Chcesz kupić szkieletowy dom kanadyjski? Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Chcesz kupić szkieletowy dom kanadyjski? Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Całoroczne domy kanadyjskie to rozwiązanie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzące z Kanady, jednak w Polsce technologia ta cieszy się obecnie także sporym zainteresowaniem. Jeśli chcesz kupić dom kanadyjski, poznaj jego kluczowe wady i zalety oraz realne koszty budowy i eksploatacji. W ten sposób wybierzesz najlepsze rozwiązanie, optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb!

Bum na gotowe domy drewniane miał miejsce w latach 90. Raczkująca technologia budownictwa szkieletowego podbijała rynek dzięki niskim kosztom i ekspresowemu wznoszeniu nawet piętrowych budynków. Niestety, niewypracowane technologie, używanie źle przygotowanych materiałów i brak fundamentalnej wiedzy sprawiły, że domy z drewna i system kanadyjski popadły w niełaskę.

Minęły lata, technologie rozwinęły się, a firmy wyspecjalizowały się w swoich działaniach. Domy drewniane budowane są obecnie coraz chętniej, a ich eksploatacja przynosi same korzyści.

Czym charakteryzuje się domek kanadyjski?

Domy drewniane, nazywane kanadyjskimi, są energooszczędne, ekologiczne i, tak ja pisaliśmy powyżej, tańsze i szybsze w realizacji, w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.

Szkieletowa konstrukcja domów z drewna opiera się na płycie lub ścianie fundamentowej. Przy zastosowaniu płyty dobrze izolowana podłoga ma bezpośrednią styczność z gruntem. Jeśli natomiast dom budowany jest na ścianie fundamentowej, między podłogą a gruntem jest niewielka przestrzeń.

Do fundamentu mocowany jest szkielet, który jest tak skonstruowany, aby całość można było łatwo obić płytami OSB lub deskami na oczepach ścian. Ułatwia to również dokładne uszczelnienie, które zapewnia uzyskanie wnętrz zatrzymujących ciepło, z jednoczesną ich izolacją przed nadmiernym nagrzewaniem się w upalne lata.

Tak wypracowana konstrukcja jest dopiero przygotowana do kolejnych kroków, którymi jest obicie ścian karton-gipsami, nałożenie tynków i uzbrojenie budynku w instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz w okna i drzwi.

Wady i zalety domów w stylu kanadyjskim

Domy budowane w systemie kanadyjskim muszą mieć sporo zalet - wszak Kanadyjczycy chętnie wybierają takie właśnie domy do zamieszkania. A że nie ma rozwiązań idealnych, domy kanadyjskie mają i swoje mankamenty. Na podkreślenie z pewnością zasługuje jednak fakt, że zalety proponowanego rozwiązania zdecydowanie przewyższają jego wady.

Domy kanadyjskie - zalety

Domki drewniane mają dokładnie przemyślaną izolację termiczną z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jak dowodzą badania porównawcze domków drewnianych i tradycyjnego budownictwa, aby dom murowany zapewniał podobne warunki termiczne, jego ściany musiałyby mieć przynajmniej 50 cm grubości.

Dzięki dobrej izolacji oraz zastosowanym materiałom, dom kanadyjski szybciej się ogrzewa, ściany nie pochłaniają ciepła, a dzięki temu można zaoszczędzić niemal 50% na kosztach ogrzewania i zużycia energii.

Dom w stylu kanadyjskim jest zdrowszy i ekologiczny. Użyte materiały, czyli drewno, zdecydowanie lepiej wpływają na samopoczucie mieszkańców, szczególnie jeśli budujący zdecydują się na najwyższej jakości materiały ekologiczne. Drewno stwarza niepowtarzalny mikroklimat, trudny do uzyskania przy zastosowaniu innych materiałów i technologii.

Domy drewniane budowane w systemie kanadyjskim nie wymagają wysokich nakładów w przypadku remontu i urządzania. Są zdecydowanie bardziej przystosowane do modyfikacji. Można w nich używać dowolnych rozwiązań technicznych, a warunkiem udanego ich montażu jest jedynie dobrze przygotowany szkic techniczny i projekt.

System kanadyjski nie wymaga również szczególnych warunków podczas wznoszenia budynków. Dodatnie temperatury potrzebne są jedynie do budowy fundamentów. Samo stawianie konstrukcji może odbywać się w dowolnych warunkach atmosferycznych. Domki kanadyjskie można budować nawet zimą.

Całoroczne domy kanadyjskie można łatwo przebudowywać, rozbudowywać i modernizować. Ich lekka konstrukcja sprawia także, że wymagane fundamenty są mniejsze, a zatem i tańsze w wykonaniu. Są bardziej uniwersalne i funkcjonalne niż domki letniskowe.

W końcu domy budowane w systemie kanadyjskim powstają dużo szybciej i sprawniej niż domy wznoszone w tradycyjnej technologii.

Wady domów w stylu kanadyjskim

Domki kanadyjskie mogą posiadać niższą wytrzymałość, ale tylko w sytuacji, gdy zostaną zbudowane przez firmę dopuszczającą się błędów technicznych i projektowych. Niezwykle ważna jest tu dokładność i prawidłowość wykonywanych prac. Korozja biologiczna drewna, utrata stopnia izolacji, czy błędy w wykonaniu fundamentów mogą znacznie pogorszyć właściwości domu.

Domek kanadyjski wyróżnia także mała bezwładność cieplna, w związku z czym stosunkowo szybko się wychładza. Jednak warto tu dodać, że dzięki tej bezwładności domy budowane w systemie kanadyjskim także szybko się nagrzewają, co stanowi wspomnianą już wcześniej ich zaletę.

Niektórzy za wadę domów drewnianych uważają również konieczność impregnacji co ok. 5 lat. Jeśli jednak przy obiciu zewnętrznym zastosowane zostanie znacznie wytrzymalsze drewno egzotyczne, tę wadę można również zniwelować.

Domek kanadyjski – jaka jest cena?

Dom w stylu kanadyjskim może być bardzo tanim rozwiązaniem, jeśli skupimy się na jakości wykonania i jedynie podstawowych wygodach. Jaki jest tutaj orientacyjny koszt budowy?

Dom o powierzchni 100-400 m2 kosztuje od 1900 zł/m2 do 3000 zł/m2, jednak przy domach większych, cena zazwyczaj jest niższa o blisko 100 zł za m2, co wynika z większej ilości elementów, które obniżają realny koszt wybudowania 1 m2 budynku.

Na cenę 1 m2 domu w stylu kanadyjskim wpływa również kubatura budynku, forma (parterowa lub z poddaszem), rodzaj dachu (dwuspadowy jest tańszy niż czterospadowy), a nawet ilość ścianek wewnętrznych.

Przy budowie „kanadyjczyka” lepiej wybrać domek wykonany przez profesjonalną firmę i z materiałów najwyższej jakości. Tak jest w naszym przypadku - Drewnolandia gwarantuje zamieszkanie w domu marzeń, który okaże się rozwiązaniem ekonomicznym, ekologicznym i tanim w eksploatacj

Data dodania: 6 sierpnia 2018