Instalacja grzewcza w naszych domkach

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Instalacja grzewcza w naszych domkach

Skoro domek letniskowy, to z zastosowaniem w lecie, ale przecież rodzima aura sprzyja także wypoczynkowi wiosną czy jesienią, a nawet zimą, kiedy jeszcze mrozy nie zachęcą nas do pozostania w domu. Do tego potrzebne jest jednak ogrzewanie, które również oferujemy w ramach płatnej opcji do każdego z naszych domków letniskowych.  Co wchodzi w skład takiej instalacji grzewczej? I jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej w domku letniskowym? Co wybrać, aby ogrzewanie było tanie?

Domek wielosezonowy i jego ogrzewanie - niezbędny jest komin stalowy zewnętrzny

Kominy izolowane to samodzielne systemy kominowe, które nie wymagają obecności ceglanego przewodu czy fundamentu. Zbudowane są z rur dwuściennych wypełnionych izolacyjną wełną mineralną o grubości 50 mm. Dzięki temu nie potrzebują dodatkowej osłony i mogą znajdować się przy ścianie lub innych urządzeniach na zewnątrz budynku.

Kominy izolowane - stosowane są do odprowadzania spalin z kotłów i urządzeń grzewczych na takie paliwa jak: węgiel, miał, drewno i inne energetyczne paliwa stałe. Kominy izolowane mają zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym oraz w budownictwie przemysłowym. Są w pełni odporne na działanie warunków atmosferycznych. Zapewniają bezpieczną temperaturę ścianek zewnętrznych, są niepalne i bezpieczne w przypadku pożaru sadzy oraz odporne na działanie kondensatu skroplin.

Rozwiązanie takie może być stosowane zarówno na ścianach szczytowych, jak i okapowych dachu. Niezależnie od tego, jaki kominek wybierzemy do domku letniskowego, komin pozwoli na efektywne odprowadzanie z niego spalin.

komin w domku

Uwaga!

  • Komin tego typu stosujemy tylko w przypadku pokrycia dachu gontem bitumicznym. Nie montujemy kominów, gdy domek drewniany posiada dach kryty blachodachówką.
  • Jest to tylko i wyłącznie komin do odprowadzania spalin z kominka. Nie służy do ogrzewania.

Jakie zatem ogrzewanie wybrać do domku drewnianego letniskowego? Otóż, aby efektywnie i niedrogo ogrzać drewniany domek letniskowy, mamy do wyboru kilka opcji.

Czym ogrzać domek na działce? Jedno z rozwiązań to kominek

Kominek to jedna z popularniejszych opcji. Istotne jest, aby zastosować w nim wkład kominkowy, który zwiększy efektywność grzania. Dodatkowy system rozprowadzający ciepło pozwoli z kolei utrzymać komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach domku. Minus? Konieczne stałe dokładanie drew, dla utrzymania ognia w kominku.

Piecyk wolnostojący, czyli koza w drewnianym domku letniskowym

Ogrzewanie domku letniskowego, czy altany na działce tzw. kozą to opcja niedroga, a zarazem efektywna. Piecyk typu koza, to nie tylko sposób na ogrzewanie domku letniskowego, ale również świetnie prezentujący się element dekoracyjny. Piec wolnostojący koza na drewno jest ekonomiczny w utrzymaniu, ponadto nie zajmuje tyle miejsca co kominek. Dodatkowo piec koza pozwala na osiągnięcie ciepłej atmosfery w pomieszczeniu, w którym stoi.

Firma Drewnolandia posiada w ofercie (w formie opcji dodatkowej) piecyk wolnostojący model KOZA K5 fi150, firmy kratki.pl. 

instalacja kozy w domkukoza w domku drewnianym

Dane techniczne piecyka wolnostojącego:

  • Moc nominalna (kW): 7,0
  • Zakres mocy grzewczej (kW): 5.5 - 9.0
  • Sprawność cieplna (%): 76,0
  • Średnica wylotu spalin (mm): 150
  • Szerokość (cm): 45,20
  • Wysokość (cm): 62,8
  • Głębokość (cm): 40,60

Jak jeszcze można ogrzać domek letniskowy lub altanę? Może to być grzejnik elektryczny

Ogrzewanie elektryczne domku letniskowego to rozwiązanie, które może wymagać sprawdzenia maksymalnej mocy przyłączeniowej obowiązującej na danym terenie. Tutaj potrzebne będzie nam bowiem urządzenie o większej mocy, które szybko i sprawnie nagrzeje pomieszczenia. W drewnianym domku powinny wystarczyć grzejniki elektryczne o mocy 70-80 W/m2.

Data dodania: 18 października 2018