Plac zabaw w ogródku? Wywołaj uśmiech na twarzy Twojego dziecka

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Plac zabaw w ogródku? Wywołaj uśmiech na twarzy Twojego dziecka

Place zabaw kojarzą się z dzieciństwem i beztroską. Mają wiele zalet, które wpływają na wielopłaszczyznowy rozwój Twojego dziecka. Przy swoim domu warto mieć ogrodowy plac zabaw. Sprawdź, jak go zorganizować, by sprawiał radość Twojemu maluchowi, był praktyczny, a równocześnie bezpieczny.

Zalety placów zabaw

Z placów zabaw można korzystać przez cały rok. Dzięki temu dzieci mogą się hartować, twórczo spędzać czas, rozwijać swoje umiejętności ruchowe i kondycję fizyczną. Każdy element placu zabaw zachęca do biegania, bujania się, skakania czy wspinania. Takie ćwiczenia doskonale wzmacniają układ kostny dziecka, rozwijają układ nerwowy i mózg, a nawet ułatwiają rozwój zmysłów dotyku, powonienia i słuchu.

Place zabaw uczą działania w grupie i radzenia sobie w sytuacjach społecznych. Pomagają poznawać swoje możliwości i przyzwyczajają do zdrowej rywalizacji. Dzieci, które spędzają czas aktywnie i twórczo szybciej adaptują się w przedszkolach i szkołach. Mają lepsze wyniki w nauce i przede wszystkim są samodzielne i kreatywne.

Jak urządzić przydomowy plac zabaw?

Nawet niewielki przydomowy plac zabaw musi być odpowiednio przygotowany. Głównym założeniem prac jest stworzenie miejsca bezpiecznego i interesującego. Zadbaj o 3 ważne aspekty, które to umożliwią:

1. Wybierz zacienione miejsce pod ogrodowy plac zabaw. W pobliżu nie powinno być zbiorników wodnych, skalniaków, instalacji elektrycznych oraz roślin uważanych za trujące. Sprzęty ustaw z dala od płotu i ulicy lub wycisz miejsce np. szpalerem zieleni. Przestrzeń powinna być widoczna z okien budynku.

2. Wyłóż plac zabaw odpowiednim podłożem. Dobra jest ziemia, ale możesz zastosować też piasek, korę lub żwirek, położyć kostki gumowe lub maty z tworzywa sztucznego, a także wysiać odporną trawę.

3. Wydziel strefy na placu zabaw. Zbuduje to u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Pozwoli również zachować odpowiednie odległości od poszczególnych elementów placu.

Które elementy powinny znaleźć się na idealnym placu zabaw?

Każdy z elementów placu zabaw rozwija kreatywność dziecka. Najważniejsza jest różnorodność zastosowanych elementów oraz jakość ich wykonania.

Użyj wyobraźni i zastosuj recykling

Na uwagę zasługują samodzielnie zrobione akcesoria, które mogą pomóc dziecku rozwijać wyobraźnie. A także wpoić mu proekologiczne zachowania. Piaskownica z opon samochodowych, huśtawka z liny i kawałka drewna uzupełnione o inne, profesjonalne akcesoria sprawią, że ogrodowy plac zabaw w niczym nie będzie ustępował temu z osiedlowego podwórka.

Drewniane place zabaw

Dużą popularnością cieszą się drewniane place zabaw. Są nie tylko estetyczne, bezpieczne i ekologiczne, ale przede wszystkim można je rozbudowywać o kolejne moduły. Dzięki temu drewniany plac zabaw dopasujesz do potrzeb dziecka w każdym wieku.

Domki dla dzieci

Domki dla dzieci są najatrakcyjniejszym elementem przydomowego placu zabaw i miejscem do najróżniejszych aktywności.

Muszą być jednak bezpieczne, zachęcające i dostosowane do wieku pociechy. Dostępne są w różnej wielkości, dzięki czemu dzieci mogą się w nich bawić także z dorosłymi. Spersonalizowany zgodnie z zainteresowaniami malucha mały budynek staje się jego królestwem, a równocześnie ciekawą ozdobą ogrodu.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na dodatkowe atrakcje domku. Pastelowa chatka z ogródkiem, sklepem czy teatrem najbardziej spodoba się dziewczynkom. Chłopcy natomiast, zdecydowanie ucieszą się z domku z torem samochodowym, linami wspinaczkowymi, kołem sterowym czy zamontowaną lunetą.

Do domków można dołączyć huśtawki, piaskownice, tunele, ścianki wspinaczkowe, drabinki, mostki i wiele innych elementów. Wszystkie stanowią dodatkowy bodziec zachęcający do zabaw.

Piaskownica

Nie ma placu zabaw bez piaskownicy. Szczególnie godne uwagi są drewniane piaskownice z wygodnymi siedziskami, pokrywą zamykającą oraz zabezpieczeniem podłoża przed zmieszaniem się piasku z gruntem. Piaskownice sprawiają, że każde dziecko z chęcią spędza czas na powietrzu. Nie tylko bawiąc się z rówieśnikami, ale również samodzielnie rozwijając swoje umiejętności motoryczne i chwytne oraz wyobraźnię.

Huśtawka

Już proste huśtawki z drewnianym siedziskiem, zawieszone na stelażu czy pobliskim drzewie, stanowią świetne miejsce do wielogodzinnych zabaw. Są istotnym punktem każdego placu, dzięki czemu miejsce to jest atrakcyjne dla małych i nieco większych dzieci.

Zestawy kuchenne, sklepy i teatry

Są to proste elementy, które najczęściej stanowią wyposażenie drewnianych domków dla dzieci. Oprócz tego, że rozwijają wyobraźnię i kreatywność, pozwalają uczyć się zachowań społecznych i współdziałania w grupie. Są też świetną możliwością do nauki przez zabawę.

Trampoliny

Modne trampoliny są nie tylko miejscem do nieokiełznanej zabawy. Jeśli w ogrodzie postawimy dużą i niską trampolinę, którą dodatkowo zadaszymy np. żaglem, urządzenie to stworzy wyjątkowe miejsce, również do odpoczynku.

Tunele

Są wyjątkowym elementem wszystkich torów przeszkód i urozmaiceniem domków dla dzieci. Tuby, zaokrąglone żerdzie, siatki z lin itp. rozwiązania, dają dziecku niesamowitą frajdę, a także umożliwiają mu schowanie się przed otoczeniem i wyciszenie wtedy, gdy tego potrzebuje.

Urozmaicaj!

Podstawą placu zabaw z pomysłem jest przede wszystkim projekt. Zanim przystąpisz do pracy, pomyśl, na jakim efekcie zależy Ci najbardziej. Dopiero gdy będziesz miał gotową koncepcję, dobierz odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Weź pod uwagę sugestie dziecka i jego indywidualne upodobania. Możecie stworzyć projekt wspólnie, szukając razem ciekawych inspiracji. Zaangażuje to Twojego malucha i z pewnością pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Jeśli wybierzesz plac zabaw z drewna, zyskasz gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Zawsze też możesz go rozbudować i wyposażyć w dodatkowe elementy. Tak, aby plac zabaw rozwijał się wraz z Twoim dzieckiem i zapewniał mu rozrywkę dostosowaną do jego wieku.

Data dodania: 21 marca 2019