Domek narzędziowy w Twoim ogrodzie – alternatywa dla piwnicy w domu wolnostojącym

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Domek narzędziowy w Twoim ogrodzie – alternatywa dla piwnicy w domu wolnostojącym

Gdy budując dom, decydujesz się na taki bez podpiwniczenia, bez pomieszczenia gospodarczego w środku lub po prostu o nieco mniejszej powierzchni - wolnostojący domek narzędziowy będzie odpowiedzią na Twoje problemy z przechowywaniem narzędzi ogrodowych, niezbędnego sprzętu do majsterkowania, akcesoriów grillowych, czy rowerów. Jaki domek narzędziowy wybrać? 

Wybór domku narzędziowego

Dzisiejsze domki narzędziowe dostarczają wielu możliwości w zakresie przechowywania, są niezwykle funkcjonalne, a zarazem świetnie spisują się w roli oryginalnej ozdoby naszej zielonej przestrzeni. Jednak decydując się na konkretne rozwiązanie, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii, co pozwoli nam wybrać domek idealnie odpowiadający naszym potrzebom i indywidualnym preferencjom.

Każdy mały domek narzędziowy powinien być praktyczny i pomieścić wszystkie narzędzia ogrodnicze oraz niewielkie maszyny. Dobrze, aby komponował się z otoczeniem, tworząc spójną, harmonijną całość nie tylko z ogrodem, ale również z istniejącymi już budynkami i domem. Oczywiście domek musi być wytrzymały i wykonany z materiałów, które zagwarantują jego wysoką jakość przez długie lata intensywnego użytkowania. Istotna jest również jego wielkość oraz położenie w stosunku do budynku mieszkalnego.

Jak duży powinien być domek na narzędzia ogrodowe?

Minimalna wielkość domków narzędziowych to 200x130 cm. To budynki, które zmieszczą podstawowe narzędzie ogrodnicze, ubrania robocze oraz zapas nasion i środków ochrony roślin. Większe domki, których wymiary oscylują w granicach 300x200 cm, pozwolą również na wygodne przechowywanie niewielkiego sprzętu i maszyn. Kosiarki, odpowiednio zmagazynowane meble ogrodowe, a nawet rowery przy tej wielkości konstrukcji mogą być składowanie praktycznie przez cały sezon.

Większe budynki dedykowane przechowywaniu i składowaniu rzeczy to raczej budynki gospodarcze. Jeśli ich wielkość nie przekroczy 35 m2 na wsi lub 25m2 w mieście oraz są to budowle parterowe, wolno stojące, do ich budowy nie trzeba pozwolenia.

Niezależnie od wielkości i materiału, z którego domek jest zrobiony, coraz popularniejszym i chętnie wybieranym rozwiązaniem jest domek narzędziowy z drewutnią, który znacznie ułatwia obsługę domu w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy prace ogrodnicze schodzą na dalszy plan. To znakomita opcja na składowanie drewna opałowego.

Z czego może być zbudowany domek narzędziowy?

Wybierając domek narzędziowy, warto przeanalizować cechy poszczególnych materiałów, z których te budynki najczęściej powstają. Zdecydowanie najpopularniejsze są tutaj narzędziownie drewniane. Nieco rzadziej w ogrodzie znajdziemy domek narzędziowy metalowy, czy też ten wykonany z tworzyw sztucznych.

Domki drewniane

Każdy drewniany domek narzędziowy jest niepowtarzalny. Drewniane konstrukcje nie tylko pięknie wyglądają, ale są również praktyczne, wytrzymałe i tanie. Mogą być budynkami parterowymi lub z poddaszem, z dachem jednospadowym, dwuspadowym i kopertowym, które najczęściej pokrywa papa, gont, dachówki, a nawet strzecha. W ścianach wybite mają otwory okienne oraz drzwiowe - jedno- lub, przy większych budynkach, dwuskrzydłowe. Domki drewniane opcjonalnie mogą posiadać podłogę, która - co istotne - nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Pamiętajmy, że zarówno drewno użyte do budowy drewnianej narzędziowni, jak i poszycie dachu trzeba systematycznie konserwować i pielęgnować. To jednak rozwiązania przyjazne środowisku i najbardziej podkreślające styl ogrodu, jako naturalnej zielonej przestrzeni.

Domki narzędziowe plastikowe

Domki z tworzywa sztucznego są lekkie, stosunkowo tanie i nie trzeba ich impregnować. Ich zaletą jest z pewnością łatwy montaż, a także odporność na wodę, szybkość czyszczenia i możliwość kupienia imitacji praktycznie każdego materiału. Dodatkowo domki plastikowe wyposażone są w podłogi.

Jakie są wady takiej propozycji? Domki narzędziowe z PCV szybko blakną i nawet w najdroższych opcjach zauważa się na ich powierzchni punktowe, nieestetyczne przebarwienia. To też najmniej ekologiczne rozwiązanie.

Domki narzędziowe metalowe

Domki narzędziowe metalowe stanowią najmniej popularne rozwiązanie. To konstrukcje lekkie, wytrzymałe i tanie, wykonane ze stali ocynkowanej lub aluminium. Ich największą zaletą jest z pewnością możliwość całkowitego zabezpieczenia wnętrza np. przed kradzieżą.

Narzędziownie metalowe są także odporne na działanie warunków zewnętrznych, promieniowanie UV i wodę, jeśli tylko zostały odpowiednio zabezpieczone. W bardzo niewielu przypadkach domki tego typu wyposażone są w podłogę. Niektóre modele doskonale imitują drewno, ale nie muszą być impregnowane, jak to ma miejsce w konstrukcjach z drewna.

Metalowy domek narzędziowy, choć stanowi propozycję praktyczną, wytrzymałą i łatwą w montażu (szczególnie, jeśli powstaje z gotowych płyt), bywa niestety rozwiązaniem nieatrakcyjnym wizualnie, kłócącym się z estetyką ogrodu. Dodatkowo trudno w nim utrzymać optymalną temperaturę w zimie.

Dlaczego warto zdecydować się na domek narzędziowy?

Domki narzędziowe to z pewnością rozwiązanie problemów związanych z brakiem piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Funkcjonalne, uniwersalne i estetyczne. Ustawione gdzieś z boku, w bardziej oddalonych miejscach ogrodu, mogą stanowić także idealne schronienie dla majsterkowicza, rękodzielnika, ogrodnika czy osób, które chcą oddać się swojej twórczości w ciszy i spokoju.

Domki narzędziowe z drewutnią, wiatą rowerową, czy w każdy inny sposób dopasowane do indywidualnych wymagań użytkowników będą także doskonałym, całosezonowym miejscem gospodarczym. Dlatego szczerze polecamy takie rozwiązanie.

Data dodania: 10 września 2018