Jakie szambo do domku letniskowego?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jakie szambo do domku letniskowego?

Ponieważ użytkując domek letniskowy, też wytwarza się ścieki, często decydujemy się na szambo, które nie ma odpływów do kanalizacji miejskiej, a więc do opróżnianie wymaga skorzystania z wozu asenizacyjnego.

Czy na szambo potrzebne jest pozwolenie?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele budynków muszą podłączyć nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Jeśli jest to z jakichś względów niemożliwe, konieczne jest wyposażenie ich terenu w zbiornik bezodpływowy na ścieki bytowe lub założenie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli zamierzamy zbudować na działce szambo o pojemności 10 m3, fakt ten musimy zgłosić w Starostwie lub Urzędzie Miasta. Jeśli natomiast szambo przy domku letniskowym będzie większe niż 10 m3, jego budowa wymaga pozwolenia z przedłożeniem do wglądu projektu z dokładnie określonymi parametrami urządzenia. Wówczas na decyzję organów miejskich trzeba czekać 21 dni i dopiero po tym czasie można rozpocząć budowę.

Zadbaj o odpowiednie warunki i lokalizację

Wytyczenie lokalizacji szamba powinno być zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z tym rozporządzeniem ważna jest odległość szamba od granicy działki, domu i urządzeń technicznych. Trzeba w tym wypadku zachować:

  • 5 m od domku letniskowego
  • 15 m od studni
  • 2 m od granicy działki i ciągów dróg
  • 0,8 m od przewodów elektrycznych
  • 1,5 m od rurociągów wodnych i gazowych

Szambo można zagłębić przy samej granicy działki lub w odległości mniejszej niż 2 m, jeśli u sąsiada nie wybudowano podobnego urządzenia w obrębie dozwolonej odległości.

Wybierz odpowiedni rozmiar i materiał

Rozmiar szamba jest niezwykle istotny. Jego wielkość zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania domku letniskowego. Jeśli więc założymy, że w sezonie wakacyjnym każda osoba zużywa dziennie ok. 150-200 l wody podczas relaksujących kąpieli, mycia naczyń, spłukiwania sanitariatów, podlewania itd., to wytwarza z tego średnio 90% ścieków, czyli ok. 180 l. Ponieważ najczęściej na wczasy w domku letniskowym wyjeżdża się rodzinnie na 2 tygodnie, należy liczyć, że czteroosobowa rodzina, podczas intensywnego użytkowania domku letniskowego, wytworzy ścieki, które zmieszczą się w szambie o pojemności 10 m3. Takie też rozmiary powinien mieć zbiornik.

Zastanawiając się, jakie szambo kupić na działkę letniskową, warto wiedzieć, że przy domkach letniskowych montowane są betonowe lub żelbetonowe szamba, gotowe zbiorniki z polietylenu o wysokiej gęstości oraz zbiorniki z żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Zastanawiając się więc, czy wybrać szambo betonowe, czy plastikowe, warto przeanalizować ich wady i zalety.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych są lekkie, odporne na warunki biochemiczne i nie korodują. Niestety nie zawsze wytrzymują obciążenie wewnętrzne, trzeba je odpowiednio zagłębić, zakotwiczyć, a grunt pod nimi wzmocnić odpowiednią płytą nośną z betonu.

Zbiorniki betonowe i żelbetonowe można natomiast montować z gotowych półfabrykatów lub budować je bezpośrednio na placu budowy. Choć nawet półfabrykaty są strasznie ciężkie, wytrzymałość szamba jest większa, a jego osadzenie nie wymaga kotwiczenia i dodatkowych płyt. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na skrupulatne uszczelnienie miejsc styku poszczególnych elementów.

Ile kosztuje wybudowanie szamba?

Zbiorniki z betonu są tańsze niż szamba plastikowe. Przy zakupie 10 m3 zbiornika trzeba liczyć się z kosztami:

  • min. 2300 zł – za szambo żelbetowe jednokomorowe,
  • min. 2500 zł – za szambo żelbetowe dwukomorowe,
  • min. 6000 zł – za szambo z laminatu (średnica 160 cm)

Oczywiście należy doliczyć również cenę przygotowania zagłębienia pod szambo oraz montaż zbiornika.

A może przydomowa oczyszczalnia?

Jeśli działka nie może być podłączona do kanalizacji zbiorczej, szambo jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem do pozbywania się nieczystości. Jego alternatywą jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Koszt zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni oscyluje w granicy 6-15 tys. zł, ale jej roczna obsługa to zaledwie 250 zł. Biorąc pod uwagę, że roczne opróżnianie tańszego szamba kosztuje ok. 3600 zł, budowa oczyszczalni wydaje się rozwiązaniem ekonomicznym. Przydomowe oczyszczalnie są jednak opłacalne jedynie przy produkcji dużej ilości ścieków.

Co więcej, szamba można osadzać praktycznie w każdej lokalizacji, choć szczególnie sprawdzają się na niewielkich terenach z wysokim poziomem wód gruntowych. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest natomiast możliwa jedynie na dużych działkach. Trzeba bowiem zachować odległość 30 m do studni i 3 m do budynków, drzew i dużych krzewów. Poszczególne nici drenażowe oczyszczalni muszą też mieć 9-25 m, a pomiędzy nimi należy zachować 1,5 m odległości. Nie na każdej działce letniskowej oczyszczalnia może być więc wybudowana.

Data dodania: 27 września 2019