Domek typu Brda - Cena nowoczesnych konstrukcji | Drewnolandia

Nowoczesne domki typu Brda — czym się charakteryzują?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Każdy ma czasem ochotę na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Aby móc w pełni wypocząć poza miejscem zamieszkania, warto zainwestować w komfortowy domek letniskowy typu Brda. Dzięki niemu w każdej chwili będzie można pojechać do własnego azylu i tam się zrelaksować oraz wypocząć w otoczeniu natury. Dlaczego jednak warto postawić akurat na ten rodzaj konstrukcji? Przedstawiamy, czym jest domek typu Brda i jego zalety.

Domek typu Brda – wygląd, zalety, historia

Ocieplony domek na działce lub ziemi to marzenie coraz większej liczby wczasowiczów. Warto zapoznać się więc z obecnymi na rynku rozwiązaniami, które proponują wyjątkowe projekty – pełne nie tylko unikatowych designów, ale także praktycznych funkcjonalności. Do takich konstrukcji zdecydowanie należy domek typu Brda – którego (często przeszklone) ściany szczytowe stawiane są pod kątem. Domek tworzy trójkąt lub też literę „A”, ponieważ dach pełni jednocześnie funkcję ścian zewnętrznych.

Historia domku letniskowego typu Brda

Domek letniskowy typu Brda nie jest konstrukcją, która dopiero niedawno zaczęła pojawiać się na działkach zamieszkiwanych sezonowo. Tego rodzaju obiekty występowały w każdym ośrodku wczasowym w okresie PRL-u. Na prywatnych posesjach stawiano je głównie w latach 70. XX wieku. Skąd przywędrowała moda na domki Brda? Sławę zyskały w 1955 roku w Stanach Zjednoczonych, gdy architekt Andrew Geller, szukając pomysłu na domek letniskowy, postanowił wzorować się na ówczesnych namiotach.

Obiekt zbudowany zgodnie z pomysłem Gellera został nazwany Elizabeth Reese House od imienia i nazwiska jego właścicielki. To właśnie on wygrał jeden z prestiżowych konkursów architektonicznych, a co za tym idzie, trafił na okładkę dziennika The New York Times w 1957 roku. To spowodowało, że domki typu Brda zyskały dużą sławę. Wtedy konstrukcje te zaczęły pojawiać się również w Polsce.

Warto dodać, że zanim na plaży w stanie Nowy Jork stanął słynny domek Brda Gellera, obiekty, które swoim kształtem przypominały literę „A”, funkcjonowały jako budynki gospodarcze m.in. do przechowywania siana. Skąd wzięła się nazwa opisywanych domków letniskowych? Początkowo w Polsce powstawały one w Zakładach Stolarki Budowlanej w Bydgoszczy, przez którą płynie Brda. Właśnie dlatego domek letniskowy otrzymał nazwę nawiązującą do tej rzeki.

Jak wygląda domek letniskowy typu Brda?

Tak jak zostało wspomniane, domek typu Brda swoim kształtem przypomina literę „A” i na tle innych obiektów wyróżnia go dwuspadowy dach. W klasycznych wersjach ta część obiektu przez to, że zazwyczaj sięga aż do ziemi, jednak coraz częściej pojawiają się nowoczesne domki typu Brda, które nierzadko mają zmodyfikowany kształt, który zwiększa ich funkcjonalność.

Przykładem może być oferowany przez Drewnolandia domek letniskowy Brda Oskar. W tym przypadku pod literą „A” projektanci umieścili przestrzeń przypominającą kwadrat. Dzięki temu domek letniskowy wydaje się przestronniejszy.

Domek Brda – zalety unikatowego designu

Warto również zastanowić się nad pozwalającymi oglądać malowniczy krajobraz, dużymi przeszkleniami. Bardzo często stawiane obecnie nowoczesne domki Brda mają duże okna na frontowej części obiektu. Sprawia to, że do pomieszczeń dociera więcej światła. W domku Brda, oprócz pokoi znajdujących się na parterze, można również liczyć na antresolę, co także zwiększa jego atrakcyjność.

Dlaczego warto zbudować domek Brda na swojej działce?

Domki letniskowe typu Brda swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom wynikającym z projektu, pomimo tego, że mają stosunkowo prostą konstrukcję. Przede wszystkim ustawienie dachu pod kątem 60° sprawia, że nie zalega na nim śnieg, ani liście spadające z drzew jesienią. Oznacza to, że nie trzeba ich samodzielnie usuwać w celu zachowania estetyki domku oraz bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu.

Jak wygląda domek Brda – naturalne materiały i wyjątkowy klimat

Do budowy domków Brda zazwyczaj wykorzystywane jest drewno. Materiał ten doskonale wygląda, a także zapewnia odpowiedni klimat wewnątrz wszystkich pomieszczeń. W obiektach ze wspomnianego surowca panuje również przytulna atmosfera, co jest szczególnie ważne dla osób, które na co dzień żyją w biegu i często nie mają czasu na chwile wytchnienia w towarzystwie bliskich. Warto także zaznaczyć, że w przypadku domków letniskowych typu Brda lekka konstrukcja sprawia, że ich budowa trwa stosunkowo krótko. Ich ściany składają się z drewnianego szkieletu, konstrukcje nie wymagają też ciężkich fundamentów. Nic więc dziwnego, że domek Brda cieszy się ogromną popularnością.

Kultowy domek letniskowy Brda – duże możliwości, niewielkie formalności

Należy pamiętać, że architekci eksperymentują, udoskonalając znaną od lat bryłę w taki sposób, aby zapewnić wygodę mieszkańcom. Nowoczesna łazienka? Minimalistyczna kuchnia? Wygodna strefa dzienna z aneksem kuchennym? W domkach typu Brda to wszystko jest możliwe!

Warto także zaznaczyć, że powierzchnia zabudowy tego typu obiektów zazwyczaj wynosi do 70 m2, co oznacza, że nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, postawić domek Brda. Wystarczy jedynie zgłoszenie, które od stycznia 2022 roku dotyczy nie tylko domków letniskowych do powierzchni 35m2, ale także do 70m2. To z kolei znacznie skraca czas potrzebny na to, aby postawić wymarzony domek typu Brda.

Nowoczesny domek Brda przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości elementów oraz zadbaniu o jego budowę przez profesjonalistów bez wątpienia będzie służyć rodzinie przez wiele lat, umilając wyjazdy poza miasto. Zachowanie wysokiego standardu wykończenia zapewni luksus w okolicy natury. Warto też pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje mogą również posiadać przytulny taras. Do domku Brda w podstawowej wersji zmieści się cała rodzina, co pozwoli ciekawie spędzić wolny czas wraz z dziećmi.

Domek Brda — cena konstrukcji

Ile kosztuje domek typu Brda? Cena tego rodzaju obiektu zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich ma być wykonany, a także od jego wielkości oraz standardu wykończenia. Trudno więc wskazać, jak dużo trzeba zapłacić za konstrukcję o trójkątnym froncie. Jeśli myślimy o postawieniu domku letniskowego typu Brda mieszczącego od 2 do 4 osób, trzeba liczyć się z kosztem około 160 tysięcy złotych. Należy jednak przy tym pamiętać, że dodatkowe udogodnienia, jak ocieplenie obiektu, warstwy izolacji czy podgrzewanie wody, mogą generować kolejne koszty.

Budowa domku nie może odbyć się również bez pomocy fachowców, których zadaniem jest postawienie drewnianego szkieletu oraz zadbanie o pozostałe elementy konstrukcji. Co należy więc wliczyć w koszty, jakie trzeba ponieść, stawiając domki typu Brda? Cena samego montażu, a także transportu poszczególnych części może być istotna dla wielu osób zastanawiających się nad dodatkowymi wydatkami związanymi z budową obiektu. Ta jednak jest obliczana indywidualnie.

Jak zapewnić sobie całoroczny domek typu Brda?

Jeśli dom ma sprawdzać się o każdej porze, należy zadbać o przystosowanie go do całorocznego funkcjonowania. Dom letniskowy musi przede wszystkim zawierać:

  • ocieplenie – to niezbędny element, bez którego domek typu Brda posłuży jedynie latem – jeśli nie chcemy spędzać w nim czasu w grubych warstwach ubrań;
  • ogrzewanie – dla miłego użytku również zimą;
  • hydraulikę – podłączona sieć wodno-kanalizacyjna podnosi standard i sprawia, że dom sprawdzi się na dłuższe wyjazdy, podczas których komfort to podstawa;
  • elektrykę – bez elektryki dłuższy wyjazd może być bardzo niekomfortowy – dlatego warto przemyśleć, czy wypada na niej oszczędzać.

O czym wielu nie pamięta, a co równie istotne przy budowie domków letniskowych, to ochrona przed szkodnikami. Na etapie budowy warto rozważyć zakup zabezpieczenia przed gryzoniami – to np. specjalne siatki, które umieszcza się od strony podłogi oraz elewacji.

Domek typu Brda — dla kogo to dobry wybór?

Nowoczesny domek drewniany typu Brda to świetna propozycja dla każdego, komu zależy na stylowej, letniej konstrukcji. Wykonanie przeszkleń na froncie sprawia, że staje się on również odpowiedni dla osób lubiących jasne, przestronne przestrzenie. Co więcej, domek Brda bez wątpienia przypadnie do gustu wszystkim, którzy pamiętają obiekty letniskowe przypominające trójkąt z czasów dzieciństwa. Spędzenie weekendu w takim domku bez wątpienia ożywi miłe wspomnienia z młodości.

Proponowane domki Brda to konstrukcje estetyczne, a przy tym funkcjonalne, które na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym komfortowym wypoczynek blisko natury. Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają dopasować tego domki letniskowe do oczekiwań ich przyszłych właścicieli.

FAQ:

  1. Jakie zalety mają drewniane domki typu Brda?

Nachylony pod kątem dach sprawia, że nie zatrzymuje się na nim śnieg oraz opadające z drzew liście. Oprócz tego nowoczesne domki letniskowe w kształcie litery „A” są przestronne i pełne światła — ściany frontowe są wyposażone w duże przeszklenia. Dodatkowo budowa domku trwa naprawdę krótko.

  1. Ile kosztuje domek Brda?

Cena domku typu Brda zależy przede wszystkim od jego wielkości, wykończenia oraz wykorzystanych materiałów. Ważne jest również to, czy w projekcie ujęto taras lub inne dodatki. Wariant 4-osobowy może kosztować około 160 tysięcy złotych.

  1. Skąd pochodzi nazwa domku Brda?

Domki typu Brda zawdzięczają swoją nazwę rzece płynącej przez Bydgoszcz — miasto, w którym początkowo były tworzone.

Data dodania: 15 marca 2022