Jak wybrać teren pod domek całoroczny z drewna? Wybór działki!

Jaki wybrać teren pod całoroczny domek drewniany?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

teren pod domek całoroczny z drewna

Całoroczny drewniany domek rekreacyjny pozwoli odpocząć od zgiełku miasta bez względu na porę roku – zarówno latem, jak i zimą. Buduje się go błyskawicznie, w części przypadków także bez pozwolenia na budowę. Tylko jaki teren pod budowę domku letniskowego całorocznego wybrać? Co na to przepisy? I jaki wpływ ma wybór działki na formalności?

Jaki teren pod domek całoroczny rekreacyjny wybrać?

Własny domek rekreacyjny (zwłaszcza całoroczny, w którym spędzić można wakacje, ale i odpocząć w jesienne weekendy czy na zimowym urlopie), to marzenie, które da się wyjątkowo sprawnie urzeczywistnić. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego terenu, który jest dość indywidualną kwestią – niektórym do szczęścia potrzeba lasu czy bliskiego sąsiedztwa gór, a innym morza, rzeki bądź jeziora. Na co zwrócić uwagę?

  • Odległość od... domu. Całoroczny domek rekreacyjny nie musi koniecznie być „na wyciągnięcie ręki”, czyli kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Jednak dobrze, jeśli nie dzieli od niego wielogodzinna podróż. Z jednej strony będzie można zorganizować weekendowy wypad, a z drugiej móc go doglądać i w razie jakiegokolwiek problemu szybko zjawić się na miejscu.
  • Otoczenie domku. Uwzględniając powyższy punkt, mogą pojawić się pewne ograniczenia, gdyż np. mieszkańców południa Polski od domku nad morzem dzielić będą setki kilometrów. Niemniej ważne jest to, aby znaleźć lokalizację, w której będziemy czuć się dobrze i spędzać czas zgodnie z preferencjami. To, co najważniejsze, to spokojna, zielona okolica, czyli bliskość natury.
  • Infrastruktura. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić teren pod budowę domu letniskowego w totalnej głuszy, ale wcześniej trzeba pomyśleć o dojeździe i możliwościach komunikacyjnych. W przypadku domu całorocznego w grę wchodzą jeszcze przecież warunki zimowe. Rozsądnym rozwiązaniem jest usytuowanie domku przynajmniej w pobliżu drogi publicznej.
  • Ukształtowanie terenu. Nawet malutkiego domku całorocznego nie da się wybudować na dowolnym terenie – musi być odpowiednio wyrównany oraz przygotowany. Warto zorientować się, jaki grunt znajduje się na działce, aby wkalkulować w budżet ewentualne jego równanie czy zaawansowany drenaż oraz sam fundament domku letniskowego (np. płyta kontra bloczki betonowe).
  • Dostęp do mediów. Dziś trudno wyobrazić sobie komfortowy odpoczynek bez dostępu domku letniskowego do wody i prądu czy gazu. Warto wcześniej sprawdzić, jak wygląda sytuacja z lokalizacją sieci na tym terenie, na którym chcemy zbudować domek całoroczny, i jak dużo kosztować będzie podłączenie budynku do mediów.
  • Rodzaj działki. Nie na każdej działce można wybudować domek całoroczny rekreacyjny. Czasem jest to wręcz niemożliwe, a niekiedy wymaga dopełnienia dodatkowych formalności, co wiąże się z wyższymi kosztami i przedłużającym się terminem rozpoczęcia budowy. Poniżej o tym, jaką działkę pod całoroczny domek rekreacyjny wybrać.

Jaka działka pod domek całoroczny z drewna?

Przeglądając oferty działek na sprzedaż, natrafimy na kilka różnych kategorii. Status działki przekłada się bezpośrednio na to, jaki rodzaj inwestycji można na niej zrealizować. Informacja o rodzaju działki jest zazwyczaj podana już w ogłoszeniu, ale warto ją skonfrontować z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

MPZP to dokument, który (za pomocą uchwały) przyjmuje rada gminy, a ogłaszany jest w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Określa nie tylko rodzaj gruntów na danym terenie i ich przeznaczenie, ale też warunki zabudowy i zagospodarowania.

Może się też zdarzyć tak, że dla danego terenu nie istnieje MPZP – wtedy trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla konkretnej działki (nie trzeba już być jej właścicielem).

Działka rekreacyjna a budowa domku letniskowego całorocznego

Co prawda polskie prawo nie definiuje pojęcia „działka rekreacyjna”, natomiast tego typu tereny są zwykle włączane do MPZP. Najczęściej mianem „działki rekreacyjnej” określa się działkę na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD). To grunt dzierżawiony od Skarbu Państwa i nie można na nim wybudować całorocznego domku, a jedynie mały domek typowo letniskowy, nieprzeznaczony do stałego zamieszkania.

Obecnie coraz częściej można też spotkać na rynku nieruchomości prywatne działki rekreacyjne, które kuszą inwestorów cenami – zwykle od 40 do 70 zł za m². Zgodnie z założeniem na prywatnej działce rekreacyjnej można wybudować domek rekreacji indywidualnej, który będzie służył do okresowego przebywania. Jest nim także domek letniskowy wybudowany w takiej technologii, która pozwala korzystać z niego przez cały rok.

Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto wcześniej zapytać we właściwym dla lokalizacji działki urzędzie architektoniczno-budowlanym o warunki jej zabudowy.

Działka budowlana a budowa domków letniskowych całorocznych

Działka budowlana potrafi być sporo droższa od rekreacyjnej, ale pojawia się o wiele więcej możliwości jej zagospodarowania. Tym niemniej jeżeli działka budowlana nie dopuszcza jednocześnie zabudowy rekreacyjnej, budowa domku wypoczynkowego nie będzie możliwa, nawet jeżeli zamiast uproszczonej metody na zgłoszenie, postawilibyśmy na pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę domku rekreacyjnego, nawet takiego wykonanego w standardzie całorocznym, znacząco różni się od pozwolenia na budowę domu mieszkalnego. Oba budynki różnią zalecenia odnośnie wysokości ścian, grubości izolacji, przekroju elementów z jakich będzie wykonany. Jeżeli więc działka budowlana dopuszcza budowę nawet dużych, piętrowych domów mieszkalnych, nie oznacza to, że na pewno będzie na nich możliwa budowa wszystkiego co mniejsze/prostsze, np. domków letniskowych i wypoczynkowych całorocznych.

Działka rolna pod domki letniskowe całoroczne

Działki rolne wydają się idealne pod budowę domku rekreacyjnego całorocznego, ale najczęściej jest to niemożliwe bez uprzedniej zmiany statusu działki (czyli odrolnienia gruntu). A to pociąga już za sobą dodatkowe formalności i koszty oraz ciągnie się miesiącami czy latami, a bywa i tak, że nie kończy się powodzeniem. Cena domku letniskowego może się więc kilkukrotnie zwiększyć!

Co prawda w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możemy czasem spotkać możliwość zabudowy działki rolnej elementami tzw. zabudowy zagrodowej, w skład której wchodzi budynek mieszkalny, gospodarczy oraz inwentarski. Przepisy jednak nie regulują stricte przeznaczenia i charakteru takich zabudowań, a jedynie to, że powinny być związane z działalnością rolniczą. Wydaje się więc, że budowa domku rekreacyjnego – czy to całorocznego, czy letniskowego – nie jest dobrym pomysłem bez zmiany kwalifikacji gruntu, a jedyne, na co można sobie pozwolić, to mały domek ogrodowy.

Jakie formalności trzeba spełnić przed budową domku całorocznego?

Jeśli zdecydujemy się na budowę domku całorocznego na działce rekreacyjnej bądź budowlanej, to w pewnych wypadkach nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, możemy też skorzystać z tzw. procedury na zgłoszenie. Zawsze jednak warto o to dopytać w gminie.

Po złożeniu odpowiedniego formularza z mapką, jeśli w ciągu 21 dni urzędnicy nie zgłoszą sprzeciwu, można przystąpić do budowy domku całorocznego. Trzeba spełnić jedynie kilka warunków:

  • wymiary domku letniskowego nie mogą przekroczyć 35 m²,
  • domek musi być wolno stojący (nie może przylegać do innych zabudowań),
  • na każdych 500 m² działki można wybudować tylko jeden domek,
  • domek musi być parterowy – nie może mieć poddasza użytkowego (może mieć natomiast antresolę lub strych).

W przypadku większych konstrukcji domków i niespełnienia któregoś z pozostałych warunków trzeba ubiegać się o pozwolenie przed budową domku letniskowego.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą domków całorocznych „na zgłoszenie” naszej firmy – Drewnolandii. Chętnie doradzimy i rozwiejemy wątpliwości!

FAQ:

Jak wybrać teren pod domek całoroczny z drewna?

Pod domek całoroczny rekreacyjny najlepiej sprawdzi się działka rekreacyjna (ale nie ROD). Inną opcją jest działka budowlana. W obu przypadkach trzeba zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale warto również zapytać w urzędzie o warunki zabudowy dla tej konkretnej działki.

Czy na działce rolnej można wybudować domek całoroczny rekreacyjny?

Co do zasady nie można wybudować na działce rolnej domku całorocznego (w grę nie wchodzą żadne budynki mieszkalne, jeśli nie są związane z pracą rolną, czyli nie są zabudową zagrodową), chyba że działka wcześniej zostanie odrolniona.

Czy domek drewniany całoroczny wymaga pozwolenie na budowę?

Spełniając pewne warunki, można wybudować domek rekreacyjny całoroczny bez pozwolenia, czyli skorzystać z tzw. procedury na zgłoszenie. Domek nie może jednak mieć powierzchni większej niż 35 m² i nie może mieć poddasza użytkowego. Musi być wolno stojący i znajdować się tylko jako jeden na działce o powierzchni 500 m².

Data dodania: 15 października 2021