Czy można przerobić domek letniskowy na całoroczny? Sprawdź!

Czy można przerobić domek letniskowy na całoroczny?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak przerobić domek letniskowy na całoroczny

Szkieletowe domy drewniane mają wielu oddanych zwolenników, którzy zamieszkują je w letnie weekendy lub spędzają w nich urlopy. Część z tych osób, która doceniła uroki własnej posiadłości z dala od miejskiego gwaru, szuka jednak sposobu na przerobienie domu letniskowego na wersję całoroczną. Dla kogo jest domek całoroczny i jak zabrać się do przebudowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Przebudowa domku letniskowego na całoroczny dom mieszkalny - dlaczego warto?

Po pierwsze zaznaczyć warto, że przerabianie domu letniskowego na dom całoroczny nie jest tematem zarezerwowanych tylko dla osób, które planują porzucić swoje mieszkanie w bloku i przenieść całe swoje życie na działkę. Całoroczny domek daje nam o wiele więcej możliwości. Oczywiście duża część osób właśnie z takim planem w myślach czyta ten artykuł, ale druga część może nadal się wahać.

Prawda jest jednak taka, że - mówiąc kolokwialnie - całoroczny dom zawsze się przyda. Wyobraźmy sobie, że możemy pracować zdalnie i w dowolnej porze roku przenieść się na parę dni w całkiem inne otoczenie. Pomyślmy o tym, ile uroczystości i imprez będziemy mogli tam zorganizować, nawet jeśli nie będą przypadać na okres od kwietnia do września. Święta Bożego Narodzenia lub Sylwester w klimatycznie wystrojonym i oświetlonym setkami lampek domku drewnianym? Ferie zimowe z dziećmi za miastem? To możliwe, tylko jeśli będzie to budynek całoroczny.

Podsumowując, ciężko znaleźć powód, dla którego przebudowa domów letniskowych na całoroczne nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Nie jest to opcja tylko dla osób, które planują na stałe się do nich wprowadzić, lecz dla każdego, kto chce w pełni wykorzystać potencjał tych wytrzymałych, a zarazem urokliwych konstrukcji.

Co warto dodać do domu letniskowego już na samym początku?

Zdarza się, że już na początku rozważań nad budową domku letniskowego, wahamy się nad tym, czy jednak nie zdecydować się na wersję całoroczną. Przeszkodą często są oczywiście kwestie finansowe, dlatego warto poszukać alternatywnych scenariuszy. Jeśli nie jesteśmy pewni, możemy zdecydować się na domki letniskowe z kilkoma elementami, które znacznie ułatwią ewentualną przebudowę na domek wielosezonowy:

 • ocieplenie podłogi - o ile izolację ścian domu szkieletowego można z powodzeniem wykonać dopiero na długo po zakończeniu budowy, o tyle podłogę warto ocieplić już na samym początku inwestycji. Gdy domek już powstanie, będzie to bardzo utrudnione, dlatego lepiej od razu uniknąć problemów. Ponadto, wybierając matę izolacyjną STEICOflex, odstraszymy myszy i inne gryzonie, które w przeciwnym wypadku mogą zadomowić się w zwykłej wełnie izolacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ocieplić od razu cały domek - unikniemy wtedy nagrzewania się wnętrza podczas upałów;
 • okna PCV - standardową wersją okien montowanych w domkach letniskowych są klasyczne okna drewniane z pojedynczą szybą. Do wersji całorocznej niezbędne są jednak bardziej solidne okna dwukomorowe, które zapewniają całkowitą szczelność, wymaganą w budynkach o charakterze wielosezonowym;
 • stalowe drzwi ocieplane - tak jak okna, drzwi przystosowane do domków letniskowych trzeba będzie wymienić, jeśli zdecydujemy się na przeróbkę, dlatego warto rozważyć to już na samym początku inwestycji i uniknąć później części kosztów i prac budowlanych. Stalowe drzwi są ponadto antywłamaniowe i zapewniają pełną szczelność - z tych zalet warto skorzystać nawet w domkach przeznaczonych tylko na lato;
 • przestrzeń do przechowywania rzeczy - z doświadczenia wiemy, że wielu właścicieli konstrukcji szkieletowych, którzy na początku nie zdecydowali się na domek narzędziowy czy innego typu dodatkową przestrzeń, prędzej czy później to robią. Rowery, kosiarka, basen, hamak, grill, leżaki, stół ogrodowy - to tylko niektóre rzeczy, dla których musimy znaleźć miejsce. Jeśli ewentualnie zdecydujemy się potem na przerobienie domku na całoroczny, będzie tego jeszcze więcej.

Procedura zmiany sposobu użytkowania drewnianego domu

Jeśli decyzja zapadła i szukamy informacji o tym, jak przerobić domek letniskowy na całoroczny, na początek najlepiej zorientować się w kwestiach prawnych. Zawsze warto wszystko robić zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Po pierwsze należy sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki, na której stoi domek, jest dozwolona zabudowa całoroczna. Nie każda gmina uchwaliła jednak taki plan i wówczas należy udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i poprosić o wydanie warunków zabudowy.

Oprócz tego zawsze gdy zmieniamy sposób użytkowania domu, a następuje to właśnie z chwilą zmiany domku letniskowego na całoroczny, musimy zgłosić ten fakt w wydziale starostwa powiatowego zajmującego się architekturą i budownictwem. Jeśli po 30 dniach od takiego zgłoszenia nie uzyskamy pisemnego sprzeciwu, oznacza to, że mamy zgodę na przerobienie domku.

Do zgłoszenia przebudowy domku do starostwa trzeba będzie dołączyć następujące dokumenty:

 • dotychczasowy i przyszły sposób użytkowania budynku,
 • opis i rysunek ilustrujące lokalizację domku względem innych nieruchomości,
 • opis konstrukcji domu (dane techniczne takie jak rozkład obciążeń i wielkości).

Czasami może być potrzebna jeszcze ekspertyza techniczna. Wszystkie dokumenty powinien sporządzić specjalista z uprawnieniami projektowo-budowlanymi, czyli np. architekt.

Jak przerobić domek letniskowy na całoroczny?

Do pełnego dostosowania domu do funkcji wielosezonowej nie wystarczą wymienione wyżej udogodnienia. Przebudowa musi obejmować także następujące elementy:

 • izolacja termiczna - zwana również ociepleniem, umożliwi użytkowanie domu nawet w najzimniejszych miesiącach roku. Ocieplona musi być podłoga, ściany i dach. Warto pamiętać, że izolacja nie tylko chroni przed zimnem, ale także przed nadmiernym ciepłem latem. Na ocieploną ścianę składa się deska elewacyjna, folia wiatroizolacyjna, wełna mineralna wypełniająca szkielet oraz folia paroizolacyjna. Wraz z oknami PCV i drzwiami stalowymi wełna zapewnia pełną izolację domu całorocznego;
 • instalacja elektryczna - składają się na nią przewody elektryczne rozprowadzone w szkielecie domku, gniazdka, włączniki światła i oprawki do żarówek wypuszczone z sufitu;
 • instalacja hydrauliczna - niezbędne są rury z tworzywa sztucznego rozprowadzone do umywalki, prysznica i sedesu oraz zlewów w łazience i aneksie kuchennym;
 • ogrzewanie - domek całoroczny można ogrzać na kilka różnych sposobów. Klasyczny zestaw to modułowy komin stalowy i podpięta do niego „koza”, czyli piecyk wolnostojący. Do wyboru mamy również kominek, grzejnik elektryczny czy klimatyzator z funkcją ogrzewania. Każda z opcji będzie się oczywiście wiązać z innymi kosztami i innym sposobem obsługi.

FAQ:

Czy domki letniskowe można przerabiać na całoroczne?

Tak, jednak najpierw należy sprawdzić, czy będzie to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli gmina go nie uchwaliła, należy udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i poprosić o wydanie warunków zabudowy.

Jakie wyposażenie musi mieć dom całoroczny?

Dom wielosezonowy musi posiadać izolację termiczną, czyli ocieplenie, instalacje - elektryczną, hydrauliczną i grzewczą, okna dwukomorowe PCV oraz stalowe drzwi antywłamaniowe.

Kiedy warto przebudować dom na wersję całoroczną?

Sprawdzi się to nie tylko dla osób, które chcą zmienić stałe miejsce zamieszkania, lecz dla każdego, kto chce mieć nieograniczony dostęp do swojego domku, niezależnie od pory roku.

Data dodania: 22 czerwca 2021