Jak urządzić domek dla dzieci? - Drewnolandia

Jak urządzić domek dla dzieci?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jak urządzić domek dla dzieci?

Stworzenie wyjątkowego i bezpiecznego miejsca dla dzieci staje się priorytetem każdego rodzica. Urządzenie dla nich domku, to nie tylko kwestia praktyczności, ale także troski o rozwój, kreatywność i radość maluchów. Jeśli Twoje pociechy kochają zabawę na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, zobacz, jak urządzić domek dla dzieci!

Urządzanie domku dla dzieci – o tym warto pamiętać

Chcesz stworzyć idealne miejsce dla swoich dzieci, gdzie będą mogły się bawić i rozwijać? Oto główne tematy, które warto uwzględnić podczas aranżacji domków dla dzieci:

 • atmosfera – stawiaj na kolorowe, jasne i komfortowe wnętrza,
 • strefy – podziel przestrzeń na różne strefy dla zabawy i nauki,
 • współpraca – zaangażuj dzieci w proces urządzania domku,
 • przestrzeń – zagospodaruj przestrzeń wokół domku dla aktywności na świeżym powietrzu,
 • przyroda – wykorzystaj elementy inspirowane naturą i ucz dzieci ekologii,
 • przyjaźń – zaplanuj miejsce na wspólne zabawy dzieci z przyjaciółmi,
 • przyszłość – pomyśl o dostosowaniu domku do późniejszego wieku dziecka,
 • kreatywność – wykorzystuj nieszablonowe pomysły do urządzania wnętrza domku.

Jak urządzić domek dla dzieci z zewnątrz?

Otoczenie domku można zaaranżować jako małe podwórko z miejscem na piaskownicę i huśtawkę. Jeśli ogród jest wystarczająco duży, warto również pomyśleć o stworzeniu ogródka z warzywami i kwiatami – to świetna okazja do nauki. Przestrzeń dziecka musi być przyjazna i pobudzająca wyobraźnię, dlatego urządzając domek dla dzieci, warto wykorzystać żywe kolory i akcesoria takie jak doniczki np. w wielobarwnych wzorach.

Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci – dodatkowe atrakcje

Jeśli wyposażyliśmy już nasz ogród w domek dla dzieci drewniany, możemy pomyśleć również o innych zabawkach ogrodowych, które urozmaicą prostą konstrukcję.

 • Zjeżdżalnia – każdy pamięta, ile przyjemności dostarczało mu w dzieciństwie korzystanie z tej atrakcji. Oczywiście nie będzie ona bardzo długa, jednak małe dzieci mogą dzięki niej poczuć tzw. wiatr we włosach. Zjeżdżalnia w połączeniu z drewnianym domkiem dla dzieci będzie szczególnie cenną zabawą, która sprawi, że nasze maluchy trudno będzie oderwać od zabawy na świeżym powietrzu.
 • Huśtawka – zabawka wymagająca często uwagi kogoś dorosłego, jednak w zamian za to, oferująca dzieciom mnóstwo frajdy. Może nauczyć również współpracy i dawania radości młodszej siostrze lub braciszkowi, w sytuacji, w której starsze dziecko będzie poproszone o pobujanie młodszego rodzeństwa.
 • Piaskownica – dużo tańsza propozycja od wcześniejszej opcji, a wciąż pozwalająca na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Wręcz klasyczny jest obraz malucha w piaskownicy, bawiącego się grabiami, łopatką i budującego babki z piasku. Ta opcja spędzania wolnego czasu będzie sporą dawką kreatywności.
 • Ścianka wspinaczkowa – współcześnie oferta domków dla dzieci jest bardzo szeroka, dzięki czemu w ogrodzie możemy mieć nawet atrakcje dla nieco starszych dzieci. Najczęściej domki ogrodowe ze ścianką wspinaczkową są zbudowane z drewna, natomiast uchwyty ścianki wykonane są z tworzywa sztucznego. Tego typu zabawa poprawia zwinność i pozwala dzieciom na bezpieczne testowanie umiejętności.

Jak urządzić domek drewniany dla dzieci – meble

Drewniany domek dla dzieci można kupić w różnych rozmiarach i właśnie ten czynnik będzie miał największy wpływ na to, ile dziecięcych mebli będziemy mogli umieścić w środku. Aranżacja domku drewnianego dla dzieci nie może obejść się bez stolika z krzesełkiem – to właśnie na nim dziecko będzie mogło tworzyć swoje artystyczne dzieła, ułożyć klocki, czy postawić ulubioną zabawkę.

Wyposażenie domku dla dzieci może obejmować również półki i schowki, gdzie maluchy będą mogły schować swoje drobiazgi do zabawy na świeżym powietrzu lub skarby znalezione na ogrodzie. Jeśli w domku pozostaje wciąż nieco wolnego miejsca, warto pomyśleć o stworzeniu miejsca na strefę odpoczynku. Dzieci będą mogły schronić się i odpocząć od słońca i innych nieprzyjemnych warunków atmosferycznych, lub uciąć sobie drzemkę wchłaniając świeże powietrze. Mniejsze łóżko bądź po prostu kocyk i poduszki rozłożone na ziemi, sprawią, że domki dla dzieci staną się przytulniejsze.

Jak urządzić domek dla dzieci w środku – niezbędne elementy

Aby wnętrza domków dla dzieci były kompletne, niezbędnych jest kilka elementów. Przedstawiamy poniżej najważniejsze przedmioty i wnętrzarskie dodatki, bez których komfortowy i przytulny domek dla dzieci nie może się obyć.

 • Siedzisko, kanapa lub materac – jak wspomnieliśmy wcześniej, siedzisko czy też materac do spania można położyć na podłodze lub umieścić na antresoli. Wystarczy położyć produkty owinięty ciekawym kocem.
 • Poduszki – bez poduszek nie ma przytulnego domku! Są pięknym dodatkiem, dekoracją, przytulanką i siedziskiem.
 • Zestaw plastyczny do kreatywnych zabaw – odpowiednio przygotowany stolik z przyborami zachęci maluchy do kreatywnego działania.
 • Tablica do pisania – może powieszona na ścianie, handmade, lub klasyczna, wzbogacona o zestaw kolorowych kred.
 • Książeczki – aby maksymalnie umilić odpoczynek, możemy przeznaczyć część ściany na zagospodarowanie na półki, lub samodzielnie stworzyć skrzynię do przechowywania obrazkowych książek.
 • Maskotki i Przytulanki – jeśli domek ma być przytulny, to powinny w nim zamieszkać ulubione przytulanki i zabawki dzieci.

Szczegóły wprowadzające odpowiedni klimat w domku dla dzieci – oświetlenie, zasłonki i dekoracje ścian

Wybierając domek ogrodowy, warto zwrócić uwagę, czy będzie możliwość przymocowania w nim dekoracji ściennych i okiennych. Dodatki sprawią, że dzieci będą miały swoje małe królestwa zrobione na podobieństwo rodzinnych domów. Na początek można postawić, chociażby na kolorowe firanki w oknach! W drewnianych domkach można powiesić je np. na gałęzi przymocowanej nad oknem, a w plastikowych użyj do tego gorącego kleju. Jeśli dysponujemy sporą ilością wolnej przestrzenią na ścianach, możemy umieścić na nich obrazy dziecięce z motywami leśnych lub domowych zwierząt, albo zrobić galerię rodzinnych zdjęć.

Kreatywna przestrzeń dla dziecka nie obejdzie się bez dodatkowego oświetlenia. Może zdarzyć się tak, że nasze dziecko i po zmroku dalej będzie spędzać czas w swoim domku. Mała lampka umieszczona na środku sufitu (najlepiej solarna), albo dodatkowa lampa biurowa na stoliku powinna w zupełności wystarczyć. Jeśli chcemy wprowadzić nieco ciepła i nastrojowej atmosfery, warto powiesić również na ścianie lampki diodowe bądź girlandy świetlne.

FAQ:

 1. Po co dekorować drewniane domki dla dziecka?

Dekorowanie ogrodowego domku do zabawy może być świetnym sposobem na spersonalizowanie przestrzeni do zabawy Twojego dziecka oraz znakomita możliwość na spędzenie większej ilości czasu ze swoją pociechą.

 1. Jak udekorować domek dla dzieci?

Jeśli planujesz udekorować domek dla dzieci w stylu klasycznym postaw na ciemniejsze kolory, a jeśli Twoje dziecko marzy o domku plażowym, to jaśniejsze kolory idealne wpasują się do całej koncepcji.

 1. Czy warto kupić domek drewniany dla dziecka?

Odpowiednio udekorowany i spersonalizowany domek dla dzieci może okazać się ulubionym miejscem zabaw na całe lata. Warto zatem kupić domek wykonany z drewna, dzięki któremu dostarczymy niezapomnianych chwil i sposobności do odkrywania zainteresowań naszych dzieci.

Data dodania: 15 lutego 2024