Budynek rekreacji indywidualnej 2024 - Definicja, Przepisy

Co to jest budynek rekreacji indywidualnej? Definicja i przepisy

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Budynek rekreacji indywidualnej

W 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące budowy domu bez pozwolenia na budowę. Nowelizacja ustawy dotyczy między innymi powierzchni zabudowy takich budynków. Od czasu gdy zapisy te weszły w życie, możemy budować domy oraz budynki rekreacji indywidualnej z powierzchnią zabudowy do 70 m² na zgłoszenie budowy. To spore ułatwienie, które zachęciło wiele osób do takiej inwestycji. Jednak czym dokładnie są budynki rekreacji indywidualnej i jak te przepisy sprawdzają się w praktyce?

Budynek rekreacji indywidualnej – definicja

Budynek rekreacji indywidualnej to bardziej skomplikowana nazwa dla dobrze znanego domku letniskowego. Jest to niewielki budynek lub drewniana chatka przeznaczona na letni wypoczynek bądź krótkoterminowy pobyt rekreacyjny. Zazwyczaj znajduje się on w malowniczych, wiejskich, górskich lub nadmorskich miejscowościach, z dala od miejskiego zgiełku. Domki letniskowe mogą być wykorzystywane jako miejsce wypoczynku dla rodzin lub grupy przyjaciół, a także jako alternatywa dla hoteli podczas letnich urlopów. Często mają one ogród, taras lub inne udogodnienia zewnętrzne, które umożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Natomiast w obwieszczenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budynki rekreacji indywidualnej definiowane są jako – po prostu – budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku.

Budynek rekreacji indywidualnej 2024

W 2022 roku doszło do zmiany przepisów w prawie budowlanym. Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadziła znaczące udogodnienia dotyczące między innymi powierzchni zabudowy domków letniskowych.

Do tego momentu możliwa była bowiem budowa tylko domków o maksymalnej powierzchni zabudowy do 35 m² bez użytkowego poddasza. Jednak wraz z nowelizacją zwiększono zakres powierzchni i od 3 stycznia 2022 roku, gdy przepisy weszły w życie, można budować budynki rekreacji indywidualnej do 70 m² po podłożu. Jednocześnie zachowano zapis dotyczący braku poddasza użytkowego. Nie oznacza to jednak, że nie można w ofóle korzystać z poddasza – przepisy umożliwiają bowiem budowę antresoli lub strychu.

Prawo budowlane – budynek rekreacji indywidualnej

Jak w przypadku budynków rekreacji indywidualnej wyglądają zapisy prawa budowlanego, aby obiekt mógł zostać zbudowany na zgłoszenie? Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?

  • Domek letniskowy musi być budynkiem parterowym, bez wspomnianego wyżej poddasza użytkowego. Jednocześnie musi oczywiście spełniać wymóg maksymalnej powierzchni zabudowy do 70 m².
  • W przypadku budynku rekreacji indywidualnej mówimy także o konieczności spełniania wymogów zgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego planu nie ma, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
  • Domek letniskowy nie musi spełniać między innymi parametrów energetycznych dotyczących okien lub dachu i wymagań klas odporności pożarowej.
  • Decydując się na budowę budynków rekreacji indywidualnej w większej liczbie, należy pamiętać o ograniczeniach przestrzennych określających jeden domek letniskowy na 500 mkw.
  • Szerokość budynku nie może przekraczać 6 metrów, natomiast w przypadku wysięgu wsporników mówimy o 2 m.
  • Wysokość każdego pomieszczenia, w którym mają przebywać ludzie, nie może być niższa niż 2,2 m.
  • Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz plan miejscowy nie określają konieczności uzbrojenia działki i przyłączenia domku do kanalizacji, wodociągów czy innych sieci, właściciel nie musi tego robić (inaczej jest w przypadku domów całorocznych).

Budynek rekreacji indywidualnej – przepisy dotyczące zmiany domku okresowego na całoroczny

Podejmując się budowy budynku rekreacji indywidualnej, wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość przekształcenia domku letniskowego w obiekt całoroczny. W końcu mając możliwość wyjazdu do własnego lokum w piękne zakątki kraju, szkoda byłoby ograniczać się wyłącznie do jego okresowego użytkowania. Co więcej, popularność pracy zdalnej oraz rosnące w szalonym tempie ceny mieszkań lub budowy domu jednorodzinnego wymagającego pozwolenia skłaniają wiele osób do decyzji związanej ze stałym zamieszkaniem w budynku rekreacji indywidualnej. Jednak jak ta sprawa wygląda w przepisach?

W tym wypadku trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak się bowiem okazuje, przepisy nie zawierają dokładnych wytycznych dotyczących przekształcenia domku letniskowego w całoroczny czy stałego zamieszkania w takim budynku. Całość procesu musi jednak obejmować ocieplenie (izolację termiczną), rozciągnięcie mediów oraz wyposażenie budynku w szczelną stolarkę okienna i drzwiową.

Jednocześnie urzędy w różnych częściach Polski nieco inaczej interpretują przepisy i często wydają zgodę na zameldowanie w takim domku całorocznym, co można rozumieć jako możliwość stałego zamieszkania. Zdarza się także, że dom letniskowy musi zostać przerobiony na budynek mieszkalny, czyli spełniać wszelkie wymagania techniczne, jakie obejmują budynki mieszkalne, których często nie zawierają projekty budynków rekreacji indywidualnej (wysokość parteru, odpowiednia izolacja okien czy rozmiar schodów).

Gdzie zgłosić budowę budynku rekreacji indywidualnej?

Aby zgłosić taką budowę, należy udać się do wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym odpowiedniego dla konkretnego powiatu, w którym chcesz postawić domek letniskowy. Konieczne jest uzyskanie mapy ewidencyjnej (wydział Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym) oraz naniesienie na nią rzutów poziomych, przekrojów pionowych oraz rzutów elewacji. Warto jednak pamiętać, że pozycjonując domek na działce, trzeba zachować wszelkie odległości od granicy działki określone przez prawo budowlane.

Oprócz tego należy dostarczyć także wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie o własności działki. To wszystko wystarczy zanieść do wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym i zaczekać. Jeśli w przeciągu 21 dni nikt z urzędu nie skontaktuje się z Tobą, aby dopytać o istotne kwestie lub zgłosić wątpliwości bądź odmowę uznaje się, że można rozpocząć budowę.

FAQ:

  1. Czym jest budynek rekreacji indywidualnej?

Budynek rekreacji indywidualnej to inaczej popularny domek letniskowy. Zgodnie z definicją jest to bowiem budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Najczęściej domki te są budowane w malowniczych okolicznościach przyrody np. w górach lub nad morzem.

  1. Czy można w domku letniskowym mieszkać cały rok?

Tak, można zamieszkiwać domek letniskowy przez cały rok. Ostatecznie to jednak od właściciela zależy czy dostosuje on budynek do zimniejszych miesięcy np. poprzez odpowiednie ocieplenie.

Data dodania: 17 czerwca 2024