Zasilanie domku letniskowego - Podłączenie prądu w domku

Domek letniskowy a prąd — wszystko, co trzeba wiedzieć!

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

zasilanie domku letniskowego

Wiele osób nie wyobraża sobie wypoczynku bez dostępu do prądu. Latem dni są długie i zazwyczaj przez większość czasu można liczyć na światło słoneczne. Jednak wiele czynności bez zapalenia lampki czy też podłączenia określonych sprzętów do gniazdka byłoby co najmniej trudnych do wykonania. Sprawdź więc, co warto wiedzieć na temat podłączenia prądu do domku letniskowego.

Podłączenie prądu do domku letniskowego — dlaczego należy o to zadbać?

Część osób, stawiając lokum na wcześniej kupionej działce, początkowo nie myśli o tym, żeby doprowadzić do niego energię elektryczną. Zajmują się tym dopiero po rozpoczęciu jego użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, że podłączenie prądu do domku letniskowego jest niezbędne, jeśli chcemy mieć w pomieszczeniach oświetlenie. Okazuje się to potrzebne także, jeśli na co dzień wykorzystuje się urządzenia wymagające podłączenia do prądu, takie jak czajnik elektryczny, radio, telewizor, a nawet wtedy, gdy chce się naładować telefon komórkowy.

Zdecydowanie się na zasilanie domku letniskowego już po jego postawieniu nierzadko negatywnie wpływa na jego wygląd, ponieważ wymaga rozprowadzenia przewodów instalacji elektrycznej zarówno po ścianach, jak i po suficie. Jeśli będziesz o tym pamiętać na etapie stawiania domku wypoczynkowego, ekipa wykona to zadanie w taki sposób, żeby elementy związane z podłączeniem prądu nie obniżały estetyki obiektu. Co więcej, doprowadzenie energii elektrycznej do granic działki nie jest wykonywane w jeden dzień, dlatego należy o to wcześniej zadbać.

Dokładny termin wykonania przyłącza powinien zostać określony w umowie, którą podpisuje się z wybranym zakładem energetycznym. Warto przy tym pamiętać, że data zakończenia działań podana w dokumentach zwykle jest zawyżona. Czas potrzebny na doprowadzenie prądu najczęściej wynosi od 1 nawet do 5 miesięcy. Oznacza to, że chcąc cieszyć się swoim domkiem letniskowym, należy jak najwcześniej zacząć realizować procedury, z jakimi jest związane przyłączenie prądu.

Rodzaje przyłączy elektrycznych — które wybrać?

Obecnie, chcąc podłączyć prąd do domku letniskowego, należy najpierw zdecydować się na jeden z dostępnych rodzajów przyłączy — kablowe lub napowietrzne. Warto jednak pamiętać, że zwykle polecany jest pierwszy z wymienionych wariantów, ponieważ jest bezpieczniejszy. W przeciwieństwie do napowietrznego przyłącze kablowe można wykorzystać, mając dostęp do linii napowietrznej oraz podziemnej. Na granicy działki zostaje wówczas postawiona skrzynka, w której znajdują się tzw. złącze kablowe, licznik energii elektrycznej, a także specjalne zabezpieczenia.

Prąd w domku letniskowym — procedury, o których trzeba pamiętać

O czym należy pamiętać, zakładając prąd w domku letniskowym? Procedurą, o której nie można zapomnieć, jest złożenie odpowiednich dokumentów w wybranym zakładzie energetycznym takim jak PGE, Enea, Energa czy też Tauron. Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdzić, który z nich ma najkorzystniejszą ofertę. Zazwyczaj wniosek dotyczący przyłączenia prądu do działki jest dostępny na stronie internetowej dostawcy energii, dzięki czemu można uzupełnić wymagane w nim dane w domu, jeszcze przed przyjściem do oddziału danego przedsiębiorstwa.

Oczywiście ten sam wniosek można znaleźć w siedzibach zakładów energetycznych. Należy w nim uwzględnić takie informacje jak:

  • dane osoby składającej wniosek,
  • dane działki, do której ma zostać przyłączony prąd,
  • zapotrzebowanie na moc, a także szacowany pobór energii w ciągu roku,
  • termin poboru energii elektrycznej.

Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku do dopełnienia formalności potrzebne będą również następujące dokumenty:

  • akt własności działki,
  • plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, na którym zostanie zaznaczone położenie obiektu względem istniejącej sieci energetycznej, a także innych obiektów.

Ponadto, jeśli dana działka rekreacyjna ma więcej niż jednego właściciela, konieczne jest uzyskanie pełnomocnictwa lub przyjście do oddziału danego przedsiębiorstwa wspólnie. Zakład energetyczny na podstawie podanych informacji przygotuje umowę oraz wstępny czas i harmonogram prac mających na celu podłączenie prądu do określonej działki. Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju dokumenty pozostają ważne przez dwa lata.

W przypadku, gdy działka znajduje się w odległości ponad 200 metrów od najbliższego przyłącza, konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów, które są liczone zazwyczaj za każdy dodatkowy metr odległości. Z kolei podłączeniem prądu do samego domku letniskowego, a więc rozprowadzeniem przewodów instalacji elektrycznej na ścianach i sufitach, a także białym montażem może zająć się ekipa odpowiedzialna za postawienie domku wypoczynkowego. Z tego rodzaju usługi mogą skorzystać klienci Drewnolandii, zlecając specjalistom założenie instalacji elektrycznej w drewnianym domku letniskowym.

Zasilanie domku letniskowego z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej — alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Domek letniskowy a prąd pozyskiwany z alternatywnych źródeł — czy warto w to inwestować? W przypadku drewnianych domków wypoczynkowych zlokalizowanych w znacznej odległości od sieci elektrycznej dobrym rozwiązaniem może być wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej właściciele działki mogą być niezależni energetycznie. Co więcej, tego rodzaju rozwiązanie najlepiej sprawdza się od marca do października, a więc w miesiącach, podczas których najczęściej przebywa się w domkach letniskowych.

Trzeba pamiętać o tym, żeby decydując się na jeden z dostępnych paneli fotowoltaicznych, obliczyć zapotrzebowanie na energię w danym domku wypoczynkowym. Zasilanie powinno pozwalać na używanie wszystkich sprzętów, z których na co dzień korzystają osoby spędzające czas na danej działce rekreacyjnej.

Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest także możliwość samodzielnego montażu. Przy pomocy podstawowych narzędzi takich jak śrubokręt i kluczyk oczkowy można połączyć akumulator oraz regulator ładowania, do którego następnie należy przyłączyć panele. Akumulator trzeba później zestawić również z przetwornikiem napięcia i gotowe!

FAQ:

Ile zazwyczaj trwa doprowadzenie energii elektrycznej do działki rekreacyjnej?

Doprowadzenie prądu do działki zwykle zajmuje od 1 do 5 miesięcy, jednak dokładny termin wykonania przyłącza zależy m.in. od warunków pogodowych, technicznych oraz od zakładu zajmującego się dostawą prądu.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do siedziby zakładu energetycznego?

Do wybranego zakładu energetycznego trzeba dostarczyć wniosek (którego wzór znajduje się na stronie www i w siedzibie danego przedsiębiorstwa) a także akt własności działki oraz odpowiedni szkic sytuacyjny lub plan zabudowy.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne stanowią doskonałe rozwiązanie dla domków wypoczynkowych mających utrudniony dostęp do sieci elektrycznej, a przy tym są rozwiązaniem opłacalnym i ekologicznym.

Data dodania: 29 września 2021