Domek letniskowy typu Brda - Cena nowoczesnych konstrukcji | Drewnolandia

Nowoczesne domki typu Brda — czym się charakteryzują?

Mariusz, konsultant handlowy

+48 730 100 964

Blog

Każdy ma czasem ochotę na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Aby móc w pełni wypocząć poza miejscem zamieszkania, warto zainwestować w komfortowy domek letniskowy typu Brda. Dzięki niemu w każdej chwili będzie można pojechać do własnego azylu i tam się zrelaksować oraz wypocząć w otoczeniu natury. Dlaczego warto postawić akurat na ten rodzaj konstrukcji?

Historia domków letniskowych typu Brda

Domek letniskowy typu Brda nie jest konstrukcją, która dopiero niedawno zaczęła pojawiać się na działkach zamieszkiwanych sezonowo. Tego rodzaju obiekty są najczęściej kojarzone ze sławnymi ośrodkami wypoczynkowymi z czasów PRL-u. Na prywatnych posesjach stawiano je głównie w latach 70. XX wieku. Skąd przywędrowała moda na konstrukcje typu Brda? Sławę zyskały w 1955 roku w Stanach Zjednoczonych, gdy architekt Andrew Geller, szukając pomysłu na domek letniskowy, postanowił wzorować się na ówczesnych namiotach.

Obiekt zbudowany zgodnie z pomysłem Gellera został nazwany Elizabeth Reese House od imienia i nazwiska jego właścicielki. To właśnie on wygrał jeden z prestiżowych konkursów architektonicznych, a co za tym idzie, trafił na okładkę dziennika The New York Times w 1957 roku. To spowodowało, że domki typu Brda zyskały dużą sławę. Wtedy konstrukcje te zaczęły pojawiać się również w Polsce.

Warto dodać, że zanim na plaży w stanie Nowy Jork stanął słynny domek Brda Gellera, obiekty, które swoim kształtem przypominały literę „A”, funkcjonowały jako budynki gospodarcze m.in. do przechowywania siana. Skąd wzięła się nazwa opisywanych domków letniskowych? Początkowo w Polsce powstawały one w Zakładach Stolarki Budowlanej w Bydgoszczy, przez którą płynie Brda. Właśnie dlatego, tego rodzaju konstrukcje otrzymały nazwę nawiązującą do tej rzeki.

Jak wygląda domek letniskowy typu Brda?

Tak jak zostało wspomniane, domek typu Brda swoim kształtem przypomina literę „A”. Na tle innych obiektów wyróżnia go dwuspadowy dach. W starszych wersjach ta część obiektu przez to, że zazwyczaj sięga aż do ziemi, pełni funkcję ścian. Nowoczesne konstrukcje nierzadko mają natomiast nieco zmodyfikowany kształt, który zwiększa ich funkcjonalność.

Przykładem może być oferowany przez Drewnolandia domek letniskowy Brda Oskar. W tym przypadku pod literą „A” projektanci umieścili przestrzeń przypominającą kwadrat. Dzięki temu wydaje się przestronniejszy.

Warto również zastanowić się nad pozwalającymi oglądać malowniczy krajobraz dużymi przeszkleniami. Bardzo często stawiane obecnie konstrukcje mają duże okna na frontowej części obiektu. Sprawia to, że do pomieszczeń dociera więcej światła. W domku Brda oprócz pokoi znajdujących się na parterze można również liczyć na antresolę, co także zwiększa jego atrakcyjność.

Dlaczego warto zbudować domek Brda na swojej działce?

Domki letniskowe typu Brda swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom. Przede wszystkim ustawienie dachu pod kątem 60° sprawia, że nie zalega na nim śnieg, ani liście spadające z drzew jesienią. Oznacza to, że nie trzeba ich samodzielnie usuwać w celu zachowania estetyki obiektu oraz bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu. Do budowy domków Brda zazwyczaj wykorzystywane jest drewno. Materiał ten doskonale wygląda, a także zapewnia odpowiedni mikroklimat wewnątrz wszystkich pomieszczeń.

W obiektach ze wspomnianego surowca panuje również przytulna atmosfera, co jest szczególnie ważne dla osób, które na co dzień żyją w biegu i często nie mają czasu na chwile wytchnienia w towarzystwie bliskich. Warto także zaznaczyć, że w przypadku domków letniskowych typu Brda lekka konstrukcja sprawia, że ich budowa trwa stosunkowo krótko.

Należy pamiętać, że architekci eksperymentują, udoskonalając znaną od lat bryłę w taki sposób, aby zapewnić wygodę mieszkańcom. Nowoczesna łazienka? Minimalistyczna kuchnia? Wygodna strefa dzienna z aneksem kuchennym? W domkach typu Brda to wszystko jest możliwe! Warto także zaznaczyć, że powierzchnia zabudowy tego typu obiektów zazwyczaj wynosi do 70 m2, co oznacza, że nie potrzebujemy pozwolenia, aby je postawić. To z kolei znacznie skraca czas potrzebny na to, aby postawić wymarzony domek typu Brda.

Nowoczesny obiekt letniskowy przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości elementów oraz zadbaniu o jego budowę przez profesjonalistów bez wątpienia będzie służyć rodzinie przez wiele lat, umilając wyjazdy poza miasto. Warto też pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje mogą również posiadać przytulny taras. Do domku Brda w podstawowej wersji zmieści się cała rodzina, co pozwoli ciekawie spędzić wolny czas wraz z dziećmi.

Domek Brda — cena konstrukcji

Ile kosztuje domek typu Brda? Cena tego rodzaju obiektu zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich ma być wykonany, a także od jego wielkości oraz standardu wykończenia. Trudno więc wskazać, jak dużo trzeba zapłacić za konstrukcję o trójkątnym froncie. Jeśli myślimy o postawieniu domku letniskowego typu Brda mieszczącego od 2 do 4 osób, trzeba liczyć się z kosztem około 150 tysięcy złotych. Należy jednak przy tym pamiętać, że dodatkowe udogodnienia, jak ocieplenie obiektu, warstwy izolacji czy podgrzewanie wody, mogą generować kolejne koszty.

Budowa domku nie może odbyć się również bez pomocy fachowców, których zadaniem jest postawienie drewnianego szkieletu oraz zadbanie o pozostałe elementy konstrukcji. Co należy więc wliczyć w koszty, jakie trzeba ponieść, stawiając domki typu Brda? Cena samego montażu, a także transportu poszczególnych części może być istotna dla wielu osób zastanawiających się nad dodatkowymi wydatkami związanymi z budową obiektu. Ta jednak jest obliczana indywidualnie.

Domki Brda — dla kogo to dobry wybór?

Nowoczesny domek drewniany typu Brda to świetna propozycja dla każdego, komu zależy na stylowej letniej konstrukcji. Wykonanie przeszkleń na froncie sprawia, że staje się on również odpowiedni dla osób lubiących jasne, przestronne przestrzenie. Co więcej, bez wątpienia przypadnie do gustu wszystkim, którzy pamiętają obiekty letniskowe przypominające trójkąt z czasów dzieciństwa. Spędzenie weekendu w takim domku bez wątpienia ożywi miłe wspomnienia z młodości.

Proponowane domki Brda to konstrukcje estetyczne, a przy tym funkcjonalne, które na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym komfortowym wypoczynek blisko natury. Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają dopasować tego rodzaju obiekty do oczekiwań ich przyszłych właścicieli.

FAQ:

Jakie zalety mają drewniane domki typu Brda?

Nachylony pod kątem dach sprawia, że nie zatrzymuje się na nim śnieg oraz opadające z drzew liście. Oprócz tego nowoczesne domki w kształcie litery „A” są przestronne i pełne światła — ściany frontowe są wyposażone w duże przeszklenia. Dodatkowo budowa domku trwa naprawdę krótko.

Ile kosztuje domek Brda?

Cena domku typu Brda zależy przede wszystkim od jego wielkości, wykończenia oraz wykorzystanych materiałów. Wariant 4-osobowy może kosztować około 150 tysięcy złotych.

Skąd pochodzi nazwa domków Brda?

Domki typu Brda zawdzięczają swoją nazwę rzece płynącej przez Bydgoszcz — miasto, w którym początkowo były tworzone.

Data dodania: 15 marca 2022