Ile domków letniskowych na działce 1000m2? Podpowiadamy!

Ile domków letniskowych na działce 1000m2? Podpowiadamy!

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Ile domków letniskowych na działce 1000m2? Podpowiadamy!

Po zmianach w ustawie domek letniskowy lub całoroczny do 70m2 można wznieść na podstawie samego zgłoszenia. Budowę można rozpocząć po 21 dniach od zgłoszenia budowy, jeśli przez ten czas nie otrzymaliśmy negatywnej odpowiedzi. Domek letniskowy wiąże się również z pewnymi wymaganiami, które są konieczne do spełnienia. Jednym z nich jest budowa maksymalnie jednego domku na każde 500m2 działki. Każdy dystans powyżej 5 arów upoważnia do zabudowy kolejnego domku, zatem na działce 1000m2 możliwe jest postawienie dwóch domków letniskowych.

Kiedy można przeprowadzić budowę domku letniskowego na działce 1000m2?

Jeśli działka, na której ma powstać domek rekreacyjny, jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, budowa domku jest możliwa, jeśli plan na to pozwala.

To, ile domków letniskowych na działce 1000m2 możemy postawić i czy w ogóle możemy przystąpić do budowy domku letniskowego będzie wykonalne dopiero w momencie, gdy wszystkie wymagania zapisane w planie zostaną spełnione. Z tego względu nieraz oznaczenie działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego np. jako działki rolnej, może pokrzyżować plany i znacznie utrudnić budowę domku letniskowego lub całkowicie ją wykluczyć.

Ile domków letniskowych na działce 1000m2 na pozwolenie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek rekreacji indywidualnej, który nie przekracza 70m2 jest możliwy do postawienia na samo zgłoszenie budowy domku letniskowego. Skorzystanie z procedury zgłoszenia zamiaru budowy we właściwym urządzenia pozwala zaoszczędzić czasu na formalności i znacznie szybciej rozpocząć budowę. Aby postawić domek letniskowy na działce 1000m2 na podstawie samego zgłoszenie, z wyjątkiem odpowiedniej wielkości budowli i jednego budynku na 500m2 powierzchni działki, domek musi być obiektem parterowym, wolnostojącym.

Jeśli na działce 1000m2 planujemy postawienie domku letniskowego o powierzchni większej niż 70m2 lub marzy nam się zrobienie poddasza użytkowego, konieczne jest wtedy pozwolenie na budowę. Procedura jest identyczna do procedury budowy domu jednorodzinnego. Komplet dokumentacji należy złożyć odpowiedniemu organowi, który ma 65 dni na rozpatrzenie decyzji.

W jakiej odległości od granicy działki można wybudować domki letniskowe na działce 1000m2?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa najważniejsze kwestie związane z możliwymi do postawienia na działce budynkami, sposób, w jaki ma wyglądać domek oraz to, czy budynek o danym charakterze może w ogóle powstać. Z wyjątkiem planu zagospodarowania, przy budowie domku letniskowego należy pamiętać o przepisach Prawa budowlanego. Prawo określa m.in. odległość postawienia domku od granicy działki. W tej kwestii warto zapamiętać dwie regulacje:

  • domek letniskowy może stać 3 metry od granicy działki, o ile jego ściany nie mają okien i drzwi,
  • domek letniskowy musi stać 4 metry od granicy działki, jeśli ściany mają otwory okienne i drzwiowe.

Data dodania: 4 sierpnia 2023