Kominek w domku letniskowym - jak zbudować? Jaki wybrać? | Drewnolandia

Kominek w domku letniskowym — jaki wybrać? Zasady bezpieczeństwa

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

kominek w domku letniskowym drewnianym

Domek letniskowy to świetne miejsce do spędzenia weekendu czy długiego urlopu. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja nie musi być używana jedynie latem. Instalacja ogrzewania sprawi, że będzie odpowiednia do użytku przez cały rok. Jaki kominek w domku letniskowym sprawdzi się najlepiej? O czym pamiętać podczas jego montażu?

Dlaczego warto postawić na kominek do domku letniskowego?

Sposobów na ogrzewanie drewnianej konstrukcji jest wiele, jednak od lat najpopularniejszą opcją pozostaje kominek. W domku letniskowym tego rodzaju rozwiązanie wprowadza pożądaną, przytulną atmosferę, zachęcającą do spędzania w nim chłodniejszych wieczorów z bliskimi. Warto podkreślić, że obecnie na rynku jest oferowanych wiele różnego rodzaju piecyków typu „koza”, które bez trudu można dopasować do odmiennych stylów — od nowoczesnego, przez klasykę, po aranżacje glamour.

Duże znaczenie mają również koszty eksploatacji kominka, które są zazwyczaj niższe niż w przypadku montażu instalacji alternatywnych takich jak grzejniki elektryczne. Pomimo tego, że opisywany typ piecyka wymaga inwestycji większej sumy pieniędzy, podczas użytkowania domku letniskowego można liczyć na ich zwrot. Warto także podkreślić, że kominek w domku letniskowym drewnianym jest też niezwykle wydajny. Odpowiedni jego montaż oraz przestrzeganie zasad związanych z jego użytkowaniem zapewni również wszystkim przebywającym w obiekcie bezpieczeństwo.

Jeśli zdecydujemy się na dodatkowy system rozprowadzający ciepło, możemy liczyć na ogrzanie wszystkich pomieszczeń w danym domku letniskowym. Na tego rodzaju rozwiązanie powinny zwrócić uwagę również osoby, które szukają ekologicznych opcji, ponieważ zazwyczaj ciepło uzyskuje się z wykorzystaniem pelletu lub drewna.

Kominek w drewnianym domku letniskowym — o tym trzeba pamiętać

Aby z piecyka można było bez trudu odprowadzać spaliny, konieczne jest wykonanie montażu komina. Najlepiej zda egzamin wariant izolowany, tworzący samodzielny system kominowy. Dzięki niemu nie musimy martwić się koniecznością posiadania ceglanego przewodu albo fundamentu. Można go bezpiecznie umieścić przy ścianie lub innym elemencie domku letniskowego, ponieważ składa się z dwuściennych rur, które są wypełnione wełną mineralną o odpowiedniej grubości.

Skuteczność komina izolowanego potwierdza fakt, że tego rodzaju rozwiązanie jest wykorzystywane również w przemyśle, a także w budownictwie mieszkaniowym. Jego ważna zaleta to też odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Czy gwarantuje bezpieczeństwo? Tak — jego ścianki mają odpowiednią temperaturę, a przy tym komin jest niepalny. Nie wpływa na niego działanie kondensatu skroplin. Warto podkreślić, że za pomocą tego rozwiązania odprowadzimy spaliny powstające nie tylko w wyniku spalania drewna, lecz także węgla, miału oraz innych energetycznych paliw stałych.

Trzeba zaznaczyć, że możliwość montażu komina izolowanego istnieje tylko pod warunkiem, że dach został pokryty gontem bitumicznym. Ta opcja zwykle nie jest stosowana, jeśli wykorzystana zostanie do tego blachodachówka. Należy również podkreślić, że tego typu rozwiązania są stosowanie nie tylko w domkach letniskowych. Z powodzeniem można je wykorzystać także w domu jednorodzinnym, gdzie piecyk sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w pokoju dziennym.

Zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem kominka w domku letniskowym

Pozostaje odpowiedź na pytanie — jaki kominek w domku letniskowym sprawdzi się zgodnie z oczekiwaniami, a przy tym zapewni wszystkim wypoczywającym w danym miejscu bezpieczeństwo? Przede wszystkim warto postawić na model od sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie on wolny od wad fabrycznych. Z kolei montażu kominka powinni podjąć się specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę, a także doświadczenie umożliwiającą prawidłową instalację piecyka. Trzeba także pamiętać, by piecyk posiadał ekoprojekt, który stanowi gwarancję zgodności z bieżącymi przepisami ekologicznymi. Starsze typy piecyków, niespełniające odpowiednich standardów ekologicznych, w niektórych regionach kraju już teraz zostały wycofane z użytku, przez co korzystanie z nich może wiązać się z otrzymaniem mandatu.

Kominek w drewnianym domku letniskowym nie powinien również przylegać bezpośrednio do ściany. Jeśli obawiamy się, że odsunięcie piecyka od elementów z drewna nie wystarczy, fragmenty konstrukcji w pobliżu można wyłożyć dedykowaną membraną, odbijającą wytworzone ciepło w kierunku pomieszczenia, co dodatkowo zwiększy efektywność ogrzewania. Szczególnie nowoczesne kominki świetnie komponują się z tego rodzaju rozwiązaniami. Dobrze też zadbać o to, aby podłoga w pobliżu kominka była wyłożona niepalnym materiałem, co sprawi, że korzystanie z piecyka będzie całkowicie bezpieczne. Może to być podkład z blachy lub hartowanego szkła oferowanego przez niektórych producentów piecyków.

Jeśli postawimy na opisywany rodzaj kominka, musimy również pamiętać o tym, aby regularnie przeprowadzać jego czyszczenie, co także wpływa na bezpieczeństwo korzystania z ogrzewania w domku letniskowym. Jak często to robić? Warto trzymać się wskazówek udzielonych przez producenta.

Jak zwiększyć efektywność działania kominka w domku letniskowym?

Wiedząc, jak zbudować kominek w domku letniskowym oraz znając najważniejsze zasady dotyczące korzystania z niego, warto również zastanowić się, co zrobić, aby piecyk typu „koza” skutecznie ogrzewał daną konstrukcję. Przede wszystkim, aby zadbać o komfort cieplny wszystkich osób przebywających w danym obiekcie, warto postawić na jego ocieplenie. Pozwoli to uniknąć strat mogących wynosić aż 30-35% produkowanego ciepła. Do tego najlepiej wykorzystać wełnę mineralną. Jej zastosowanie umożliwia również ochronę domku letniskowego przed zbyt wysokimi temperaturami, na które może być narażony latem.

Oprócz tego konieczne jest zadbanie o wybór właściwych okien oraz drzwi, przez które do pomieszczeń nie będzie dostawać się zimno czy wilgoć. Stawiając na domek letniskowy, warto zapytać producenta o możliwość jego ogrzewania, a także rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej. Osoby, które nie chcą w swojej konstrukcji piecyka, mogą postawić również na inny sposób ogrzewania, np. z wykorzystaniem instalacji gazowej albo energii elektrycznej.

FAQ:

Czy w drewnianym domku letniskowym możliwa jest instalacja kominka?

Montaż kominka jest możliwy w domku letniskowym z drewna, jednak trzeba pamiętać o określonych zasadach bezpieczeństwa.

Jakie zalety ma zastosowanie piecyka typu „koza” w domku letniskowym?

Piecyk typu „koza” umożliwia wydajne ogrzewanie domku letniskowego, a przy tym sprawia, że wnętrze, w którym się znajduje, jest bardziej przytulne.

Czym wyróżnia się komin izolowany?

Komin izolowany składa się z dwuściennych rur, które są dodatkowo wyłożone wełną mineralną. Dzięki temu może być montowany w pobliżu ścian bez zwiększania prawdopodobieństwa, że dojdzie do pożaru.

Data dodania: 4 kwietnia 2022