W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Fundament domku letniskowego - jak go przygotować, jaki rodzaj wybrać?

Fundament domku letniskowego - jak go przygotować, jaki rodzaj wybrać?

Fundament domku letniskowego - jak go przygotować, jaki rodzaj wybrać?

Drewnolandia
Komentarze: 0

Fundament to podstawa budowy każdego domku letniskowego - dosłownie i w przenośni. Istnieje jednak wiele różnych technik przygotowania podwalin pod przyszłą konstrukcję szkieletową z drewna. Jaką z nich wybrać? Która najmniej odbije się na portfelu? Czy można przygotować ją samodzielnie?

Fundament punktowy z betonowych bloczków - najłatwiejszy i najszybszy w przygotowaniu rodzaj fundamentu. Tzw. betonity rozmieszcza się w kluczowych miejscach całej powierzchni konstrukcji (zarówno po jej obrysie jak i wzdłuż legarów podłogowych), równomiernie rozkładając jej ciężar. Z ich pomocą można również w łatwy sposób skorygować nierówności terenu (postawienie kilku betonitów jeden na drugim). Betonowe bloczki są powszechnie dostępne w sprzedaży detalicznej, fundament można więc z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że wykonanie (wraz z wypoziomowaniem) takiego fundamentu na wysokość jednego bloczka (12 cm) można zamówić u nas. I to bez żadnych dodatkowych kosztów. Do budowy fundamentu tego typu wystarczy jedynie stabilne i w miarę równe podłoże, choć warto wcześniej pomyśleć o profilaktycznym utwardzeniu go za pomocą tłucznia oraz klińca.

Fundament punktowy z rur szalunkowych - nieco bardziej solidny odpowiednik fundamentu punktowego z betonowych bloczków. Niedrogi i prosty w przygotowaniu. Polega na zagłębieniu w przygotowane wcześniej w ziemi otwory łatwo dostępnych w marketach budowlanych kartonowych rur szalunkowych, a następnie wypełnieniu ich betonem. Rur nie trzeba wsuwać do samego dna otworu w ziemi - muszą jedynie trzymać pion, a już nad gruntem wspólnie tworzyć poziom. Trudnością może być jednak wykonanie fundamentu w idealnym poziomie, warto więc skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalistów. Fundament z rur szalunkowych warto rozważyć zwłaszcza w przypadku podłoża o niewiadomej nośności lub znacznych nierównościach terenu. Firma Drewnolandia nie świadczy usług wykonania fundamentów tego typu.

Zbrojona płyta fundamentowa - najbardziej solidne ale i najdroższe zarazem rozwiązanie ze wszystkich proponowanych. Sięgająca na 20-30 cm wgłąb gruntu zbrojona wylewka zapewnia całkowitą stabilność spoczywającej na niej konstrukcji. Jej zaletą jest też stosunkowo krótki czas przygotowania - po maksymalnie 7 dniach płyta jest gotowa do użycia. Jest jednak trudna do samodzielnego przygotowania, wymaga asysty specjalistów. W przypadku podłoży o niskiej nośności często okazuje się jednak jedynym słusznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku większych konstrukcji i takich przygotowanych z myślą o użytkowaniu całorocznym.

Komentarze (0)

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy