Dom szkieletowy - cena, Zalety konsktrukcji | Drewnolandia

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Domek szkieletowy cena

Budowa domku na własnej ziemi czy działce nie musi być długotrwała i skomplikowana. Wystarczy, że zamiast bali wybierzemy popularną konstrukcję szkieletową, która zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Skandynawii już przed wieloma latami. Budowa domu szkieletowego sprawdza się zarówno w letniskowej, jak i całorocznej wersji. Koszt budowy domu szkieletowego może się bardzo różnić – podamy więc nie tylko kwoty, ale także czynniki, które wpływają na ceny domów. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje dom szkieletowy pod klucz, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Dom szkieletowy – cena budowy

Istnieje kilka ważnych aspektów, które decydują o tym, ile zapłacimy za dom szkieletowy. Cena zależy przede wszystkim od:

 • przeznaczenia budynku – inaczej kształtuje się koszt domków letniskowych, a inaczej koszt budowy domu drewnianego całorocznego, nawet w tej samej technologii szkieletowej;
 • czasu, który zajmuje budowa domu – wynika on z wielkości konstrukcji szkieletowej, a co za tym idzie – wiąże się z liczbą osób, które będą mogły w niej komfortowo mieszkać;
 • powierzchni domów szkieletowych – koszt budowy domu szkieletowego do 70 m2 będzie niższy, ponieważ budowa domu może być przeprowadzona bez skomplikowanej procedury otrzymania pozwolenia;
 • fundamentów – istnieje kilka rodzajów podłoży, które są dostosowywane do specyfiki terenu i konkretnych typów domów szkieletowych;
 • liczby (użytkowych) kondygnacji, jaką przewidują projekty domów szkieletowych;
 • wykończenia, instalacji i innych elementów wyposażenia;
 • dodatkowych elementów w postaci tarasu, ganku, balkonu.

Powyższe parametry są ustalane z inwestorem przy podjęciu się zaprojektowania domu, dlatego z góry wiemy, ile zapłacimy za dom szkieletowy.

Przeciętny koszt budowy domu szkieletowego za metr kwadratowy

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego za m2? W przypadku domków całorocznych, których powierzchnia użytkowa wynosi równo 70m2, budowa domu to koszt w okolicy 250 000 złotych. Zatem cena całorocznego domu szkieletowego to około 3 500 złotych za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi nam po głowie letniskowy dom szkieletowy, cena za budowę domu szkieletowego o powierzchni 70m2 to od 160 000 do 200 000 złotych – wiele zależy bowiem od projektu. Uśredniając, letniskowe drewniane domy szkieletowe o maksymalnej powierzchni bez pozwolenia na budowę kosztują od 2 300 do 2 900 złotych za metr kwadratowy.

Jak dokładnie wyliczyć koszt, budując dom szkieletowy?

W internecie można znaleźć narzędzia do oszacowania ceny za dom wybudowany w technologii szkieletowej. Kalkulator budowy domu szkieletowego może jednak zawodzić – to ze względu m.in. na zmiany cen surowców, które niezbędne są przy budowie domu szkieletowego. Mogą być też niekompletne – a prace wykończeniowe okażą się dodatkowym wydatkiem. Jak więc oszacować cenę za domy drewniane? Najlepiej odbyć rozmowę z firmą, która wykonuje projekt domu, wykonanie oraz montaż.

Kiedy klient wybierze gotową konstrukcję budynku, konsultant z łatwością poda pełną cenę, ze wszystkimi możliwymi kosztami. Można więc również dopasować dom pod własny budżet – wystarczy podać kwotę, a obsługa klienta podpowie, jaki dom drewniany sprawdzi się najlepiej. Jeśli nie wiadomo, jakie projekty domów szkieletowych będą najlepszym wyborem, wystarczy skontaktować się i poprosić o pomoc. Następnie należy odpowiedzieć na pytania konsultanta – m.in. o preferowany rodzaj instalacji grzewczej czy projekt z poddaszem użytkowym lub bez.

Ile kosztuje fundament pod dom szkieletowy?

To pytanie warto sobie zadać już na samym początku, ponieważ postawienie fundamentów na placu budowy wykonujemy oczywiście na samym początku budowy domu szkieletowego. Od rodzaju fundamentów również zależy cena za szkieletowy dom parterowy. W przypadku domku letniskowego mamy kilka opcji:

 1. Fundament punktowy z betonowych bloczków – najłatwiejsze i najszybsze do zbudowania podłoże pod przeznaczony na lato dom szkieletowy parterowy. Cena betonowych bloczków wynosi zazwyczaj od nieco ponad 4 zł za sztukę plus koszt robocizny, chyba że zdecydujemy się kłaść fundament samodzielnie. Podłoże pod bloczki musi być stabilne i w miarę równe – najlepiej profilaktycznie utwardzić je tłuczniem i klińcem.
 2. Fundament punktowy z rur szalunkowych oraz ramy drewnianej – jest solidniejszy od poprzedniej propozycji i nieco bardziej skomplikowany do ułożenia. Zaleca się go do niedokładnie rozpoznanego podłoża gruntowego lub do dużych nierówności. Budowa fundamentu z rur szalunkowych ma niewysoki koszt. Należy pamiętać, że po stronie wykonawcy leży nie tylko przygotowanie samych fundamentów betonowych, ale także usztywniającej całość ramy drewnianej.
 3. Zbrojna płyta fundamentowa – jest to najdroższe, ale jednocześnie najwytrzymalsze rozwiązanie do budowy domu. Wylewka musi sięgać 20-30 cm w głąb ziemi. Stosuje się ją do podłoży o niskiej nośności i do większych konstrukcji.

Domy szkieletowe letniskowe są lżejsze od całorocznych i można w ich przypadku stosować każdy rodzaj fundamentu, o ile pozwala na to grunt. Pod domy szkieletowe całoroczne zazwyczaj jednak będzie trzeba położyć najdroższy wariant, czyli zbrojną płytę fundamentową – tu montaż konstrukcji domu będzie trochę bardziej wymagający. Możemy być jednak pewni, że dom będzie trwały, odporny na wszelkie szkodliwe czynniki (np. pogodowe) i będzie mógł być użytkowany przez kolejne pokolenia.

Budowa domu szkieletowego pod klucz – cena modeli letniskowych

Domki letniskowe, zwane też rekreacyjnymi, w większości przypadków można zbudować bez pozwolenia na budowę – jeśli mają powierzchnię max. 70 m2 i nie są zaprojektowane z poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne. Oprócz ceny, od całorocznych różnią się m.in. tym, że nie wymagają dodatkowego ocieplenia, ponieważ nie muszą być przystosowywane do niskich temperatur.

Ceny domków rekreacyjnych w Drewnolandii zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych – są to altany o 6-12 metrach kwadratowych. Technologia szkieletowa bowiem świetnie sprawdza się na rodzinnych działkach, gdzie buduje domy szkieletowe każdy, kto myśli o bezpiecznych i najtrwalszych rozwiązaniach.

Dom drewniany na działkę za kilkanaście tysięcy złotych

Jeśli koszty budowy wynoszą paręnaście tysięcy złotych, w tej kwocie można nabyć Jędrka. To niewielki, ale komfortowy budynek na działkę. Ponieważ jest to domek letniskowy, cena nie obejmuje instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy grzewczej. Z kolei wybierając tylko trochę droższy model – Andrzeja (koszt budowy to ok. 20 tysięcy złotych), otrzymujemy już większą konstrukcję, o powierzchni 15 m2. Na takiej powierzchni swobodnie przenocują dwie osoby, więc z pewnością można spędzić tam więcej czasu.

Drewniany dom szkieletowy – cena od 30 tysięcy złotych

Inwestując natomiast w większy model i niezbędne instalacje, domek może służyć jako komfortowa wakacyjna meta. Przyjrzyjmy się więc domkom szkieletowym ze średniej półki cenowej. W modelach w cenie od 30 000 do 50 000 złotych może przebywać nawet do 6 osób na powierzchni 35 m2, a budynek nadal wybudujemy tylko na zgłoszenie. Od najtańszych modeli różnią się tym, że mają korzystny podział na pomieszczenia, a nierzadko także antresolę – tak jak w przypadku modelu Wiktor.

Baza wypadowa na wakacje to nie musi być koniecznie dom murowany. Jeśli budżet jest ograniczony, szkieletowy dom drewniany o np. 35m2 sprawdzi się perfekcyjnie, przy dużo niższej cenie niż w przypadku domów murowanych. W takim drewnianym domku można komfortowo nocować całą rodziną lub z przyjaciółmi. Ponadto do dyspozycji często mamy także taras. Cena drewnianego domu szkieletowego może wynosić nawet 200 000 zł – tak jak w przypadku modelu Kordian. Wliczone są w to wtedy m.in. ocieplane drzwi zewnętrzne z zamkiem antywłamaniowym i okna PCV, czego nie można znaleźć w tańszych domkach.

Dom szkieletowy – cena z dodatkowymi opcjami

Cena budowy domu szkieletowego letniskowego może się zwiększyć, jeśli zastosujemy udogodnienia proponowane przez producenta. Jest to często najkorzystniejsza opcja, ponieważ warto inwestować w budynek, żeby spędzać czas w sposób maksymalnie komfortowy. Nierzadko lepiej więc dopłacić, ponieważ jest to na pewno długofalowa inwestycja. Ceny dodatkowych funkcjonalności zależą głównie od wielkości domu i jego specyfiki. Producent domków drewnianych Drewnolandia proponuje m.in.:

 • ocieplenie podłogi – od 2 000 zł,
 • ocieplenie ścian wełną i wykończenie boazerią – od 4 000 zł,
 • ocieplenie dachu wełną i wykończenie boazerią – od 4 000 zł,
 • rynny i rury spustowe – od 1000 zł,
 • okna PCV komorowe dwuszybowe – od 1 000 zł,
 • pokrycie dachu blachodachówką – od 5 000 zł,
 • komin modułowy – od 3 000 zł,
 • piecyk wolnostojący „koza” – od 3 000 zł,
 • instalacja grzewcza – od 3 000 zł,
 • instalacja elektryczna – od 3 000 zł,
 • instalacja hydrauliczna – od 4 000 zł.

Dom szkieletowy – cena domku całorocznego od najniższej do najwyższej

Budowa domu szkieletowego całorocznego to koszt trudny do jednoznacznego określenia. Najtańsze modele można nabyć poniżej 100 000 zł, ale znajdziemy także wersje dwa lub niemal trzy razy droższe. W przeciwieństwie do wariantu letniskowego domy szkieletowe całoroczne zawierają w swojej cenie kompleksowe ocieplenie, okna PCV dwuszybowe, stalowe drzwi z zamkiem antywłamaniowym oraz instalację elektryczną i hydrauliczną.

Do opcjonalnych kosztów budowy domu szkieletowego można zaliczyć:

 • ocieplenie ścian do grubości 15 cm – od 3 000 zł,
 • ocieplenie dachu do grubości 15 cm – od 2 000 zł,
 • komin modułowy – od 3 000 zł,
 • komin typu „koza” – od 3 000 zł,
 • instalacja grzewcza – od 4 000 zł.

FAQ:

1. Od czego zależy to, ile kosztuje dom szkieletowy?

Koszt zależy m.in. od wielkości domu, fundamentów, liczby kondygnacji, dodatkowych udogodnień i przeznaczenia budynku (letniskowy czy całoroczny).

2. Ile kosztuje dom szkieletowy?

Ceny są bardzo rozbieżne i różnią się w zależności od powierzchni, indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora. W przypadku domów letniskowych kształtują się na poziomie ok. 11 000-200 000 zł, a domów całorocznych ok. 90 000-300 000 zł.

3. Jaka jest cena za metr kwadratowy domu szkieletowego?

Zależy to od modelu, jednak przy największych projektach cena za m2 domu letniskowego to około 3 500 za metr kwadratowy.

Data dodania: 13 maja 2021