Ile kosztuje drewniany dom szkieletowy pod klucz? ⇒ Cena budowy!

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Domek szkieletowy cena

Budowa domku drewnianego nie musi być długotrwała i skomplikowana. Wystarczy, że zamiast bali wybierzemy popularną konstrukcję szkieletową, która zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Skandynawii już przed wieloma latami. Metodę tę wykorzystuje się do budowy domów szkieletowych letniskowych oraz całorocznych. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje dom szkieletowy pod klucz, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Dom szkieletowy - cena budowy

Istnieje kilka ważnych czynników, które decydują o tym, ile zapłacimy za dom drewniany szkieletowy. Cena zależy przede wszystkim od:

 • przeznaczenia budynku - inaczej kształtuje się koszt domków letniskowych, a inaczej całorocznych w technologii szkieletowej;
 • czasu trwania budowy domu, który wiąże się z wielkością konstrukcji szkieletowej, a co za tym idzie - liczbą osób, które będą mogły w niej komfortowo mieszkać;
 • powierzchni domów szkieletowych - cena modeli do 35 m2 będzie niższa, ponieważ budowa domu może być przeprowadzona bez skomplikowanej procedury otrzymania pozwolenia;
 • fundamentów - istnieje kilka rodzajów podłoży, które są dostosowywane do specyfiki terenu i konkretnych typów domów szkieletowych;
 • liczby (użytkowych) kondygnacji;
 • wykończenia, instalacji i innych elementów wyposażenia;
 • dodatkowych elementów w postaci tarasu, ganku, balkonu.

  Powyższe parametry są ustalane z inwestorem na etapie projektu, dlatego z góry wiemy, ile zapłacimy za dom szkieletowy. Cena za m2 mogłaby wejść w skład tego zestawienia, jednak nie każdy producent korzysta z takiego przelicznika w przypadku konstrukcji szkieletowej. Często bowiem o wiele lepsze okazuje się indywidualne podejście do potrzeb i wymagań klienta, niż stosowanie sztywnych ram, które nie zawierają tak naprawdę żadnej klarownej informacji. Powierzchnia domku jest bowiem tylko jednym z wielu aspektów kształtujących całościowy koszt inwestycji.

Ile kosztuje fundament pod dom szkieletowy?

To pytanie warto zadać już na samym początku, ponieważ fundament będzie trzeba oczywiście położyć przed rozpoczęciem budowy domu szkieletowego. W przypadku domku letniskowego mamy kilka opcji:

 1. 1. Fundament punktowy z betonowych bloczków - najłatwiejsze i najszybsze do zbudowania podłoże pod przeznaczony na lato dom szkieletowy parterowy. Cena betonowych bloczków wynosi zazwyczaj od 2 do 3 zł za sztukę plus koszt robocizny, chyba że zdecydujemy się kłaść fundament samodzielnie. Sam koszt bloczków to jednak raptem maksymalnie kilkaset złotych. Podłoże pod bloczki musi być stabilne i w miarę równe - najlepiej profilaktycznie utwardzić je tłuczniem i klińcem.
 2. 2. Fundament punktowy z rur szalunkowych oraz ramy drewnianej - jest solidniejszy od poprzedniej propozycji i nieco bardziej skomplikowany do ułożenia. Zaleca się go do niedokładnie rozpoznanego podłoża gruntowego lub do dużych nierówności. Budowa fundamentu z rur szalunkowych ma niewysoki koszt. Należy pamiętać, że po stronie wykonawcy leży nie tylko przygotowanie samych fundamentów betonowych, ale także usztywniającej całość ramy drewnianej.
 3. 3. Zbrojna płyta fundamentowa - jest to najdroższe, ale jednocześnie najwytrzymalsze rozwiązanie do budowy domu. Wylewka musi sięgać 20-30 cm w głąb ziemi. Stosuje się ją do podłoży o niskiej nośności i do większych konstrukcji.

Domy szkieletowe letniskowe są lżejsze od całorocznych i można w ich przypadku stosować każdy rodzaj fundamentu, o ile pozwala na to grunt. Pod domy szkieletowe całoroczne zazwyczaj jednak będzie trzeba położyć najdroższy wariant, czyli zbrojną płytę fundamentową. Możemy być wtedy pewni, że konstrukcja będzie trwała, odporna na wszelkie szkodliwe czynniki (np. pogodowe) i będzie mogła być użytkowana przez kolejne pokolenia.

Dom szkieletowy pod klucz - cena modeli letniskowych

Domki letniskowe, zwane też rekreacyjnymi, w większości przypadków można zbudować bez pozwolenia na budowę (jeśli mają powierzchnię max. 35 m2 i nie posiadają użytkowego poddasza). Oprócz ceny od całorocznych różnią się m.in. tym, że nie wymagają dodatkowego ocieplenia, ponieważ nie muszą być przystosowywane do niskich temperatur.

Ceny domków rekreacyjnych w Drewnolandii zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. W tej kwocie można nabyć Jędrka - niewielki, ale komfortowy budynek na działkę, który pomieści dwie osoby. Ponieważ jest to domek letniskowy, cena nie obejmuje instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy grzewczej. Z kolei wybierając tylko trochę droższy model - Andrzeja, otrzymujemy już większą konstrukcję o powierzchni 15 m2. Na takiej powierzchni swobodnie przenocują dwie osoby, więc z pewnością można spędzić tam więcej czasu.

Inwestując natomiast w większy model i niezbędne instalacje, domek może służyć jako komfortowa wakacyjna meta. Przyjrzyjmy się więc domkom szkieletowym ze średniej półki cenowej. W modelach w cenie od 30 do 50 000 zł może przebywać nawet do 6 osób na powierzchni 35 m2, a budynek nadal wybudujemy tylko na zgłoszenie. Od najtańszych modeli różnią się tym, że mają korzystny podział na pomieszczenia, a nierzadko także antresolę, tak jak w przypadku modelu Wiktor. W takim domku można komfortowo nocować całą rodziną lub z przyjaciółmi. Ponadto do dyspozycji mamy taras. Cena drewnianego domu szkieletowego może wynosić nawet ponad 90 000 zł, tak jak w przypadku modelu Albert. Wliczone są w to m.in. ocieplane drzwi zewnętrzne i okna PCV, czego nie można znaleźć w tańszych domkach.

Dom szkieletowy - cena pod klucz z dodatkowymi opcjami

Cena budowy domu szkieletowego letniskowego może się zwiększyć, jeśli zastosujemy udogodnienia proponowane przez producenta. Jest to często najkorzystniejsza opcja, ponieważ warto inwestować w budynek, żeby spędzać czas w sposób maksymalnie komfortowy. Nierzadko lepiej więc dopłacić, ponieważ jest to na pewno długofalowa inwestycja. Ceny dodatkowych funkcjonalności zależą głównie od wielkości domu i jego specyfiki. Producent domków drewnianych Drewnolandia proponuje m.in.:

 • ocieplenie podłogi - od 2 000 zł,
 • ocieplenie ścian wełną i wykończenie boazerią - od 4 000 zł,
 • ocieplenie dachu wełną i wykończenie boazerią - od 4 000 zł,
 • rynny i rury spustowe - od 1000 zł,
 • okna PCV komorowe dwuszybowe - od 1 000 zł,
 • pokrycie dachu blachodachówką - od 5 000 zł,
 • komin modułowy - od 3 000 zł,
 • piecyk wolnostojący „koza” - od 3 000 zł,
 • instalacja grzewcza - od 3 000 zł,
 • instalacja elektryczna - od 3 000 zł,
 • instalacja hydrauliczna - od 4 000 zł.

Dom szkieletowy - cena domku całorocznego

Budowa domu szkieletowego całorocznego to koszt trudny do jednoznacznego określenia. Najtańsze modele można nabyć poniżej 100 000 zł, ale znajdziemy także wersje dwa lub niemal trzy razy droższe. W przeciwieństwie do wariantu letniskowego domy szkieletowe całoroczne zawierają w swojej cenie kompleksowe ocieplenie, okna PCV dwuszybowe, stalowe drzwi z zamkiem antywłamaniowym oraz instalację elektryczną i hydrauliczną.

Do opcjonalnych kosztów budowy domu szkieletowego można zaliczyć:

 • ocieplenie ścian do grubości 15 cm - od 3 000 zł,
 • ocieplenie dachu do grubości 15 cm - od 2 000 zł,
 • komin modułowy - od 3 000 zł,
 • komin typu „koza” - od 3 000 zł,
 • instalacja grzewcza - od 4 000 zł.

FAQ:

1. Od czego zależy to, ile kosztuje dom szkieletowy?

Koszt zależy m.in. od wielkości domu, fundamentów, liczby kondygnacji, dodatkowych udogodnień i przeznaczenia budynku (letniskowy czy całoroczny).

2. Ile kosztuje dom szkieletowy?

Ceny są bardzo rozbieżne i różnią się w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora. W przypadku domów letniskowych kształtują się na poziomie ok. 20 000 - 80 000 zł, a domów całorocznych ok. 70 000 - 170 000 zł.

3. Co znajduje się w cenie domku szkieletowego?

Zależy to głównie od tego, czy jest to model letniskowy czy całoroczny. Najlepiej zweryfikować to, ile kosztuje dom szkieletowy u konkretnego producenta.

Data dodania: 13 maja 2021