym dokumencie znajdują się również parametry techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki stawiane na określonej działce, np. wysokość nachylenia dachu.

Dom do 70 m2 – jaka działka sprawdzi się najlepiej? Wielkość i kształt terenu

Wiele osób zastanawia się również nad wielkością terenu, na którym ma postawić dom do 70 m2. Jaka działka będzie odpowiednia? Prawo wskazuje jedynie, że aby wybudować obiekt bez pozwolenia na każde 500 m2 danej działki może przypadać jeden dom. Dokładna wielkość terenu znów zależy więc przede wszystkim od tego, jakie potrzeby mają osoby planujące jego zamieszkanie.

Z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym dowiadujemy się, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powinniśmy znaleźć informacje dotyczące maksymalnych wielkości działek. Jeśli MPZP nie obejmuje danej działki, będzie to zawarte w decyzji określającej warunki zabudowy dla konkretnego terenu.

Warto to przemyśleć biorąc pod uwagę nie tylko rozmiar obiektu, który ma stanąć w danym miejscu, lecz także to, jaki teren chce się przeznaczyć na taras oraz ogród. Z reguły najmniejsze wybierane tereny mają około 300 m2. Warto też pamiętać o tym, że trzeba również zachować odpowiednie odległości od granicy działki. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ważne są nie tylko wielkość działek oraz ich usytuowanie, lecz także kształt ich powierzchni. Najczęściej wybierane są te przypominające kwadrat lub prostokąt, jednak warto pamiętać o tym, że sprzedawane są również działki o nietypowych kształtach, na których do budowy domu konieczne będzie stworzenie dopasowanego do nich projektu.

Warto zaznaczyć, że w naszej ofercie znajdziesz domki drewniane, które świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju działkach. Bez trudu można znaleźć domek odpowiadający na konkretne potrzeby. Co więcej, powierzając montaż i kierowanie budową naszym specjalistom, zyskujemy pewność, że inwestycja spełni oczekiwania wszystkich domowników.

Dom 70 m2 – jaka działka? Strony świata a usytuowanie obiektu

Warto zwrócić uwagę również na to, jak umiejscowiony względem stron świata ma być wymarzony dom 70 m2. Jaka działka będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na naturalnym oświetleniu dziennych pomieszczeń? Dobrze zainwestować w teren, który pozwoli na postawienie konstrukcji w taki sposób, aby salon mógł znajdować się od strony południowej. To sprawi, że przez większą część dnia będą do niego wpadać promienie słońca. Niezależnie również od tego, czy stawiamy parterowy dom bez pozwolenia, czy inwestujemy w konstrukcję piętrową, dobrze umieścić sypialnię od strony wschodniej, co pozwoli zapobiec wieczornemu nagrzewaniu się tego pomieszczenia.

Przy zakupie działki i budowie domu warto także zwrócić uwagę na usytuowanie takich pomieszczeń jak kuchnia czy jadalnia, które nie powinny w ciągu dnia się nagrzewać, dlatego dobrym wyborem będzie zlokalizowanie ich od strony północnej, podobnie jak w przypadku wejścia do domu. Ważne jest też zaplanowanie, gdzie będzie ogródek na działce – najlepiej wybrać miejsce, do którego dociera znaczna część światła.

Uzbrojenie działki budowalnej – czy jest ważne?

Na co zwrócić uwagę, planując postawić dom 70 m2 bez pozwolenia? Jaka działka będzie odpowiednia, aby uniknąć nie tylko składania wniosków czy ustalania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, lecz także innych formalności? Warto zdecydować się również na teren uzbrojony. Oznacza to, że są na nim wszystkie niezbędne przyłącza, w tym: kanalizacyjne, wodne czy elektryczne. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy postawienie na nim domku całorocznego, gdzie tego rodzaju udogodnienia okazują się szczególnie ważne. Pozwoli to szybciej rozpocząć budowę i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z montażem tego rodzaju instalacji.

Na jakie dokumenty należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania działki pod budowę domu?

Tak jak zostało wspomniane, dokumentem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem działki, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się o warunkach zabudowy na określonym terenie oraz działkach sąsiednich – zawiera on bowiem informacje, jakie inwestycje mogą powstać w pobliżu granicy działki. Oprócz tego należy sprawdzić przed zakupem księgę wieczystą. W niej są informacje nie tylko na temat właściciela działki, lecz także o jej ewentualnych obciążeniach finansowych.

FAQ:

Jaką wielkość powinna mieć działka, jeśli chcemy na niej postawić dom 70 m2?
Wielkość działki, na której ma stanąć dom o powierzchni zabudowy do 70 m2, warto dopasować do swoich potrzeb. Jeśli chcemy wybudować kilka obiektów bez pozwolenia na budowę, trzeba pamiętać, że na każde 500 m2 powinna przypadać jednak konstrukcja.

Na jakie dokumenty warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania działki?
Dla poszukujących odpowiedniego terenu pod budowę domu, ważny dokument to MPZP, z którego dowiemy się, co może zostać wybudowane w danym miejscu. Istotne jest też sprawdzenie księgi wieczystej przed dokonaniem inwestycji.

Czy do budowy domu do 70 m2 potrzebne jest pozwolenie?
Parterowy dom do 70 m2 można obecnie postawić bez starania się o pozwolenie.

Data dodania: 30 lipca 2022