Domek letniskowy drewniany czy murowany na działkę? ⇒ Co wybrać?

Domek letniskowy drewniany czy murowany? Na który się zdecydować?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Domek letniskowy drewniany czy murowany

Osoby, które chcą stworzyć swoją własną rekreacyjną przestrzeń z dala od miasta, stoją często przed dwoma ważnymi decyzjami: gdzie kupić działkę oraz co na niej zbudować - dom drewniany czy murowany? Każde z rozwiązań ma wady i zalety, dlatego w dzisiejszym artykule spróbujemy pomóc czytelnikom w znalezieniu odpowiedzi na wszystkie istotne pytania w kwestii letniskowych domów drewnianych oraz murowanych.

Domek letniskowy murowany czy drewniany? Rodzaje konstrukcji

Oba typy domków mogą być wykonane na różne sposoby i przy użyciu nieco innych materiałów. Doskonale wszystkim znane budynki murowane powstają z cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego lub jeszcze innych komponentów, do których wykorzystuje się zaprawę murarską. Domy drewniane można natomiast podzielić na dwie główne kategorie: z bali oraz szkieletowe, zwane też kanadyjskimi. To właśnie ten drugi typ konstrukcji najczęściej mają na myśli osoby zadające pytanie: co lepsze - domek drewniany czy murowany?

Oprócz materiałów użytych do ich budowy omawiane rozwiązania różnią się oczywiście wyglądem. Nie da się zaprzeczyć walorom wizualnym, które wyróżniają budynki drewniane, zwłaszcza w kontekście domku letniskowego. Celem takiej inwestycji jest zazwyczaj stworzenie prywatnej przestrzeni do spędzania czasu na odpoczynku blisko przyrody, z dala od miasta i betonowej zabudowy. Materiałem, który ten warunek spełnia, jest zdecydowanie drewno, czyli surowiec naturalny.

Co jest bardziej wytrzymałe - dom drewniany czy murowany?

Intuicyjną odpowiedzią na to pytanie mógłby być drugi wymieniony typ domku letniskowego, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą. Współczesna technologia stosowana przy stawianiu domów szkieletowych jest na tyle zaawansowana, że mogą konkurować z ich murowanymi alternatywami w kwestii wytrzymałości i żywotności. Zarówno jeden, jak i drugi domek może służyć wielu pokoleniom, a co za tym idzie - inwestycja w niego będzie opłacalna i długofalowa.

O tym, że budynki z drewna są zaawansowane technologicznie świadczy chociażby to, że mają zastosowanie nie tylko jako domki letniskowe, ale także domy całoroczne. Z czego to wynika? W przypadku Drewnolandii jest to na przykład zasługa certyfikowanego drewna, które spełnia normy pozwalające na zastąpienie nim stali lub betonu.

Co w przypadku pożaru lub wichury? Domy murowane są oczywiście odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych, ale jak to wygląda w domach drewnianych? Okazuje się, że nie jest to problem - dzięki odpowiedniej obróbce drewna oraz izolacji termicznej zagrożenie pożarowe jest zminimalizowane. Jeśli chodzi o wpływ sił natury, np. silnego wiatru, to domki szkieletowe są tak samo bezpieczne jak murowane - nie zostaną zniszczone przez nawałnicę, ponieważ zapobiega temu odpowiedni sposób łączenia poszczególnych elementów konstrukcji - stropów, ścian i dachu.

Chcąc więc rozwiązać dylemat - dom murowany czy drewniany na działkę - należy na początku zasięgnąć sprawdzonych informacji o obu typach konstrukcji, ponieważ wokół budynków z drewna narosło wiele mitów, niemających nic wspólnego z prawdą.

Dom drewniany czy murowany? Wybór wykonawcy

Zwolennicy domów murowanych często podają argument, że dużo łatwiej znaleźć sprawdzoną firmę, która zajmuje się ich budową, niż w przypadku domów z drewna. Obecnie jednak, ze względu na liczne zalety praktyczne oraz walory estetyczne, domki drewniane zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu znalezienie doświadczonego wykonawcy nie stanowi problemu. Co więcej, istnieją w Polsce firmy, które zajmują się stawianiem nie jednego typu domków szkieletowych, ale całego szeregu rozwiązań skrojonych wręcz na miarę - rekreacyjnych (letniskowych) lub całorocznych, z tarasem lub balkonem, piętrowych lub jednokondygnacyjnych, z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym, na zgłoszenie lub pozwolenie.

Budowa domu murowanego i drewnianego

Wymieniając wady i zalety obu rodzajów domków, nie można pominąć najważniejszej kwestii, czyli ich budowy, ponieważ to ona jest często kluczowym argumentem.

1. Fundamenty

Domy z drewna mają tu przewagę nad domkami murowanymi, ponieważ mniej ważą. Wpływa to na fundamenty - nie muszą być tak masywne, jak w przypadku drugiego typu budynku. W przypadku domku letniskowego można wybrać jeden z trzech rodzajów podłoża: betonowe bloczki, rury szalunkowe wraz z ramą drewnianą lub zbrojna płyta fundamentowa - zależy to do inwestora. Pod lekki szkieletowy domek letniskowy wystarczy zazwyczaj pierwszy typ fundamentu.

W przypadku domów murowanych pod fundament trzeba jeszcze przygotować grunt, co wymaga wylania betonu i zajmuje sporo czasu. Podłoże musi bowiem wytrzymać dużo większy ciężar.

2. Czas budowy

W tej kwestii szala w odpowiedzi na pytanie - dom drewniany czy murowany znów przechyla się w stronę konstrukcji z drewna. Wspomniany wyżej fundament pod domki letniskowe, czyli prefabrykowane bloczki, można ułożyć już w kilka godzin na wyczyszczonym i wyrównanym gruncie. Samo postawienie domku szkieletowego zajmuje tylko kilka dni. Co więcej, w przypadku domku od Drewnolandii inwestor nie musi nawet być przez ten czas na miejscu budowy.

Może się zdarzyć, że specyfika działki będzie wymagać postawienia solidniejszego fundamentu, np. w postaci zbrojnej płyty lub rur szalunkowych z ramą drewnianą. Budowa przedłuża się wówczas o kilka do kilkunastu dni, jednak nadal jest to zdecydowanie krócej niż w przypadku domów murowanych, które wymagają zdecydowanie bardziej skomplikowanych prac murarskich i są żmudnym, długotrwałym procesem.

Dom drewniany postawimy o każdej porze roku, czego nie można powiedzieć o domku murowanym ze względu na mokre prace, uzależnione od warunków pogodowych.

3. Higiena pracy

Inwestor często musi cały czas dbać o porządkowanie terenu w przypadku budowy domu murowanego. Mnóstwo prac mokrych z wykorzystaniem zasychającego tynku, zaprawy, farb i klejów, a także unoszący się w powietrzu pył sprawiają, że sprzątanie jest niezbędnym elementem całego procesu. W przypadku domu drewnianego nie jest to konieczne, ponieważ szkielet stawia się praktycznie bezinwazyjnie, a przyszły właściciel może zjawić się dopiero po odbiór kluczy.

Domek letniskowy drewniany czy murowany? Temperatura w domu

Zastanawiając się, co będzie lepsze - dom drewniany czy murowany, należy wziąć pod uwagę kwestię temperatury wewnątrz budynku i mikroklimatu, który tworzy się w domu.

Ponieważ jest to domek rekreacyjny, będziemy w nim przebywać głównie w cieplejszej porze roku. Nie oznacza to jednak, że zimowego weekendu nie spędzimy w komfortowych warunkach w naszym domku letniskowym. Jest to możliwe, jeśli zainstalujemy w nim ogrzewanie. Ponadto domy z drewna nie mają bezwładności cieplnej, co oznacza, że temperatura ulega szybkim zmianom. Ogrzanie budynku nie zajmie więc całego dnia, jak w przypadku domów murowanych, tylko pół godziny. Pamiętajmy, że domki szkieletowe pochodzą z Kanady - kraju, w którym zimy dają w kość dużo bardziej niż w Polsce.

Domek drewniany czy murowany? Koszt budowy domu

Odpowiedź jest oczywista - szkieletowy domek z drewna. Budowa fundamentu i budynku trwa krócej i jest mniej skomplikowana, więc krótszy jest także czas pracy ekipy budowlanej. Ponadto tańszy jest sam materiał.

Domek drewniany czy murowany na działkę? Podsumowanie

Rekreacja w urokliwej okolicy we własnym domku letniskowym to spełnienie marzeń wielu z nas, ale najpierw trzeba rozstrzygnąć dylemat: dom murowany czy drewniany? Z przedstawionych argumentów jasno wynika, kto jest zwycięzcą w tym zestawieniu. Domy drewniane są tańsze, buduje się je szybciej i z wykorzystaniem naturalnego surowca, który jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także ekologiczny. Są wytrzymałe, odporne na czynniki pogodowe oraz zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wbrew przekonaniu zwolenników murowanych konstrukcji znalezienie doświadczonego i dobrego wykonawcy domku drewnianego nie stanowi dziś żadnego problemu. Ponadto oferta domków drewnianych jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości, wyposażenia i rozkładu pomieszczeń.

FAQ:

1. Co jest lepsze na lato - dom drewniany czy murowany?

Jako domek rekreacyjny konstrukcja z drewna sprawdzi się doskonale - zapewnia przyjemny mikroklimat i doskonale wpasowuje się w działkową atmosferę dzięki użyciu naturalnego, ekologicznego surowca.

2. Co jest tańsze - dom murowany czy drewniany?

Koszt budowy domu drewnianego jest niższy, ponieważ stawia się go szybciej i jest zbudowany z tańszych materiałów.

3. Co jest bardziej wytrzymałe - domek drewniany czy murowany?

Oba typy konstrukcji charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne.

Data dodania: 13 maja 2021