Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Skalniaki w ogrodzie to sprawdzone sposoby na zagospodarowanie nawet trudnego terenu i wprowadzenie atrakcyjnego elementu aranżacyjnego. W dodatku skalniak na działce jest mało uciążliwy w obsłudze. Większość uprawianych roślin ma niewielkie wymagania wodne i pokarmowe, a główne zabiegi pielęgnacyjne polegają na ograniczeniu zachwaszczenia oraz ewentualnym cięciu po sezonie. Pytanie tylko, jak prawidłowo zrobić skalniak od podstaw – krok po kroku?

Pomysł na skalniak w ogrodzie – w czym można wybierać?

Ogród skalny to nie sterta kamieni obsadzona różnorodną zielenią. Skalniak z założenia jest ulepszoną miniaturyzacją środowiska naturalnego, np. masywu górskiego. Naturalistyczne skalniaki są restrykcyjne pod tym względem, w przydomowych ogrodach najczęściej łączy się różne style i filozofie. Bardzo często skalniak ma formę płaskiej rabaty skalnej. Może być „wolnostojący” (np. znajduje się na trawniku), jednak najlepszy efekt osiągnie się, jeśli będzie przylegał do innego obiektu: suchego strumienia, strefy rekreacyjnej, ogrodzenia czy nawet domku letniskowego. Ciekawą formą jest piarg, który imituje naturalne ekosystemy górskie - piargi powstają w wyniku wietrzenia skał. Powinno się go budować na lekko pochyłym terenie, wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Jeśli zróżnicowanie terenu na to pozwala, można pokusić się o budowę wąwozu. U jego podstawy warto usypać kamienie imitujące górski strumień, a wzniesienia obsadzić zielenią. Na słabym, mało żyznym i kamienistym terenie dobrym rozwiązaniem jest założenie łąki górskiej.

Jak zbudować skalniak ogrodowy?

Skalniak często zakłada się na terenie wzniesionym, więc pierwszym krokiem powinno być usypanie górki. Należy oczyścić obszar z darni, np. szpadlem. U podstawy można wysypać gruz, a także gruby żwir i kamienie. Taka warstwa będzie pełniła warstwę drenażu, a przy okazji zmniejszy się ilość ziemi potrzebnej do założenia skalniaka. Następnie na wierzch wysypuje się względnie żyzne podłoże. Można wymieszać je z piaskiem. Na tym etapie trzeba wytyczyć kształt skalniaka. Zaleca się także ułożyć lub wkopać największe kamienie (na ok. 1/3-1/4 wysokości). Dzięki wkopaniu osiągnie się efekt naturalności. Kamienie będą sprawiały wrażenie, iż znajdują się w tym miejscu od dawna. Teraz optymalnym rozwiązaniem byłoby odczekanie kilku tygodni, aż grunt osiądzie i w tym czasie jedynie usuwać chwasty. Na skalniaku można zastosować agrowłókninę – to ograniczy wzrost chwastów. Materiał przysypuje się mniejszymi kamieniami i żwirem, a rośliny sadzi, wycinając w odpowiednich miejscach otwory w kształcie litery X. Na stromym skalniaku warto zbudować suche murki z kamienia - to ograniczy w pewnym stopniu zapobiegnie osuwaniu się ziemi. Ostatnim etapem jest sadzenie roślin.

Zasady budowy i aranżacji ogrodu skalnego

Skalniak już z założenia ma dekorować ogród, a przy tym sprawiać jak najmniej problemów. Aby był rzeczywistą wizytówką zielonego zakątka, powinien być budowany w sposób przemyślany.

Warto korzystać z poniższych wskazówek:

1. Do budowy skalniaka powinno się używać jednego lub maksymalnie dwóch rodzajów kamieni. Nadmierny misz-masz materiałów budulcowych, a także zieleni nie sprawia dobrego wrażenia, wręcz przeciwnie. I wygląda nienaturalnie.

2. W skalniakach preferowane są kamienie o dość ostrych kształtach. Takie skalniaki lepiej imitują masywy i inne obszary górskie. Popularnie stosowane otoczaki rzeczne w rzeczywistości lepiej pasują do budowy suchego strumyka.

3. Kamienie nie powinny stanowić więcej niż 50% powierzchni skalniaka. Rośliny pełnią w nim ważną rolę. Aby skalniak miał „charakter”, powinno się w nim umieścić przynajmniej kilka dużych, wyróżniających się wielkością kamieni.

4. Lepiej unikać budowy skalniaka przy dużych, rozłożystych drzewach, które będą nadmiernie go zacieniać.

5. W pewnym miejscu na skalniaku można ułożyć stertę kamieni różnej wielkości, byle z tym nie przesadzić. To może być miejsce wygrzewania pożytecznych gadów – ogrodowych lokatorów.

Rośliny na skalniak

W sklepach dostępna jest ogromna liczba gatunków i odmian polecanych na skalniaki. Aranżacje roślinne wykonuje się tak, jak w rabatach – niską zieleń sadzi się z przodu, wysoką z tyłu. Warto przy tym wybierać rośliny długo kwitnące i kwitnące o różnej porze roku. Poważną grupę stanowią niewielkie byliny rozrastające się wszerz. To m.in. rojniki, rozchodniki, karmnik ościsty, zawciąg nadmorski, ubiorek wiecznie zielony, goździki i skalnice. Poza tym dobrze sprawdzają się floksy, gęsiówka kaukaska, wilczomlecze, dzwonki, dziewięćsiły i maczek kalifornijski. Kompozycje zaleca się uzupełniać roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną (krokusy, przebiśniegi, tulipany) i jesienią (zimowity, krokusy jesienne), a także trawami ozdobnymi. Z krzewów i drzew często na skalniaku uprawia się jałowce, kosodrzewinę, brzozę, berberysy, irgi, trzmielinę, wawrzynek wilcze łyko, pięciorniki i tawuły. W przypadku drzew powinno się wybierać odmiany karłowe i wolno rosnące, które nie spowodują nadmiernego zacienienia.

Data dodania: 4 listopada 2019