Budowa domków letniskowych i domu metodą szkieletową stanie s

Budowa domu metodą szkieletową i domu letniskowego stanie się łatwiejsza

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Budowa domu metodą szkieletową i domu letniskowego stanie się łatwiejsza

Przedstawiamy zaktualizowane przepisy prawa budowlanego, które mogą ułatwić decyzję o budowie domu.

Budowa domu metodą szkieletową i domu letniskowego stanie się łatwiejsza

 15 stycznia 2015 roku Sejm zagłosował za wprowadzeniem w życie nowego prawa budowlanego. Jesli cały proces legislacyjny przebiegnie pomyślnie, znowelizowana ustawa wejdzie w życie 3 miesiące po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 Wszystko wskazuje na to, już teraz możemy szykować się na zmiany.

 A jakie zmiany czekają nas w 2015 roku?

Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć formalności związane z budową –  szczególnie długotrwałe oczekiwanie na pozwolenie oraz szereg formalności, które wcześniej trzeba było dopełnić już na etapie ubiegania się o pozwolenie.

 Nie trzeba pozwolenia – wystarczy zgłoszenie

Znowelizowane przepisy niejako znoszę koniecznośc ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Zamiast niego obowiązuje zgłoszenie budowy. Należy go dostarczyć wraz z projektem architektonicznym do stosownego urzędu – Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta.

 Szybsze rozpoczęcie budowy

Instytucja wydająca pozwolenie dla danego obszaru ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia. Po upływie tego terminu wydawana jest milcząca zgoda na realizację zgłoszonego projektu domu.

 W tym terminie można też będzie rozpocząć budowę, bo nowe przepisy znoszą obowiązek zgłoszenia terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

 Jest to istotna zmiana, która bardzo ułatwia i przyspiesza proces budowy. Dotąd oczekiwanie na zgodę wynosiło ok. 60 dni, a w dużych miastach nawet do 3 miesięcy.

 Mniej formalności

Nie są już wymagane dokumenty o połączeniu działki budowlanej z drogą publiczną, ani też zaświadczenia o podłączeniu mediów (wody, gazu, prądu). Te będą sprawdzane dopiero na etapie prac budowlanych.

 Nasza rada

Planując budowę domu, warto wybrać się lub zadzwonić do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, czyli do instytucji, do której należy zgłosić planowane budowy na danym obszarze i zapoznać się z jej wytycznymi.

 Co oznaczają te zmiany?

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują budowę drewnianych domków letniskowych (w których również się specjalizujemy) oraz domów drewnianych wykonywanych metodą szkieletową (o których piszemy w artykule: Zalety domów drewnianych).

 Jeśli myślisz o budowie domu, a do tej pory przed decyzją powtrzymywały Cię przepisy i formalności związane z rozpoczęciem inwestycji – napisz lub zadzwoń do nas. Doradzimy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Data dodania: 12 kwietnia 2016